Projekt ogrodu na balkonie DIY

Pomysł na balkon

Wszystko trzeba zacząć od pomysłu. Różne budynki mają bardzo różne balkony. Wystrój i kawałek zieleni można zaprojektować nawet na najmniejszym z nich. Trzeba tylko poszukać odpowiednich inspiracji. Pierwszy pomysł na balkon nie musi być tani. Zastanów się po prostu co chcesz robić na balkonie, jakie style najbardziej ci odpowiadają.

Czy ogródek balkonowy, to dla ciebie okazja do uprawy pomidorków koktajlowych i mięty, czy miejsce do opalania i relaksu? Wolisz kolorowy, nieuporządkowany design w stylu boho czy minimalizm? Znajdź w internecie zdjęcia ogrodów, tarasów i balkonów, które ci się podobają i przypatrz się uważnie. Pomyśl co z tego można zrobić na metrze kwadratowym lub wąskim balkonie w bloku.

W poniższym poradniku pokażemy, jak zrobić wystrój balkonu dla wielbicieli domowych upraw oraz jako miejsce relaksu. Jeżeli masz inny pomysł to nasze porady też powinny okazać się przydatne. Dowiesz się jak zrobić projekt diy, żeby nie ustępował profesjonalnemu designowi.

Dobry design

Jeżeli zastanawiasz się jak mieć ładny balkon, to warto poznać podstawowe zasady dobrego projektowania. Drugim krokiem będzie dostosowanie twojego ogólnego pomysłu tak, żeby był to wystrój na każdą kieszeń i na miarę przestrzeni, którą dysponujesz.

Istnieje kilka zasad dobrego designu, które przydadzą się w różnych sytuacjach – od urządzania balkonu po wystrój urodzinowego stołu. Oto one:

  • wybierz swój styl – poznaj kilka podstawowych stylów i zastanów się, który ci najbardziej odpowiada. Możesz je ze sobą mieszać, ale warto zacząć od stylów jako inspiracji. Opis kilku stylów, które mogą się przydać znajdziesz w tabeli poniżej.
  • dominujące kolory – błękity, róże, zielenie, a może biele i szarości? Warto ustalić jakie kolory mają dominować w projektowanej przestrzeni. To bardzo wpłynie na profesjonalny wygląd wystroju balkonu. Warto wybrać przynajmniej dwa kolory dominujące i uzupełnić je drobiazgami z kolorach uzupełniających.
  • rytm i symetria – nasze oko lubi, kiedy motywy w danej przestrzeni się powtarzają. Z symetrycznym ułożeniem nie należy przesadzać, ale ułożenie takich samych doniczek po dwóch stronach balkonu na pewno uporządkuje przestrzeń. Żeby uzyskać efekt rytmu ułóż jakąś sekwencję przedmiotów obok siebie sekwencję, a potem ją powtórz. Wystarczy ustawić na przemian białe i szare doniczki, żeby nasze oko odczytało to jako rytm.
  • harmonia i balans – staraj się nie przeciążyć przestrzeni przedmiotami i rozłożyć je w miarę równomiernie. Wskazówki dotyczące rytmu i symetrii na pewno okażą się tu pomocne.

Te wskazówki w połączeniu z dobraniem odpowiedniego stylu powinny pomóc w stworzeniu profesjonalnego projektu diy. A oto, jakie style możesz wykorzystać przy tworzeniu swojego ogrodu w domu.

Polecane style ogrodu na balkonie

Styl

Charakterystyka

boho/bohemian

Boho to styl bohemy artystycznej i hipisów. Jeżeli lubisz koraliki, frędzle, zwiewne, naturalne materiały, kolorowe geometryczne lub kwieciste wzory to jest styl dla ciebie.

modernistyczny

Aerodynamiczne meble, minimalizm, detale w stylu sztuki nowoczesnej (mile widziane abstrakcyjne wzory), abstrakcyjne wzory na tkaninach, neutralna kolorystyka, dominują szkło, drewno (lakierowane lub politurowane) i metal.

rustykalny

Marzenie mieszczucha o wiejskiej chacie. Naturalnie wyglądające drewno (podłoga z drewnianych klepek lub paneli), gliniane naczynia i ozdoby, meble wyglądające na stare, poduszki z mięsistego płótna workowego i np. stare, blaszane wiadro lub bańka na mleko zamiast doniczki.

eko

Styl stosujący się do zasad zero waste i etycznej konsumpcji. Przede wszystkim materiały pochodzące z recyklingu lub biodegradowalne, tu doskonale sprawdzą się stare palety i ich fragmenty. Mogą być podstawą pod doniczki lub tworzyć fotel czy stolik.

industrialny

Goła cegła, lampy w ciemnej, metalowej oprawie, krzesła z metalu lub połączenia metalu z drewnem. Styl stworzony do loftów. Można go jednak symulować na zwykłym balkonie w kamienicy. W bloku raczej trudny do naśladowania. Jeżeli nie masz pod ręką elementów tego stylu, to jego odtworzenie może być trudne. Zamiast tego proponujemy styl eklektyczny

eklektyczny

Łączenie starego drewna z betonem (na podłodze), jasne płócienne fotele zestawione ze szklanym stolikiem, zegar po dziadkach nad szafką z pobielanego drewna. Łączenie rzeczy pozornie niepasujących to kwintesencja tego stylu. Powinniśmy pamiętać o dominacji jasnych kolorów – bieli i pasteli.

