Krzewy cieniolubne - katalog

Krzewy dzielą się na ozdobne z liści, jak i również kwitnące. Wybierając odpowiedni gatunek możesz zdecydować, jakiego rodzaju krzewy idealnie sprawdzą się do twojego ogrodu. Wśród krzewów cieniolubnych, które są ozdobne z liści wyróżnić możemy:

  • Bukszpan wiecznie zielony – jest to roślina, która nie zrzuca liści na zimę. Dzięki temu te krzewy cieniolubne przyozdabiają nasz ogród przez cały rok. Chociaż bukszpan największą popularność zyskuje w związku ze Świętami Wielkanocnymi. Bukszpan wyróżnia się powolnym wzrostem, a także minimalnymi wymaganiami, jeżeli chodzi o podłoże i stanowisko.
  • Aukuba japońska (Aucuba japonica) – są to krzewy zimnozielone ozdobne z liści. Rośliny dorastają do 1,5 metra wysokości. Aukuba japońska wyróżnia się eliptycznymi liśćmi w kolorze zielonym z mieniącymi się żółtymi plamkami. Krzew wydaje czerwone owoce, które nie są jadalne. Chociaż są to krzewy cieniolubne, to koniecznie należy zadbać o żyzne podłoże. Świetnie sprawdzi się w donicach, a także w ogrodach zimowych.

Szukając krzewów cieniolubnych do ogrodu, które wyróżniają się pięknymi kwiatami, warto zwrócić uwagę na:

  • Różaneczniki – są to zimnozielone krzewy, które doskonale czują się w zacienionych stanowiskach. Krzewy tworzą rozłożyste kępy, wśród których znajdują się kuliste kwiatostany. Należy je okrywać na sezon zimowy, ponieważ silne mrozy mogą doprowadzić do ich wyniszczenia.
  • Hortensja bukietowa „Ammarin” (Hydrangea paniculata „Ammarin”) – jest to krzew o wysokości do 1,5 metra o dużych liściach. Rośliny wyróżniają się pięknymi kwiatami w odcieniach od bieli, aż po jasny róż. Krzew najlepiej czuje się w lekko kwaśnym podłożu, które będzie dobrze nawodnione.
Hortensja o białych i różowych kwiatach, a także informacje o najlepszych krzewach i bylinach do ogrodu
Krzewy i byliny cieniolubne – co warto wybrać do ogrodu?

Byliny cieniolubne do ogrodu

Byliny cieniolubne są idealnym typem roślin, które wypełniają wszelkie zakątki w ogrodzie, do których nie dochodzą promienie słoneczne. Ich zaletą jest to, iż są roślinami wieloletnimi, które zwykle nie mają większych wymagań uprawowych. Warto jednak zapoznać się z ich preferencjami odnośnie podłoża, nawożenia oraz nawodnienia.

Do najpopularniejszych bylin cieniolubnych zalicza się:

  • Żurawka ogrodowa (Heuchera hybrida) – jest to bylina osiągająca ok. 40 cm wysokości. Rośliny wyróżniają się ulistnieniem w kolorze bordowym, a także czerwonymi, różowymi lub białymi kwiatami. Żurawka ogrodowa najlepiej czuje się w próchnicznym, przepuszczalnym podłożu. Należy zadbać o umiarkowane nawodnienie rośliny.
  • Szczawik trójkątny - są to byliny kwitnące o jasnoróżowych niedużych kwiatach. Bylina osiąga wysokość do ok. 30 cm. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Jednak źle znosi przymrozki, dlatego wymaga przeniesienia przed zimną do cieplejszego miejsca.
  • Funka rozdęta – byliny kwitnące na fioletowo w okresie od lipca do sierpnia. Są to byliny cieniolubne, które osiągają do 40 cm wysokości. Świetnie sprawdzi się do ogrodu, ponieważ nie ma większych wymagań uprawowych.
  • Kokoryczka wielokwiatowa – katalog bylin cieniolubnych obejmuje również byliny kwitnące na biało. Kwiaty przybierają kształt niedużych dzwoneczków. Jest to roślina mrozoodporna, osiągająca do 50 cm wysokości.

Trawy cieniolubne w ogrodzie

Katalog roślin cieniolubnych obejmuje również trawy ozdobne. Do nich zalicza się między innymi turzyca Carex Spring, kłosownica Brachypodium sylvaticum, czy też stokłosa Bromus innermis „Skinners’s”. Trawy cieniolubne wyróżniają się tym, że nie mają większych wymagań uprawowych. Bez problemu się rozrastają i stanowią świetne tło dla bylin cieniolubnych. Należy jednak uważać na to, by pewne trawy cieniolubne nie rozsiały się po większej powierzchni ogrodu niż zamierzamy, ponieważ niektóre gatunki zaliczają się do dość ekspansywnych.

Mając na uwadze poszczególne gatunki roślin rosnących w zacienionych stanowiskach, na pewno znajdziemy takie, które będą odpowiadać naszym preferencjom. Ważne jest również to, by sprawdzić wymagania glebowe. W ten sposób zdobędziemy wiedzę, które gatunki roślin możemy sadzić po sąsiedzku, a które lepiej czują się w innych warunkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny