Poradnik projektowania ogrodu. Praktyczna wiedza o aranżacji ogrodu
Ogród jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji domu jednorodzinnego. Właśnie dlatego warto go dokładnie zaplanować. Dzięki odpowiedniemu projektowi ogrodu można nadać charakter całej posesji. Powinien być jednak nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Od czego zacząć projektowanie ogrodu? Jakie zasady pozwolą uprościć ten proces? Czy zakładanie ogrodu jest trudne? Wyjaśniamy.
Projekt ogrodu krok po kroku
Projektowanie ogrodu to złożony proces, na który składa się wiele działań. Odpowiednio zaaranżowany ogród upiększy jednak posesję i sprawi, że stanie się bardziej funkcjonalna. Zanim zabierzemy się za zakładanie ogrodu, warto dokonać analizy terenu – a dokładniej mówiąc, wilgotności i poziomu pH gleby. Trzeba też ustalić, jak użytkowana będzie przestrzeń. Warto również dokonać pomiaru terenu np. przy pomocy taśm mierniczych, a następnie nanieść wymiary na papier milimetrowy. Na projekt ogrodu należy nanieść także obrys budynku – łącznie z położeniem okien i drzwi. Trzeba też pamiętać o ogrodzeniu, nawierzchni czy roślinności. Istotne jest również usytuowanie ogrodu względem stron świata. Dla większości gatunków roślin najmniej korzystna jest północ – charakteryzuje się bowiem najmniejszą ilością światła. Warto, aby tam stanęła np. altana.
Kolejnym krokiem jest zaplanowanie nawierzchni. Warto zabrać się za to przed posadzeniem roślin. Nawierzchnia musi być przede wszystkim praktyczna i odporna na mróz oraz uszkodzenia. Na dalszym etapie zaplanować należy instalację, nie zapominając o projekcie ujęcia wody. Ważna jest też instalacja elektryczna, aby oświetlić przestrzeń ogrodową. Na końcu pozostanie dobór roślinności. Każda ma osobne wymagania, zatem rośliny powinno się dopasować do nasłonecznienia i gleby w ogrodzie. Nie wszyscy znają się na tym, co posadzić. Nic dziwnego – zakładanie ogrodu to niełatwe zadanie. W takim przypadku warto skorzystać z Fixly. Znaleźć tam można ogrodników i innych fachowców – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby odezwali się specjaliści z okolicy. Dzięki Fixly zatrudnić można fachowca, który zajmie się ogrodem i zadba o każdy jego szczegół.
Aranżacja ogrodu – o czym warto pamiętać?
Ogród można stworzyć w niemal dowolnym miejscu. Wiele zależy od potrzeb, a także preferencji domowników. Aranżacja ogrodu powinna być doskonale przemyślana pod względem wymagań roślin, jakie chcemy w nim uprawiać. Należy sprawdzić mnóstwo rzeczy, np. jakiej gleby potrzebują wybrane kwiaty, ile dziennie muszą mieć słońca lub czy nie powinny zostać osłonięte od wiatru. Jeśli chcesz posadzić duże drzewa, lepiej zrobić to w większej odległości od posesji. Drzewa rozrastają się bowiem nie tylko wzwyż, ale i wszerz. Marzysz o hodowaniu własnych warzyw w ogródku? Najlepiej zapewnić im miejsce osłonięte od zanieczyszczeń i kurzu, a także z dala od publicznej drogi.
Projekt ogrodu powinien zostać dobrze przemyślany, zwłaszcza że to reprezentacyjne miejsce całej posesji. Rośliny mają ozdobić przestrzeń, a nie utrudniać poruszanie się po niej. Jeśli do dyspozycji mamy małą działkę np. na miejskim osiedlu, projektowanie ogrodu będzie nieco utrudnione – jednak wciąż możliwe. W niewielkim ogrodzie warto ograniczyć się do kilku gatunków roślin. Można postawić na miniaturowe krzewy i drzewa, a także rośliny o drobnych liściach i kwiatach. W małych ogródkach świetnie prezentują się pnącza, którymi obsadzić można ogrodzenie. Niewielkim posesjom sprzyja też minimalizm, np. równo przystrzyżony trawnik i tylko kilka gatunków roślin.
Projektowanie ogrodu a najmodniejsze aranżacje
Przed dokonaniem wyboru roślin do ogrodu warto zastanowić się nad jego aranżacją. Jaki styl najbardziej nam odpowiada? Wolimy minimalizm czy mnóstwo kolorów? Do czego dokładnie będzie służyć ogród? Należy odpowiedzieć sobie na te pytania i dopiero później przejść do aranżacji. Ostatnio niezwykle modny jest ogród wiejski. Uwielbiają go zwłaszcza miłośnicy naturalnych elementów (jak ceramiczne doniczki i alejki z kamienia), wielobarwnych kwiatów oraz rodzimych gatunków roślin. Wielbiciele nieco surowszego stylu wolą ogród skalny – to też dobre rozwiązanie dla osób mających działkę na pochyłym terenie. Skalniak można zbudować sztucznie, ale prościej to zrobić na skarpie.
Wśród najmodniejszych aranżacji wyróżnia się ogród leśny. Będzie idealnym miejscem dla wszystkich chcących postawić na klasyczną roślinność. To świetna propozycja dla działek położonych na skraju lasu. Mamy też ogród nowoczesny, czyli coś dla ludzi lubiących prostotę i funkcjonalność w jednym. Pojawiać się w nim mogą finezyjnie przystrzyżone krzewy i drzewa, ozdoby z betonu i metalu, a także proste alejki. Warto również wspomnieć o coraz modniejszym ogrodzie japońskim. Powinien być harmonijny, elegancki i egzotyczny. Dominuje w nim kamień, woda i rośliny w zaskakujących kształtach. Japoński styl nie jest najprostszy, ponieważ wymaga postępowania według ściśle określonych zasad. W takim przypadku warto zatrudnić ogrodnika na Fixly. Profesjonalista doskonale będzie wiedział, jak stworzyć ogród japoński oraz w jaki sposób o niego zadbać.
artykuł sponsorowany