Kompozycje kwiatowe na balkon

Jak uprawiać i jak pielęgnować rośliny na balkonie? Mieszkańcy miast nie zawsze mogą cieszyć się własnym ogrodem i odpoczynkiem na łonie natury. Przyjemnym miejscem relaksu może okazać się balkon, jeśli ukwiecimy go w przemyślany sposób. Kompozycje kwiatowe na balkon powinny tworzyć całość z częścią mieszkalną. Nawet niewielki balkon, wyposażony w stolik i kilka rozkładanych krzesełek, okaże się niezwykłym miejscem, jeśli ozdobimy go barwnymi kwiatami. Pojemniki na kwiaty, w postaci skrzynek, umieszcza się najczęściej na zewnątrz balkonu. Pojemniki można ustawiać również wzdłuż balkonowych ścian. Pomysłowe konstrukcje, np. pergole oraz kraty, umożliwiają rozwieszenie lekkich doniczek, co stworzy atrakcyjne kompozycje kwiatowe na balkon. Sprawdź także nasz artykuł: Które kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej?

Rośliny w skrzynkach i kompozycje w donicach na balkonie

Wybierając roślinny na kompozycje kwiatowe na balkon oczekujemy, że okryją się pięknymi i kolorowymi kwiatami, na które z podziwem spojrzymy, podczas wolnej chwili. Oczekiwania spełnią różne gatunki pelargonii.

 • Pelargonia angielska Pelargonium grandiflorum, ozdobi słoneczny balkon dużymi kwiatami, białymi, różowymi, czerwonymi i purpurowymi, umieszczonymi na mocnej wzniesionej łodydze. Kwitnie do późnej jesieni. Jest rośliną wieloletnią, więc dla ochrony przed przymrozkami trzeba przenieść ją do mieszkania.
 • Do pierwszych przymrozków kwitnie pelargonia pasiasta Pelargonium zonale. Jej kwiaty, na wznoszącej się łodyżce, tworzą baldachy w kolorze fioletowym, czerwonym, różowym, łososiowym i białym. Doskonale komponuje się z pelargonią bluszczolistną Pelargonium peltatum. Różnobarwną kaskadę kwiatów utrzymuje płożąca się delikatna łodyga. Jest byliną wieloletnią, doskonale nadającą się na kompozycje kwiatowe na balkon.

Pelargonie są pięknymi roślinami ozdobnymi, hodowanymi głównie w skrzynkach balkonowych. Barwne kwiaty łagodzą surowość blokowej zabudowy. Jeśli na balkonie ustawimy donice i pojemniki pod ścianami, warto nasadzić petunie Petunia, begonie bulwiaste Begonia x tuberhybrida, fuksje Fuchsia oraz nasturcje Tropaeolum. Rośliny można łączyć z ozdobnymi trawami, z roślinami cebulowymi lub skalniakowatymi, tworząc oryginalne kompozycje kwiatowe na balkon.

Kompozycje kwiatowe w donicach

Każdy gatunek i każda odmiana roślin wymaga zastosowania odpowiedniej wielkości pojemników. Roślin niskich nie należy sadzić w dużych donicach lub misach, w których ich uroda nie będzie zauważalna. Roślin wysokich nie powinno sadzić się w małych doniczkach, w których nie wyglądają korzystnie i szybko marnieją, z powodu niewystarczających składników odżywczych. Kompozycje kwiatowe w donicach powinny zostać poprzedzone głębokim namysłem. Sprawdź także najpiękniejsze kwiaty doniczkowe.

Rośliny w dużych donicach

Moda na duże i wysokie donice, o stonowanej kolorystyce, umożliwia wykorzystanie ich do nasadzeń wysokich roślin. Kilka donic doskonale podzieli przestrzeń tarasu lub ogrodu, dzięki czemu stworzone zostaną intymne zakątki. Przeniesione do domu, będą jego częścią, podkreślając piękno umeblowania i tworząc kompozycje kwiatowe w donicach.

