Dobry pomysł na ogród? Oto kilka ciekawych pomysłów i projektów ogrodów przydomowych
Duży czy mały – to nieistotne. Pomysły na ogrody zawsze są skomplikowane. W końcu trzeba zagospodarować przestrzeń, wytyczyć miejsca na rabaty i drzewa i jeszcze odpowiednio dobrać do siebie rośliny, by ich okresy kwitnienia się uzupełniały. Dobry pomysł na ogród to absolutna podstawa. Warto dokładnie przemyśleć projekty ogrodów przydomowych, tylko w ten sposób unikniesz nieestetycznego zamieszania i nieładu.
Jeśli interesuje cię koszt urządzenia i aranżacji ogrodu, wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Własny pomysł na ogród
Samodzielne projektowanie ogrodów nie jest łatwe, obojętnie, czy masz do zagospodarowania dużą przestrzeń czy zaledwie kilka arów. To wymagające zdanie, ale może naprawdę przysporzyć ci wiele frajdy, warto więc się za to zabrać. Będziesz mieć pewność, że nowy pomysł na ogród spełnia absolutnie wszystkie twoje wymagania i jest idealnie dopasowany do twoich potrzeb i preferencji, na przykład przyjazny dla dzieci.
Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim zabierzesz się za projektowanie ogrodów jest to, do czego ma ci służyć ta przestrzeń. Chcesz w niej mieć miejsce na zabawę dla dzieci, grilla i robienie przyjęć? A może ma być to reprezentacyjny projekt ogrodu pełen kwiatów, w którym wytyczysz jeszcze dodatkową przestrzeń na warzywa i owoce? Kiedy określisz czego w zasadzie oczekujesz od swojego ogrodu, znacznie łatwiej będzie znaleźć ci odpowiedni plan ogrodu dla siebie.
Planowanie powinieneś rozpocząć nie od przekopywania i sadzenia, na to jeszcze przyjdzie czas. Raczej powinieneś zacząć od rozeznania się w literaturze fachowej i branżowych czasopismach. To podstawa, dowiedz się, kiedy sadzi się większe rośliny, które chcesz mieć w swoim ogrodzie i jak przygotować podłoże pod uprawę. Tego rodzaju literatura to także kopalnia inspiracji i pomysłów. Możesz znaleźć tam zdjęcia ogrodów wraz z opisami nazw gatunków i odmian, więc łatwiej będzie ci odnaleźć interesujące cię rośliny. Dobrym pomysłem jest także obejrzenie zdjęć w internetowych galeriach. Dokładnie przejrzyj je pod takim kątem, czy wszystkie rośliny nadają się do naszego klimatu i do orientacji twojego ogrodu. Jeśli dysponujesz działką o powierzchni 8 arów, w tym artykule znajdziesz porady i koszty aranżacji ogrodu.
Pomysły na ogród a rzeczywistość – kilka podstawowych zasad
Piętrowa roślinność
Decydując się na własny pomysł na ogród, powinieneś wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kwiaty ogrodowe powinny być sadzone piętrowo – im dalej od środka, tym wyższe. Dzięki temu do wszystkich będzie docierało słońce i, co równie ważne, wszystkie będą świetnie widoczne. Taka struktura ogrodu także wspaniale się prezentuje. Ważne także, by nic nie sadzić na samym środku, a już na pewno zrezygnować z umieszczenia w tym miejscu drzewa lub krzewu owocowego. To podstawa, ponieważ nawet duże ogrody w takiej sytuacji wydają się po prostu małe i przytłoczone.
Terminy kwitnienia roślin
Jak urządzić ogród? Dodatkowo ważną rolę odgrywają tutaj kwiaty ogrodowe, a raczej ich terminy kwitnienia. Chociaż najczęściej najbardziej kuszą nas kwiaty cebulkowe, które wabią kolorami już bardzo wczesną wiosną, jednak ich zagęszczenie nie jest najlepszym pomysłem. Chociaż faktycznie w marcu i kwietniu ogród będzie wyglądał bajkowo, później może okazać się, że będzie jednobarwnie zielony i po prostu nudny. Wybierając rośliny do ogrodu kieruj się okresami kwitnienia i wybierz po kilka gatunków na każdą porę roku.
