Co wziąć pod uwagę, projektując nowoczesne ogrody?

W internecie oraz czasopismach możemy znaleźć galerie zdjęć pełne różnych aranżacji nowoczesnych ogrodów. Bardzo często taka galeria zawiera opisy mebli ogrodowych, a nawet basenów ogrodowych, które zostały wkomponowane w projekt ogrodu nowoczesnego. Zanim jednak przystąpimy do jego zaprojektowania, potrzebny jest konkretny pomysł na ogród przed domem, a do tego potrzebnych jest kilka informacji.

Pierwszym ważnym elementem jest to, jaką powierzchnią ogrodu dysponujemy. To właśnie od tego zależy, jak będą wyglądały te nowoczesne ogrody. Wiedząc, jaki jest metraż ogrodu, możemy zastanowić się nad tym, jakie meble ogrodowe użyjemy do aranżacji ogrodu przed domem, ale również możemy zastanowić się nad posiadaniem basenu ogrodowego. W przypadku basenów ogrodowych musimy wziąć pod uwagę to, że zajmują one z reguły dość duże powierzchnie i potrzebują wyższych nakładów finansowych oraz pracy.

Tworząc projekty ogrodów nowoczesnych, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką nasz ogród będzie pełnił funkcję. Jeśli będzie to tylko niewielki ogródek, który będzie miał stanowić funkcję estetyczną, nie musimy brać pod uwagę aż tak wielu czynników, natomiast projektując nowoczesny ogród przed domem, który ma pełnić także funkcje rekreacyjne, wtedy jest to trochę bardziej skomplikowane. Sprawdź także ten artykuł z pomysłami na projekty ogrodów.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, projektując nowoczesne ogrody, jest to, w jakiej wystawie położony jest ogród, a co za tym idzie, ile słońca w ciągu dnia pada na jego powierzchnię. Sprawa ta jest o tyle istotna, ponieważ mając już jakieś pomysły na ogród przed domem, zawsze znajdzie się w nich element zieleni, a ten musimy dostosować do nasłonecznienia oraz rodzaju gleby.

Nowoczesny ogród przed domem - interesujące rozwiązania w ogrodzie

W magazynach dotyczących ogrodnictwa i projektowania ogrodów oraz wszystkiego, co jest z tym związane, zazwyczaj znajduje się galeria pełna zdjęć różnego rodzaju ogrodów. Możemy tam znaleźć wiele różnych aranżacji nowoczesnych ogrodów, które prawdopodobnie staną się dla nas wielką inspiracją. Zanim jednak zaprojektujemy ogród w sposób taki, jak w magazynach i czasopismach, powinniśmy przemyśleć, co dla nas jest najlepsze.

Obecnie aranżacja ogrodu przed domem tworzona jest w sposób minimalistyczny, dlatego, że takie minimalistyczne formy trafiają do estetyki wielu osób. Z tego względu też modne są proste rozwiązania, które zazwyczaj można wykonać nawet samemu, nie zatrudniając do tego fachowców. Z pewnością sposób ten obniży nasze koszty związane z założeniem ogrodu, a dla osób, lubiących majsterkowanie, może być dodatkowo świetną zabawą.

Minimalistyczne nowoczesne ogrody zazwyczaj wykonane są w kolorystyce stonowanej, np. bieli, brązie, szarościach, czerni i oczywiście zieleni, którą tworzą rośliny ogrodowe oraz trawnik. Ewentualnie inne barwy zauważalne są w momencie zakwitania roślin ogrodowych. Bardzo często tworzone są też minimalistyczne i geometryczne ogrody, które są łatwe w utrzymaniu i sprawiają ładu oraz czystości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacjach ogrodów.

Pamiętajmy, że cała aranżacja ogrodu przed domem powinna być dostosowana do wielkości ogrodu. Dlatego też chcąc, by nasz ogród wyglądał schludnie i było w nim miejsce do odpoczynku, a nie mając dużej powierzchni do zagospodarowania, warto zrezygnować z wszelkich elementów dekoracyjnych, które zabierają miejsce, ale również ograniczyć ilość roślinności. Dobierajmy wtedy wąskie krzewy oraz drzewa, które można formować. Nowoczesny ogród to wybór wart rozważenia.

Nowoczesny ogród przed domem z lotu ptaka, czyli nowoczesne ogrody i projekty ogrodów nowoczesnych, a także aranżacje nowoczesnych ogrodów
Nowoczesne ogrody - projekty, pomysły, przykładowe aranżacje, porady

Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy poradzimy sobie z wykonaniem projektu ogrodu nowoczesnego, warto wtedy zdać się na pomoc fachowców. Oni znają się na swojej pracy i z pewnością dobiorą odpowiedni projekt do wielkości i wystawy ogrodu. Dodatkowo można też zatrudnić fachowców do pracy przy zrealizowaniu projektu.

Projekt ogrodu nowoczesnego - jak dobierać rośliny i meble ogrodowe?

Aranżacje nowoczesnych ogrodów są bardzo różnorodne i to od nas zależy, jak będzie wyglądał skończony ogród. Nie zapominajmy jednak, że ogród to przede wszystkim część, w której znajdują się rośliny. Dlatego bardzo ważne jest to, aby ich dobór był odpowiedni do stanowiska i do wielkości ogrodu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięknych ogrodach przydomowych?

Jeśli nasz ogród jest dosyć duży, wtedy możemy pozwolić sobie na różnorodność roślin i wykorzystać tam drzewa, krzewy, byliny, czy też rośliny jednoroczne. Nie będzie również problemu ze stworzeniem ogrodu skalnego, gdzie w przypadku małej powierzchni ogrodowej byłby to problem. Dodatkowo powinniśmy zastanowić się, czy wolimy rośliny ozdobne z liści, czy też chcemy, aby w naszym ogrodzie znalazły się rośliny ozdobne z kwiatów. Wybierając rośliny ozdobne, warto zadbać o to, aby od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni kwitnienie było nieprzerywane, ponieważ wygląda to bardzo atrakcyjnie. Bardzo interesująco wyglądają również kompozycje wykorzystujące kontrasty wysokościowe.

Decydując się na nowoczesne ogrody, które mają pełnić również funkcje rekreacyjne, musimy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju meble ogrodowe będą najbardziej odpowiednie do naszej aranżacji ogrodu. I w przypadku mebli ogrodowych powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy meble te będą stały przez cały rok na dworze, czy wystawiane będą tylko w okresie wiosenno-letnim, a co za tym idzie, z czego mają być one wykonane. Dodatkowo należy przemyśleć też wygląd mebli, aby pasował nam do całej aranżacji ogrodu przed domem.

Aranżacja ogrodów przed domem jest bardzo istotna, o ile zależy nam na funkcjonalności i estetyczności ogrodu. Pamiętajmy, że nie musimy sugerować się tym, co jest w magazynach, ale warto raczej dopasować wszystkie elementy ogrodu pod siebie i pod to, jakie mamy możliwości. Projekt ogrodu nowoczesnego jest wart realizacji. Sprawdź także ten artykuł z pomysłami na skalniaki ogrodowe.

ikona podziel się Przekaż dalej