 • Oleandry Nerium, to zimozielone krzewy, któredobrze sprawdzą się w domowej uprawie. Liście rośliny są skórzaste, lancetowate, zawierające płyn, przypominający śluz. Zwracają uwagę białe, różowe, pomarańczowe, czerwone oraz purpurowe kwiaty, zebrane w baldachogrona i wydające przyjemną woń. Skomponowanie roślin o różnobarwnym ukwieceniu, stworzy niezwykłe estetyczne kompozycje kwiatowe w donicach. Roślina zawiera glikozydy nasercowe, pobudzające pracę serca. Spożycie liści lub kwiatów może prowadzić do zatrucia, więc należy zwrócić uwagę na przebywające w pobliżu dzieci i zwierzęta.
 • Róża chińska, ketmia Hibiscus rosa-sinensis, doskonale sprawdzi się w nasadzeniach do wielkogabarytowych donic. Wspaniałe duże kwiaty pojawiają się przez cały rok, ale roślina kwitnie najintensywniej od maja do października. Kompozycje kwiatowe w donicach zwracają uwagę delikatnym - purpurowym, różowym lub białym kwieciem oraz atrakcyjnymi ząbkowanymi liśćmi, o ciemnozielonej barwie. Hibiskus nie toleruje dotyku dłoni, więc powinien zostać umieszczony z dala od ścieżki komunikacyjnej, którą przemieszczamy się z mieszkania na taras.
 • Oryginalną propozycją do nasadzeń w donicach jest afrykański granat Punica. W hodowli domowej dorasta do 1 m wysokości. Charakterystyczne czerwone kwiaty rozwijają się w letnich miesiącach, w lipcu i w sierpniu. Pojawiające się owoce są dodatkową atrakcją.
Kompozycje kwiatowe w doniczkach są bardzo atrakcyjne. Można połączyć kolory i różne formy kwiatów - wzniesione i płożące, które wspaniale się prezentują.
Najpiękniejsze kompozycje kwiatowe - 5 sprawdzonych porad, jak je tworzyć

Kompozycje kwiatowe w donicach, utworzone z kwitnących roślin drzewiastych, urozmaicają tarasy, duże balkony, ogrody i mieszkania. Wykorzystanie wysokich roślin ozdobnych wymaga stworzenia im odpowiednich warunków do przetrwania miesięcy zimowych.

Kompozycje kwiatowe w ogrodzie

Piękny ogród, w którym z przyjemnością będziemy odpoczywać i przechadzać się jego alejkami, najczęściej kojarzy się z bogactwem kwiatów, przez większość roku cieszących jego właścicieli. Kompozycje kwiatowe w ogrodzie z pewnością dostarczą wielu doznań estetycznych.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie jako częsta ozdoba ogrodu

Rośliny sadzi się pojedynczo lub w grupach, w zależności od tego, jakie kompozycje kwiatowe w ogrodzie zamierzamy zastosować.

 • W niewielkich ogrodach warto zasadzić dorotkę stokrotkową Dorotheanthus bellidiformis, portulakę wielkokwiatową Portulaca grandiflora lub kolorowe dwuletnie bratki = fiołki ogrodowe Viola tricolor var. hortensis oraz mieszankę maczku kalifornijskiego Eschoschtzia californica. Niezwykle atrakcyjnie prezentują się żółtobrązowe cynie Zinnia, łączone z niebieską szałwią Salvia farinacea. Efektowne są połączenia kilku grup roślin jednobarwnych, które kolorystycznie przenikają się i uzupełniają.
 • Rośliny wysokie dobrze prezentują się w nasadzeniach pojedynczych, na zielonej murawie. W tej roli sprawdzą się rudbekia owłosiona Rudbeckia hirta, aksamitka wzniesiona Tagetes erecta, titonia cynobrowa Tithonia rotundifolia lub szarłat zwisły Amaranthus caudatus. Atrakcyjne kompozycje kwiatowe w ogrodzie, w pobliżu werandy lub wzdłuż tarasu, utworzy niezwykle dekoracyjny mietelnik Kochia scoparia, zwany letnim cyprysikiem. Jest pięknym tłem dla kwiatów na rabatach. Malwa różowa Althea rosea, zdobi ściany domów, werandy i ogrodzenia. Należy do roślin malowniczych, również mogących tworzyć ciekawe tło dla niższych kwiatów. Inspiracja na kwiaty wieloletnie ogrodowe znajdziesz w tym artykule.

Dywany kwiatów

Pozwalają na komponowanie kwietnych barwnych wzorów, na większych przestrzeniach. Dobór odpowiednich płożących roślin oraz odpowiednia troska o trawnik, będący częścią wonnego dywanu, wpłynie na tworzone kompozycje kwiatowe w ogrodzie.

 • Niecierpki Impatiens, wielobarwne rośliny, preferują półcieniste stanowiska, na których zachwycają urodą od maja do pierwszych przymrozków.
 • Rozchodnik oregoński Sedum organum, osiąga do 5 cm wysokości.Jasne, żółtopomarańczowe kwiaty zdają się płonąć na letnich rabatach. Równie atrakcyjnie będzie wyglądać wśród roślin do skalników.
 • Dzwonki brzoskwiniolistne Campanula persicifolia szczególnie nadadzą się na kompozycje kwiatowe w ogrodzie naturalistycznym. Nasadzone w grupach utworzą niebieskawą połać, doskonale komponującą się z innymi roślinami, np. dzwonkami karpackimi lub konwaliami.