Wybór drzew i krzewów
Kolejną ważną zasadą, o której czasami zapominamy, jest fakt, że drzewa rosną nie tylko w górę, ale także wszerz pod ziemią. Dlatego idealny plan ogrodu zakłada nie tylko moment obecny, ale także to, jak ogród będzie się prezentował za 5, 10 czy 20 lat. Drzewa i krzew rozwijają się powoli, ale raczej zostaną w jednym miejscu na bardzo długo, trzeba więc zapewnić dla nich jak najwięcej przestrzeni. Twój pomysł na ogród musi rozpatrywać je jako dorosłe egzemplarze, a nie małe sadzonki.
Projekty ogrodów a swoboda dostępu
Jednak najważniejsza zasada, bez której projekty ogrodów przydomowych się nie udają: ułatw sobie opiekę nad roślinami. Dziki gąszcz pięknie wygląda, ale zaplanuj ogród tak, by mieć swobodny dostęp do każdej rośliny, drzewa czy krzewu. Zaprojektuj także ścieżki i obrzeża, niech twoje pomysły na ogród zaczną się od wytyczenia biegu chodników lub krawężników. W końcu musisz mieć miejsce, by móc zadbać o rośliny i zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Jeśli interesuje cię uprawa malin w ogrodzie, w tym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne porady.
Plan ogrodu: program do projektowania ogrodów
Wyposażony w wiedzę i otoczony inspirującymi grafikami, możesz przystąpić do bardziej praktycznej części zadania. Pomysł na ogród powinien zostać przeniesiony na kartkę. Jeśli nie masz większych zdolności manualnych, możesz wykorzystać program do projektowania ogrodów. To bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli ci zrobić wizualizację ogrodu – od razu będziesz widział, jak będą rozłożone rośliny i jak twój ogród będzie się prezentował w pełni sezonu. Dzięki temu plan nie będzie już w fazie marzeń, a ty będziesz jak na dłoni widział, co będzie się znajdowało w ogrodzie. Tego rodzaju program do projektowania ogrodów pomoże ci także w obliczeniach i uzmysłowi ci, ile miejsca będziesz potrzebował na poszczególne rośliny czy rabaty.
Projektowanie ogrodu - GardenPuzzle
Dostępnych jest bardzie wiele różnych programów, które możesz do tego wykorzystać. Znaczna część z nich jest darmowa i pozwala nie tylko na wytyczenie ogrodu, ale także na dobranie rośliny. Program do projektowania ogrodów, który ma bardzo szeroką bazę elementów to GardenPuzzle. Możesz ustalić tutaj wymiary ogrodu i nanieść informacje o znajdujących się już budynkach i roślinach. W czasie projektowania możesz wybierać z setek roślin, altanek, mebli ogrodowych, a nawet nawierzchni.
Pomysł na ogród z Garden Composer 3D Plus
Uzewnętrznianie pomysłów na ogrody ułatwia także Garden Composer 3D Plus. Jest to już znacznie bardziej zaawansowany program, w którym tylko część funkcji jest darmowa. Zawiera bardzo szeroką bazę roślin, wraz z ich dokładnymi opisami. Tutaj także znajduje się kalendarz pielęgnacji, w którym będziesz widzieć, w jakich miesiącach będziesz musiał znajdować się ogrodem. Program także pozwala na to, by projektu ogrodów były wyświetlane w 3D i drukowane, co znacznie pomoże ci we wprowadzeniu ich w życie. Sprawdź także nasz artykuł, w którym znajdziesz porady, gdzie szukać projektów ogrodów.
