Jaki bluszcz na balkon sprawdzi się najbardziej? Praktyczny poradnik
Bluszcz należy do najpopularniejszych pnączy na naszych balkonach, ogrodach i tarasach. Ze względu na swoje efektowne liście często możemy go spotkać jako ozdoba działek, parków lub innych terenów zielonych. Bardzo często spotykamy bluszcz na balkonie jako zimozielona osłona, pomiędzy mieszkaniami sąsiadów. Jak uprawiać bluszcz, jaką odmianę wybrać oraz jak dbać o to piękne pnącze.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Z tego artykułu dowiesz się:
Bluszcz - opis i wymagania
Bluszcz pospolity (Łac. Hederia Helix), jest długowiecznym, zimozielonym pnączem. Należy do rodziny araliowatych. Naturalnym środowiskiem jego występowania jest Europa i Azja Mniejsza. Warto wspomnieć, że bluszcz ma charakter silnie inwazyjny i jest trujący. W naturalnych warunkach egzemplarze, które potrafią kwitnąć, podlegają ochronie.
Bluszcz pospolity charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem. Ukorzenia się wzdłuż położonych na ziemi pędów samochwytnych. Roślina w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet 20 metrów długości. Natomiast w uprawie doniczkowej bluszcz osiąga długość pędów do 2 metrów. Pędy bluszczu pokryte są charakterystycznymi włoskami, przez co młode części rośliny wyglądają, jakby były pokryte meszkiem.
Ozdobną częścią rośliny są ciemnozielone liście. W młodości liście są pokryte meszkiem, potem stają się błyszczące, ciemnozielone, z jasnożółtym unerwieniem. Bluszcz jest zimozielony, co oznacza, że jego liście nie opadają na zimę.
Bluszcz potrafi kwitnąć, i to nawet bardzo obficie, ale tylko na starszych egzemplarzach. Kwiaty są drobne, o żółto-zielonym kolorze, mają średnicę do 4 cm, wyrastają na wzniesionych łodygach, mają kształt wiech. Bardzo chętnie przylatują do nie pszczoły. Kwiaty bardzo szybko opadają. Bluszcz pospolity wytwarza również owoce, które są bardzo trujące i zawierają żywice.
Oprócz korzeni glebowych bluszcz posiada również wąsy czepne. Warto zaznaczyć, że nie osłabiają one drzew i innych podpór, po których się wspina bluszcz. Roślina wykorzystuje je do oplatania i dalszej ekspansji na danym terenie.
Bluszcz pospolity – uprawa
Bluszcz pospolity nie jest rośliną o dużych wymaganiach uprawowych. Łatwo adaptuje się do praktycznie każdego środowiska. Nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o podłoże. Można go sadzić, zarówno na glebach bardzo żyznych, jak i zasadowych.
Warto pamiętać, że w mroźne zimy bluszcz pospolity może przemarzać, dlatego najlepiej sadzić go w miejscach osłoniętych. Bardzo dobrze czuje się w cienistych miejscach, nie przeszkadza mu nawet północna strona budynku, ściana, pień drzewa i każda inna chropowata powierzchnia, po której może się wspiąć.
Zastosowanie bluszczu pospolitego
Bluszcz pospolity (Hederia Helix), jest bardzo popularną rośliną okrywową, stosowaną w parkach, ponieważ tworzy piękne kobierce o wysokości 20 do 30 cm. Ponadto dobrze czuje się w rozmaitych pojemnikach. Można go z powodzeniem uprawiać w skrzynce, ponieważ jest również rośliną doniczkową. Donice z bluszczem można umieszczać na tarasie,
Bluszcz pospolity idealnie nadaje się na taras, ponieważ nie wymaga żadnych podpór, aby wspinać się po wysokich murach, pniach wysokich drzew, pergolach itp. Uprawa bluszczu nie nastręcza żadnych trudności, ponieważ znosi każde warunki, zarówno glebowe, jak i słoneczne. Nie groźne mu ostre, bezpośrednie słońce ani suche lato.
