Rośliny cieniolubne do ogrodu - paprocie

Idealnymi bylinami do cienia, które mają ozdobne liście, są różne gatunki paproci. Ogrodowe paprocie nie wymagają dużo pielęgnacji, przez co są idealnym rozwiązaniem nawet dla amatorów. Paprocie nadają się do obsadzeń pod drzewami, ale również przy wyższych krzewach cieniolubnych, dzięki czemu możemy uzyskać ciekawy akcent wysokościowy.

Pierwszą ogrodową paprocią jest adiantum stopowate - Adiantum pedatum, które dorasta do 45-60 cm wysokości, a jego liście są w jasnozielonej barwie, natomiast jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Liście są poziome i pierzastozłożone. Z kolei inną rośliną cieniolubną do ogrodu jest pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopteris, dorastający do 1 m wysokości, mający podwójnie pierzaste liście, które tworzą lejek. Wiosną i latem są one zielone, natomiast na jesień brązowieją.

Inne byliny do cienia to wietlica alpejska - Athyrium disentifolium oraz wietlica samicza - Athyrium filix-femina. Wietlica alpejska dorasta do 60-100 cm wysokości, podobnie jak samicza. Obie rośliny mają podwójnie pierzaste liście i ogonki liściowe pokryte brązowymi łuskami, natomiast liście wietlicy alpejskiej mają ciemnozielony kolor, a samiczej jasnozielony. Sprawdź także ten artykuł o bylinach i krzewach cieniolubnych.

Ogrodowe kwiaty cieniolubne

Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie oprócz barwy zielonej, pojawiły się akcenty kolorystyczne, powinniśmy zdecydować się na kwitnące kwiaty cieniolubne, które będą ozdobne w okresie kwitnienia, ale też poza nim. Nie zapominajmy jednak, że kwiaty rabatowe potrzebują większej pielęgnacji niż krzewy cieniolubne, drzewa oraz trawy cieniolubne.

Pierwsze kwiaty rabatowe, które są doskonałe do cienia to tawułki Arendsa - Astilbe xarendsii. Te byliny do cienia charakteryzuje wzrost do 60-150 cm, a także kwiaty pojawiające się w okresie VII-IX w kolorach białych, różowych i ciemnoczerwonych. Można je sadzić w grupach, na brzegach zbiorników wodnych i na rabatach.

Kolejna jest niezapominajka leśna, zwana też alpejską - Myosotis sylvatica, kwitnąca w okresie od połowy IV lub na początku V. Jej niebieskie kwiaty są bardzo drobne, ale przez to, że zebrane są one w luźne grona, stanowią dekoracyjną część rośliny. Niezapominajka nadaje się do obsadzeń na rabatach, obwódkach, brzegach zbiorników wodnych, ale także uprawiana jest na kwiat cięty pod osłonami.

Warto tu także wspomnieć o bergenii sercowatej - Bergenia cordifolia, która sięga do 30-40 cm wysokości i ma grube, błyszczące, okrągłe albo też sercowate liście, bardzo atrakcyjnie wyglądające. Jej kwiaty są dzwonkowate i zazwyczaj możemy je spotkać w kolorze różowym. Jeśli interesuje nas inne zabarwienie kwiatów, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić odmiany tego gatunku, które wybarwiają się na białe i czerwone barwy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszych bylinach do cienia?

Kwiaty cieniolubne na rabatach
Kwiaty cieniolubne do ogrodu - popularne odmiany idealne na rabaty

Nie można tutaj zapomnieć o różnych rodzajach funkii - Hosta, które są typowymi roślinami do obsadzeń w zacienionych miejscach. Są to rośliny kwitnące, ale ozdobne przede wszystkim z liści, których kolor zależy od poszczególnych odmian. Doskonale sprawdzą się one w bardzo zacienionych miejscach, np. pod gęstymi drzewami.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Nie zapominajmy również o doborze kwiatach doniczkowych cieniolubnych, które są równie ważnym elementem ozdobnym w naszym domu. Pośród kwiatów balkonowych znajdziemy kilka gatunków, które będą dobrze wyglądały nawet w towarzystwie traw cieniolubnych, które można sadzić w donicach i pojemnikach.

Pierwsze kwiaty doniczkowe cieniolubne to ciemierniki białe - Helleborus niger. Rośliny te dorastają do 20-30 cm wysokości, a ich kwiaty są dość duże. Spotykane są one w kolorach białych i różowych w okresie XII-II. Są one doskonałymi roślinami doniczkowymi, które sadzone są również na rabaty bylinowe, a dzięki temu, że ich kwitnienie jest w tak późnej porze, przy dobrym doborze możemy uzyskać efekt pełnego kwitnienia już od wiosny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.

Do kwiatów balkonowych, które dobrze radzą sobie w cieniu, należy także lewkonia dwurożna, czyli tak zwana maciejka - Matthiola longipetala subsp. bicornis. Wszyscy kojarzą pewnie maciejkę po jej charakterystycznym zapachu, który odstrasza komary, chcące wlecieć do naszego domu. Kwiaty maciejki są drobne, purpurowofioletowe i zebrane w luźne grona. Maciejka kwitnie od VI aż do wczesnej jesieni i to w tym czasie możemy cieszyć się jej zapachem.

Dobierając kwiaty cieniolubne, musimy zwrócić uwagę na to, jakiej uprawy wymagają, co wiąże się z upodobaniami co do kwasowości, struktury i nawodnienia gleby. Warto też zainteresować się tym, jak wygląda pielęgnacja roślin cieniolubnych do ogrodu w konkretnych porach roku. Tylko przestrzegając pewnych zasad dotyczących uprawy, możemy mieć pewność, że rośliny te będą rozwijały się prawidłowo, a my będziemy mogli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

ikona podziel się Przekaż dalej