Przydatny Garden Planner
Trzecim programem, który sprawia, że projektowanie ogrodów jest znacznie łatwiejsze, to Garden Planner. Jest to bardzo prosty program, jego obsługa jest intuicyjna. Nie ma zbyt wielu zaawansowanych opcji, jednak nadaje się do zaprojektowania przydomowego ogrodu nawet przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia w obsłudze komputera. Jego największą zaletą jest jednak bardzo szeroka baza roślin, które są dokładnie opisane. Kiedy projekty ogrodów przydomowych są już gotowe, masz możliwość wygenerowania raportu, który uwzględnia wszystkie rośliny, jakich będziesz potrzebować, wraz z wykazem ich wymagań siedliskowych i pielęgnacyjnych.
Projekty ogrodów od specjalistów
Własne projekty ogrodów przydomowych to świetna zabawa, jeśli jednak obawiasz się, że nie podołasz takiemu wyzwaniu lub po prostu nazwy roślin i ich pielęgnacja nie do końca cię interesują, świetnym pomysłem jest znalezienie specjalisty. Architektura krajobrazu to branża, która intensywnie się rozwija, na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju firm, które oferują wykonanie profesjonalnego projektu.
Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. Jednym z nich jest oczywiście także to, że możesz mieć gwarancję, że ogród będzie pięknie się prezentował przez cały rok. Projekty ogrodów tego typu są tak przemyślane, by wszystkie rabaty były zawsze wspaniale kolorowe i żywe. Ponadto bardzo często projekty ogrodów przydomowych są wykonywane przez firmy, które oferują usługi ogrodnicze. W pakiecie możesz dostać duży rabat na pielęgnację w ogrodzie. Cena takiego rozwiązania nie jest wcale wysoka, dlatego nie musisz obawiać się, że profesjonalny pomysł na ogród zniszczy twoją kieszeń.
Nie bój się także, że projekty ogrodów przydomowych będą wykorzystywały rośliny, których pielęgnacja zajmie ci więcej czasu lub będzie wymagała doświadczenia, którego nie masz. Projektanci z pewnością wezmą pod uwagę twoje preferencje i zapytają o to, czy zamierzasz wykorzystać usługi ogrodnicze, czy samodzielnie pielęgnować rabaty. W tym drugim przypadku dopasują rodzaj roślin do twoich preferencji i czasu, który możesz na to poświęcić.
Tego rodzaju plan ogrodu także weźmie pod uwagę twoje możliwości finansowe. Możesz mieć pewność, że cena wszystkich roślin, nawierzchni, dodatków, akcesoriów czy budynków nie przekroczy twojego budżetu. Jeśli szukasz roślin do ogrodu, w tym artykule znajdziesz przegląd tych najpopularniejszych wraz z cenami.
Ile kosztuje projekt ogrodu?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje projekt ogrodu”. Cena jest zależna od bardzo wielu czynników, z których najważniejszym jest ten związany z jego powierzchnią i rodzajem zabudowy, którą chcesz tam rozłożyć. Pomysł na ogród, który dostarczy ci projektant, może mieć różne wersje. Oczywiście te najbardziej rozbudowane będą najdroższe, a te najprostsze, które tylko zakładają rozmieszczenie konkretnych elementów ogrodu, będą znacznie tańsze, ale także mniej szczegółowe.
Ile kosztuje projekt ogrodu? Najczęściej jest przeliczany w skali za metr kwadratowy, z tym założeniem, że im mniejszy ogród, tym cena jest wyższa. Jeden metr kwadratowy małej działki może kosztować kilkadziesiąt złotych, w przypadku większej powierzchni jest obniżony do kilku – kilkunastu złotych. Pomysł na ogród uwzględnia także cenę za zaprojektowanie altanki czy domku wypoczynkowego, który będzie płatny dodatkowo. Można powiedzieć, że cena ogrodu o standardowej wielkości 1000 metrów kwadratowych waha się w granicach od 2 do 5 tysięcy złotych. Oczywiście jest to zależne od rodzaju opracowania, jeśli jest bardziej szczegółowe, możesz spodziewać się, że cena będzie wynosiła około 7-8 tysięcy złotych.