Skalniaki przydomowe krok po kroku - jak założyć skalniak?
Skalniaki przydomowe zdają się pasować do każdego większego ogrodu. To naprawdę wspaniała ozdoba, zwłaszcza, jeśli dobrze przemyślisz jego budowę i zastanowisz się nad kompozycją. Podpowiadamy, jak wybudować skalniaki krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane tutaj artykuły o roślinach na skalniak.
Zakładanie skalnika – wybór miejsca
Znalezienie idealnego miejsca na skalniak może nie być takie łatwe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim dlatego, że skalniak musi spełniać kilka ważnych warunków. Po pierwsze – nie może przeszkadzać. Musi znajdować się w takim miejscu, by łatwo było wokół niego kosić, można było go objechać samochodem i nie będzie zajmował przestrzeni przeznaczonej na przykład na przyjęciowy stół.
Skalniaki często buduje się przy tarasie i ma to pewien urok. Należy jednocześnie zastanowić się, czy konstrukcja nie będzie tutaj zawadzać. Przy tarasie przecież często kręcą się goście, możemy także potrzebować miejsca na bufet lub przenośnego grilla.
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że rośliny skalniakowe także potrzebują specyficznych warunków. Na skalniak najlepiej nadają się ogrody przydomowe o wschodniej orientacji. Większość typowych gatunków lubi słońce, ale jednocześnie jest to także miejsce dla tych, które wolą bardziej rozproszone światło.
Skalniaki krok po kroku – inspiracja i plan
Jak założyć skalniak? Trzeba przede wszystkim zacząć od planu. I to dobrego, bo niestety, czasami drobne odstępstwa czy niedociągnięcia mogą sprawić, że cały efekt nie będzie się zbyt dobrze prezentował. Skalniaki przydomowe nie muszą mieć bardzo zaawansowanych technicznie planów, nie potrzebujesz do tego żadnych grafików ani projektantów zieleni.
Wystarczy, że samodzielnie poszukasz inspiracji i ustalisz, co gdzie rozłożysz, jak duży będzie skalniak i jakie rośliny chcesz na nim mieć. Najlepsze źródło inspiracji? Rzecz jasna galeria internetowych zdjęć! Sprawdzaj, oglądaj, kopiuj pomysły i dodawaj swoje modyfikacje. Przyglądaj się także roślinom i ich odmianom. Weź jednak pod uwagę, czy będziesz mieć czas się nimi zajmować. Jeśli jest on ograniczony, zdecyduj się na mniej wymagające gatunki.
Budowa skalniaka
Teraz już możesz przystąpić do budowy skalniaka. Zaczyna się ją oczywiście od wykopów. Na całej szerokości, jaką ma zajmować ozdoba ogrodu, należy wykopać ziemię miej więcej na głębokość szpadla. Warto na dnie wsypać chociaż niewielką ilość drobnych kamyczków i żwirku, który będzie pełnił funkcję drenażu.
Budowa skalniaka jest mniej skomplikowana niż może się wydawać. Teraz tylko musisz w nieregularny sposób poukładać kamienie. Pamiętaj o tym, że najpiękniej wyglądają te konstrukcje, które są zróżnicowane pod względem wysokości. Niewielkie wzniesienie będzie się wspaniale prezentować i daje także dużo możliwości aranżacyjnych. Przestrzeń między kamieniami należy wysypać piaskiem i żwirem, a na wierzchu umieścić standardową ziemię ogrodową lub do kwiatów. W końcu do niej będziesz wsadzać rośliy.
Jak założyć skalniak – wybór i sadzenie roślin
Ogrody przydomowe ze skalnikiem pełnym roślin kwitnących na ciemnozielonym tle iglaków – to przepięknie wygląda. Zwróć jednak uwagę na to, żeby wybierać takie gatunki, które kwitną w różnych terminach. W przeciwnym razie będziesz mieć wspaniałą ozdobę tylko wiosną lub latem, a przecież skalniak może być piękny przez cały rok.
Każda galeria zdjęć podpowie ci, że świetnie sprawdzają się iglaki. Zwróć uwagę na miniaturowe lub karłowate odmiany, które dorastają do 50 cm. Będą się wspaniale prezentować i nie zasłonią innych roślin. Masz naprawdę ogromny wybór spośród kwitnących bylin i roślin jednorocznych. Zastanów się, jaki będzie klucz wyboru roślin. Może chcesz, żeby skalniak przypominał górską łąkę? A może naprawdę ma odwzorowywać górski krajobraz? Będziesz do tego potrzebować naprawdę konkretnych roślin.
Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po rośliny płożące i zadarniające. Szybko rozprzestrzenią się w wolnych miejscach twojego ogrodu skalnego, a na dodatek wspaniale się prezentują. Nie zapomnij także o kępie trawy ozdobnej o atrakcyjnych kłosach. Będzie wspaniale prezentować się zimą, pod kołderką ze śniegu.