Ogródek balkonowy

Ogród w domu – najlepsze rośliny

Wiemy już z grubsza jak zaprojektować ogród na balkonie, a teraz kilka słów o tym jakie rośliny dobrać do ogródka balkonowego. Istnieją dwie główne drogi, którymi możesz pójść. Ogród ziołowo-warzywny lub ogród ozdobno-relaksacyjny. Chodzi nie tylko o to jak mieć ładny balkon, ale co się na nim utrzyma. W przeciwieństwie do prawdziwego ogrodu mamy zwykle dostęp tylko do jednej strony świata. Dobierajmy rośliny do położenia balkonu. Niektóre wymagają dużo słońca, inne usychają, gdy jest im za gorąco. Optymalnymi roślinami jadalnymi do uprawy na balkonie w bloku są pomidorki koktajlowe. Powinny sobie poradzić też zioła takie jak mięta, tymianek czy oregano.

Warzywa i owoce uprawiane na balkonie, a także jak zaprojektować ogród na balkonie
Wystrój balkonu krok po kroku oraz porady, jak zaprojektować ogród na balkonie

Co do pomysłu na balkon ozdobny, to zawsze dobrze sprawdzają się pelargonie, petunie. Milin amerykański może się sprawdzić jako ozdoba i namiastka żywopłotu na większych balkonach i tarasach. Na słonecznych balkonach, szczególnie o wystroju minimalistycznym doskonale powinny się sprawdzić sukulenty oraz bambus.

Istnieje coraz większy wybór jadalnych i ozdobnych roślin karłowatych. Można np. kupić lilak Meyera, który jest miniaturową wersją bzu. Lilak w doniczce nada naszemu ogródkowi balkonowemu charakteru parku lub typowego polskiego wiejskiego ogrodu. Lwie paszcze i aksamitki w doniczkach będą doskonałym dopełnieniem. Sprawdź także ten artykuł o kwiatach polecanych na balkon.

Ogródek balkonowy jako miejsce wypoczynku

O wystroju balkonu możemy też pomyśleć głównie pod kątem odpoczynku. Wówczas dobieramy rośliny zajmujące mało miejsca i nie wymagające dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zaprojektować ogród na balkonie, na którym będzie można się poopalać, poczytać lub zjeść romantyczną kolację we dwoje?

Powinniśmy się skupić na siedziskach, stoliku i oświetleniu. Przyda się też ochrona przed słońcem i ciekawskim okiem sąsiadów. Jako fotela możemy użyć istniejącego siedziska. Na małym balkonie najlepiej korzystać z krzeseł rozkładanych. Te jednak są niezbyt wygodne. Alternatywą jest siedzisko ze starej ławy, deski, a nawet nieużywanego fotela po babci. Warto dodać do niego kilka poduszek. Taka opcja pozwoli nam zachować warunek wystroju na każdą kieszeń. Sprawi też, że będziemy się mogli naprawdę wykazać w projekcie diy.

Jako stolika można używać taboretu. Niedrogą opcją będzie też stolik turystyczny. Pod warunkiem, że się zmieści na twoim balkonie. Jednak prawdziwym dopełnieniem dobrego pomysłu na balkon jest oświetlenie. Można użyć do tego celu lampek LED, ogrodowych latarni solarnych. W ciepłe letnie wieczory można wykorzystać słoiki ze świeczkami albo tradycyjne lampiony.

Jak zaprojektować ogród na balkonie - wystrój na każdą kieszeń

Kiedy wiemy już jak zaprojektować ogród na balkonie dobrze jest przyjrzeć się kosztorysowi. Zaletą ogrodu w domu jest to, że podobne efekty można uzyskać bardzo tanim kosztem. Jak mieć ładny balkon i nie zbankrutować? Oto jeden ze sposobów:

Przygotuj tabelę o czterech kolumnach. W pierwszej wylicz po kolei przedmioty, które chcesz umieścić na balkonie. W drugiej kolumnie wpisz, ile kosztuje każdy z nich (jeżeli jest to przedmiot, który masz w domu, to po prostu wpisujesz zero). A teraz zastanów się które przedmioty możesz kupić taniej, zrobić samodzielnie albo przerobić z tego co już masz. Czwarta kolumna to będzie zestaw cen tańszych wersji przedmiotów. Jeżeli czegoś nie da się podmienić, to po prostu przepiszesz jego cenę. Dzięki takiemu kosztorysowi możesz całościowo zobaczyć, ile jesteś w stanie oszczędzić na drobnych przedmiotach, zastępując je tańszym projektem diy.

Jak widać przygotowanie wystroju na każdą kieszeń nie jest takie trudne. Natomiast ładnie zaprojektowany ogród na balkonie może stać się miejscem, które pozwoli nam odpocząć i zyskać satysfakcję dzięki dobrze wykorzystanej przestrzeni.

ikona podziel się Przekaż dalej