Kompozycje kwiatowe w ogrodzie mogą ozdabiać rabaty przez cały rok. Odpowiednie zaplanowanie zasadzeń umożliwi zastępowanie roślin wiosennych – letnimi, a gdy one przekwitną – jesiennymi. Porą zimową bajkowego wyglądu nadadzą rośliny zimozielone.

Kompozycje kwiatowe do domu

Rozmieszczenie w mieszkaniu ciętych kwiatów jest sposobem na uatrakcyjnienie wnętrza i zapewnienie wyjątkowego klimatu. Kwiaty do domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji – codziennego zmieniania wody w naczyniach, które należy ustawiać w miejscach częściowo zacienionych.

 • Kwiaty cięte, przeznaczone do domu, na stół w salonie lub jadalni, będą wyglądały szczególnie dekoracyjnie w pięknym wazonie. W naczyniach o szerokich szyjkach dobrze prezentują się rośliny o sztywnych łodygach i dużych kwiatach, np. róże, słoneczniki, chryzantemy,mieczyki, lilie, itp. W naczyniach o smukłych szyjkach atrakcyjnie będą wyglądać nawet pojedyncze rośliny.
 • Umieszczenie roślin w szkle o przezroczystych ściankach pozwoli na ekspozycję mocnych łodyg, które dopełnią prezentacji. Do tego typu dekoracji nadaje się np. kalia (cantedeski).
 • Umieszczenie kwiatków w szkle kieliszków, np. kwiatów piwonii, podkreśli romantyczny charakter pokoju.
 • Kwiaty na stół, umieszczone w szklanych kulach, nadadzą wnętrzu intrygującego i egzotycznego charakteru.  W tej roli sprawdzą się kwiaty dalii, wraz z liśćmi anturium. Najlepsze kwiaty doniczkowe do domu zebraliśmy dla ciebie w tym artykule.

Artystyczna kompozycja kwiatowa

Osoby, uprawiające kwiaty we własnym ogrodzie często wyróżniają się florystycznymi talentami, które przejawiają się w oryginalnym układaniu żywych kwiatów.

 • Kompozycja kwiatowa w koszach może składać się zarówno z roślin doniczkowych, jak i ciętych, ułożonych według indywidualnego pomysłu. Dekoracje w koszach, złożone z ciętych kwiatów, wymagają zastosowania folii oraz wilgotnego mchu, w którym artystyczna kompozycja kwiatowa przez długi czas będzie cieszyć oczy obdarowanej osoby. Piękną ozdobę zapewnią róże, goździki, słoneczniki i gerbery. Pachnący i kolorowy kosz może zawierać kwiaty jednego rodzaju lub ich mozaikę.
 • Okolicznościowa artystyczna kompozycja kwiatowa.

Kwiaty na grób w postaci wiązanek na Wszystkich Świętych oraz Zaduszki prezentuje się zwykle na gałązkach stroiszu – świerkowych lub jodłowych. Na ich tle umieszcza się róże, kalie, goździki, lilie, itp. Żywe kwiaty na cmentarz i na pomnik są wyrazem szacunku i pamięci oraz najpiękniejszą ozdobą. Najpopularniejsze kwiaty na grób to barwne chryzantemy. Kwiaty w doniczkach na pomnik przez długi czas będą zdobiły nagrobek. Kwiaty na cmentarz w bukietach oraz stroiki i wieńce zdobi się dodatkowo fioletowymi, białymi i srebrnymi wstążkami. Artystyczna kompozycja kwiatowa uświetni Dzień Zaduszny, którego podniosły charakter podkreślą symboliczne płomyki zniczy.

Kontakt z naturą to nie tylko przechadzki po ogrodzie. Kompozycje kwiatowe na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach, bukiety i okolicznościowe wiązanki dekorują miejsca, w których przebywamy, łagodzą surowość minimalistycznych wnętrz i podkreślają wyjątkowość sytuacji, których jesteśmy częścią. Warto otaczać się kwiatami, by poczuć radość istnienia.

Literatura:

 • Encyklopedia ogrodnictwa, Warszawa 1993.
 • J. Szendel, Artystyczne układanie roślin, Warszawa 1986.
 • Ogródek, Lipiec 2017.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny