Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając krzaki ozdobne do ogrodu?

Krzaki kwitnące to temat, który jest bardzo często poruszany przez wiele osób. Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiednich krzewów, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów, by nasze rośliny miały odpowiednie warunki. Dlatego też zobaczmy, na co zwrócić uwagę w uprawie krzewów.

Pierwszym czynnikiem jest na pewno zastanowienie się nad tym, w jakim miejscu na ogrodzie będzie sadzony nasz krzew liściasty. Pamiętajmy, że sadząc drzewa liściaste, musimy postępować w ten sam sposób. Wybór tego miejsca jest bardzo ważny, ponieważ musimy dokonać badań podłoża, żeby stwierdzić, jakie rośliny możemy posadzić, albo czy konieczne będzie wymienienie gleby w tym miejscu. Nie zapominajmy, że każda roślina, bez względu na to, czy są to rośliny jednoroczne, dwuletnie, kwiaty, drzewa liściaste, iglaste czy jest to może krzew liściasty albo iglasty, wszystkie muszą mieć spełnione wymagania glebowe.

W dalszej kolejności powinniśmy zdecydować się, jaki kolor kwiatów chcemy. Czy będą to może krzewy kwitnące na biało, na różowo, na żółto lub na zupełnie inny kolor? Ważnym elementem jest też dobranie odpowiedniej pory kwitnienia, tak by po zakończeniu kwitnienia jednego krzewu, zaczynał kwitnąć inny, by było zachowane płynne przejście. Krzewy długo kwitnące nie są aż tak dostępne, jak te, które kwitną krócej, dlatego warto zwrócić uwagę na ten element. Jeśli mamy już wybrane miejsce, wiemy, jaka jest gleba w ogrodzie i jakie kompozycje kolorystyczne chcemy otrzymać, możemy przystąpić do wyboru odpowiednich krzewów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji jaśminowca?

Krzewy kwitnące latem - inspirujące pomysły

Kwitnące krzewy o różnych barwach kwiatów, które zachwycą wszystkich

Krzewy kwitnące latem, zakwitają zazwyczaj płynnie po tych kwitnących wiosną. Trzeba to jednak dokładniej sprawdzić, ponieważ czasami może zdarzyć się miesiąc lub dwa bez kwitnienia. Koniec kwitnienia tych roślin zazwyczaj przypada jesienią. Zobaczmy więc dwie bardzo popularne rośliny, które są idealną propozycją do obsadzeń letnich.

Pierwszą z nich jest znana wszystkim hortensja ogrodowa, której łacińska nazwa brzmi Hydrangea macrophylla. Roślina ta naturalnie występuje w obszarze od Himalajów do Japonii i sięga do 1-1,5 m wysokości. Jej pędy na początku są wyprostowane, ale z wiekiem, zwłaszcza boczne przewisają. Charakterystyczne są też duże, bardzo mięsiste i wydłużone liście, których brzegi są karbowane. Jesienią wybarwiają się one na piękny, czerwonawy kolor, który jest ciekawym akcentem kolorystycznym.

Najważniejszą rolę odgrywają jednak kwiaty, pojawiające się od VII do IX. Ich kolor zależy od odmiany, natomiast z reguły spotykane są odcienie różowe i niebieskie, a rzadziej czerwone i białe. Ich kształt też różni się w konkretnych odmianach, tak np. 'Compacta' ma duże i kuliste kwiatostany, a płaskie kwiatostany spotykane są u odmiany 'Blue Wave'.  W kwestii tego, jak zachowuje się ta roślina w uprawie, nie powinno być najmniejszego problemu po zapewnieniu jej odpowiednich warunków. Te krzewy kwitnące latem najlepiej czują się na przepuszczalnych, żyznych i wilgotnych glebach oraz stanowiskach osłoniętych i nasłonecznionych.

Kolejne kwitnące krzewy letnie to budleje Davida - Buddleja davidii, pochodzące z Chin. Te krzaki ozdobne mają wyprostowany pokrój, a ich boczne pędy lekko przewisają. Dorastają do 2-3 m wysokości i mają delikatnie filcowato owłosione pędy. Liście pojawiają się wiosną, lecz jesienią opadają. Są one lancetowate i dorastają do 10-20 cm długości. Pojedyncze kwiaty tworzą długie i przewisające wiechy, sięgające do 40-50 cm długości. Możemy je zaobserwować od VII do X i wtedy czuć ich przyjemny zapach, wabiący motyle.

Krzewy kwitnące wiosną i latem
Najlepsze krzewy kwitnące wiosną i latem do twojego ogrodu - ogólnopolskie TOP 10!

Te kwitnące krzewy ogrodowe występują w różnych kolorach, a one zależą od odmiany. Np. krzewy kwitnące na biało to odmiana 'White Profusion', z kolei 'Ile de France' ma fioletowe kwiaty z pomarańczowym wnętrzem, a 'Royal Red' ma purpurowo czerwone kwiaty z pomarańczowym środkiem. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji Budlei Dawida.

Często wykorzystywane do ogrodu krzaki kwitnące

Kolejnym krzewem, który powinien znaleźć się u nas w ogrodzie, jest tawuła japońska w odmianie 'Anthony Waterer', której łacińska nazwa to Spirea japonica 'Anthony Waterer'. Roślina ta jest mało wymagającym krzewem, sięgającym do 0,8 m wysokości o gęstym i półkolistym pokroju. Jej lancetowate liście są zaostrzone i dorastają do 5-8 cm długości.

Kwiaty tej rośliny są drobne, lecz bardzo atrakcyjne. Odmiana ta ma rubinowoczerwone zabarwienie kwiatów, zebranych w płaskie kwiatostany do 15 cm średnicy. Pojawiają się na końcach tegorocznych pędów od VI do IX. Bardzo ważne jest to, że rosną praktycznie na każdej glebie ogrodowej.

Inną polecaną odmianą tawuły japońskiej jest kwitnąca na różowo 'Macrophylla', która jest odmianą wielkolistną o silnym wzroście. Dorasta ona do 1,5 m wysokości, a jej liście dorastają do 14 cm długości. Odmiana 'Goldflamel' o ciekawym zabarwieniu liści początkowo w kolorze pomarańczowożółtym oraz czerwonych kwiatach w okresie VII-IX. Kolejna to 'Little Princess' o zielonych liściach i różowych kwiatach. Nie możemy zapomnieć też o odmianie 'Goldmound' o zaokrąglonym pokroju do 50 cm wysokości, żółto zabarwionych liściach i lilioworóżowych kwiatach.

Krzewy kwitnące wiosną - najlepsze inspiracje

Bardzo znane kwitnące krzewy, które warto wybrać

Gatunki kwitnące wiosną zakwitają dużo wcześniej niż te kwitnące latem i zazwyczaj kwitną krócej, choć znane są też krzewy długo kwitnące. Każdy w swoim ogrodzie chciałby mieć krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni, dlatego warto przygotować kompozycję z kilku tych roślin.

Zacznijmy więc od pierwszej rośliny, którą jest powszechnie znany lilak pospolity o łacińskiej nazwie Syringa vulgaris. Jest to mało wymagająca i jednopienna roślina z rodziny oliwkowatych - Oleaceae. Krzewy kwitnące, jakimi są lilaki, dorastają do 4, a nawet 7 m wysokości i mają zielone, sercowate liście. Istotne są jednak ich fioletowoliliowe kwiaty o bardzo silnym i pięknym zapachu. Kwiaty tworzą wiechy, które można zobaczyć już wiosną, a dokładniej w maju, przez co zostają na roślinie jeszcze latem. Niektóre odmiany, np. 'Mme Lemoine' to piękne krzewy kwitnące na biało. Co ciekawe, jeśli mamy w swoim ogrodzie oczko wodne, krzew ten idealnie sprawdzi się do obsadzeń jego brzegów.

Kolejne kwitnące krzewy do ogrodu różaneczniki katawbijskie - Rhododendron catawbiense. Te krzewy długo kwitnące dorastają do 2-4, a nawet 6 m wysokości i mają zielone, dwuletnie pędy. Ich liście są zimozielone, skórzaste o barwie zielonej. Najważniejszym elementem są jednak kwiaty o średnicy 5 cm, które pojawiają się w maju. Różaneczniki dodadzą w ogrodzie piękny liliowy element kolorystyczny.

Różanecznik w pełnym rozkwicie
Najlepsze krzewy kwitnące wiosną i latem do twojego ogrodu - ogólnopolskie TOP 10!

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni to również forsycje pośrednie w odmianie okazałej, które znane są przede wszystkim z kwitnienia na żółto. Ich łacińska nazwa to Forsythia xintermedia 'Spectabilis'. Kwiaty obrastają najobficiej jednoroczne i dwuletnie pędy. Ich wysokość sięga do 3 m. Interesujące jest również to, że miododajne kwiaty, które przyciągają owady zapylające, pojawiają się na krzewie już przed liśćmi.

Inne polecane kwitnące krzewy ogrodowe

Krzaki ozdobne to dział, w którym mamy naprawdę wiele możliwości. Możemy sadzić je w ogrodzie, w dużej donicy, a także, jeśli mamy oczko wodne, to znajdą swoje miejsce w jego otoczeniu. Zatem warto wybrać takie krzaki kwitnące, które sprostają naszym wszystkim wymaganiom.

Popularne krzewy kwitnące wiosną to także berberysy Thunberga, których łacińska nazwa brzmi Berberis thunbergii. Roślina ta idealnie nadaje się zarówno do sadzenia pojedynczo, w grupach, ale też na formowane i nieformowane żywopłoty. Jego kwiaty są żółtoczerwone i dość drobne. Możemy je zobaczyć na krzewie w V. Bardzo interesujący efekt dają także liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na odcienie pomarańczowe i czerwone.

Następny krzew to wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum. Należy jednak wiedzieć, że te kwitnące krzewy są bardzo trujące, dlatego też nie są zalecane do ogrodów, w których będą przebywały dzieci. Ich kwitnące na różowo kwiaty pojawiają się już w lutym i mają one bardzo silny zapach. Ich owoce, w postaci kulistych czerwonych kulek możemy zobaczyć latem i stanowią ciekawy element dekoracyjny krzewu.

Innymi krzewami mniej znanymi, ale zyskującymi coraz większą popularność są szczodrzeniec położony - Cytisus decumbens oraz wrzosiec czerwony, zwany krwistym o łacińskiej nazwie Erica carnea. Szczodrzeniec obdarza nas swoimi ciemnożółtymi kwiatami w okresie V-VI. Kwiaty te są bardzo obfite i doskonale prezentują się z ciemnozielonymi liśćmi. Dzbankowate kwiaty wrzośca w kolorze ciemnoróżowym pojawiają się w okresie III-V.

Wszystkie te krzewy kwitnące latem i wiosną idealnie sprawdzają się do ogrodów przydomowych. Należy jednak sprawdzić rodzaj swojego podłoża i ewentualnie zastosować nawożenie odpowiednim składnikiem. Ogród będzie wyglądał jeszcze lepiej, gdy zmieszamy ze sobą kilka różnych gatunków, kwitnących w innym terminie, żeby stworzyć ciągłość kwitnienia. Budleja Dawida czy też jaśminowiec wonny - każdy krzew zasługuje na uwagę.

ikona podziel się Przekaż dalej