Bluszcz jest rośliną długowieczną. Nie rośnie szybko, jest zimozielony, przez co potrafi bardzo długo i skutecznie zdobić nasz taras. Żywotność bluszczu ocenia się nawet na cztery wieki. Bluszcz pospolity posiada wiele gatunków i odmian, które są polecane na tarasy i balkony.
Niektóre odmiany, na przykład „Thomadale” lub „Glacier” posiadają słabszy system czepny, przez co mogą wymagać niewielkich podpór w postaci linek lub żyłek – ale to tylko w pierwszej fazie po posadzeniu. Odmiana „Goldheart” może ulec przemarznięciu, jeżeli przydarzy się wyjątkowo ostra i mroźna zima. Dlatego też odmiana ta wymaga okrycia późną jesienią, przed nastaniem zimy.
Inną ciekawą odmianą jest „Baltica”, która z kolei jest bardzo odporna na mrozy. Inną odmianą jest bluszcz irlandzki, który nie lubi słońca. Natomiast odmiana „Arborescens” znana jest z tego, że w ogóle nie tworzy pędów czepnych. Sprawdź także ten artykuł na temat bluszczu doniczkowego.
Sadzenie bluszczu na tarasie lub balkonie
Pomimo tego, że bluszcz nie jest rośliną wymagającą pod względem podłoża, to planując posadzić sadzonki bluszczu na tarasie, musimy zdawać sobie sprawę, że ziemia powinna być lepszej jakości, próchniczna, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknym, efektownym egzemplarzem. Roślina posadzona w skrzynce powinna być na początku postawiona w cienistym miejscu, do czasu ukorzenienia się sadzonki. Po posadzeniu rośliny musimy pamiętać o jej obfitym podlaniu.
Jeżeli chcemy na tarasie lub balkonie stworzyć zieloną ścianę z bluszczu, to musimy pamiętać o zaopatrzeniu się w kratkę, pergolę, lub trejaż, przy której postawimy doniczkę lub skrzynkę. Musimy pamiętać o odpowiednim drenażu.
Podlewanie roślin powinno być na tyle częste, aby rośliny nie przesychały, ale też by nie stały cały czas w nadmiarze wody. Doniczki lub skrzynki powinny mieć odpowiednie otwory, które umożliwią odpływ nadmiaru wody. W okresie od kwietnia do września nawozimy bluszcz co dwa tygodnie, a raz do roku przesadzamy go do pojemnika ze świeżym podłożem.
Kształtowanie bluszczu na balkonie lub tarasie
Bluszcz na balkon i w ogrodzie jest na tyle elastyczną rośliną, że jego sadzonkę możemy prowadzić w dowolnym, wybranym przez nas kierunku, oraz na każdej podporze. Jeżeli zauważymy, że roślina rozprzestrzenia się w niepożądanym dla nas kierunku, to wystarczy tylko odspoić jej odnogę i zapleść w wybranym przez nas miejscu.
Warto pamiętać, że bluszcz jest rośliną, która bez większego trudu znosi przycinanie. Dlatego też możemy go dowolnie formować i kształtować według naszego uznania i potrzeb. Przycinanie bluszczu co dwa lub trzy miesiące spowoduje, że roślina bardzo się zagęści. Musimy pamiętać, że bluszcz przycinamy tylko w rękawicach ochronnych, ze względu na jego trujące właściwości.
Ważna uwaga: chociaż bluszcz lubi zacienione miejsca, to jednak nie lubi zbyt ciemnego stanowiska. Jeżeli będzie zbyt ciemno, to łodygi rośliny będą cienkie i rachityczne, a odstępy między liśćmi zaczną się powiększać.
Musimy również pamiętać, że bluszcz jest trujący dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, dlatego należy ustawiać go w miejscach niedostępnych dla naszych pupili.
Dużo ciekawych informacji na temat bluszczu oraz jak uratować przemarznięte rośliny, na czym polega aeracja trawnika oraz czym charakteryzuje się bluszczyk kurdybanek, możemy zaczerpnąć z wielu popularnych stron internetowych przeznaczonych dla ogrodników. Warto zasięgnąć fachowej lektury, która poszerzy naszą wiedzę.