Ciekawe iglaki na balkon

Iglaki na taras: cisy

Chociaż cisy nie są szczególnie popularne jako krzewy na balkon, warto wiedzieć, że niektóre ich odmiany świetnie się sprawdzają. Cisy jednakże bardzo dobrze znoszą przycinanie, więc można wykorzystać więcej odmian. Roślina ma ładne, ciemnozielone igły, które dodają jej uroku. Jest dość wymagająca i czasami potrzebuje intensywnego nawożenia.

Nie wszystkie odmiany cisu sprawdzają się do pojemników. Do wyboru masz kilka opcji. Na uwagę zasługuje rodzima odmiana ‘Wojtek’, która ma kolumnowy, równomierny pokrój i nie rośnie zbyt szybko. Inny cis pośredni, który świetnie nadaje się do pojemników to ‘Hicksii’ – roślina o krzaczastym pokroju, które pięknie wyglądają i nadaje się do formowania. Na uwagę zasługuje także cis pospolity, zwłaszcza ‘Summergold’. Jest to jedna z niewielu roślin balkonowych o intensywnie żółtych igłach, dlatego świetnie sprawdza się w większych zestawach roślin.

Jałowiec w donicach na tarasie

Jałowce to ogromna oferta gatunków i odmian idealnie sprawdzających się na taras. Nadają się na balkon słoneczny, ale będą rosły także w lekkim półcieniu. Są bardzo łatwe w uprawie – na tarasie co prawda potrzebują podlewania, ale nawożenie (poza jesiennym) i przycinanie tak naprawdę nie jest konieczne. Na dodatek rośliny te bardzo powoli się rozwijają, więc nie zajmą na balkonie za wiele miejsca. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się odmiany płożące i te karłowate o kulistym pokroju.

Jałowiec ma tę zaletę, że odmiany mają bardzo różne kolory. Ciekawym okazem jest stalowozielona ‘Anna Maria’, a także szaroniebieska ‘Blue Star’. Jeśli chodzi o odmiany płożące, na uwagę zasługują dwie odmiany, które można posadzić obok siebie. To jasnozielony ‘Prince of Wales’ i ciemnozielony ‘Green Carpet’ – będą ze sobą ładnie kontrastować. Jałowce to najlepsze całoroczne iglaki na balkon dla niedoświadczonym ogrodników.

Karłowe iglaki na balkon

Tuje na balkon do pojemników

Tuje (żywotniki) są zdecydowanie najbardziej popularne iglaki ogrodowe, ale niektóre odmiany tych wysokich drzew mogą służyć także za krzewy na balkon. Można uprawiać je w donicach na tarasie, zarówno w słońcu, jak i w lekkim zacienieniu. W tym wypadku sprawdzają się odmiany karłowe i kuliste, które dobrze znoszą formowanie i przycinanie.

Z odmian okrągłych dobrze sprawdza się ‘Danica’ – wolnorosnąca odmiana, która maksymalnie osiąga 1 m wysokości, wymagająca przycinania ‘Teddy’ i polska odmiana o mniej regularnym kształcie – ‘Biblin’. Na dużych tarasach dobrze sprawdzi się ‘Recurva Nana’ – odmiana o stożkowatym, regularnym pokroju, osiągająca około 1,5 m wysokości. Jeśli chcesz zakupić bardziej oryginalną roślinę, dobrze sprawdzi się ‘Cloth of Gold’, czyli odmiana, która przebarwia się na… pomarańczowo. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo odmian niebieskich, szarych, jasnozielonych i żółtych.

Sadzenie iglaków na balkon, a także najlepsze gatunki i odmiany iglaków na balkon i do uprawy doniczkowej
TOP5 iglaków na balkon - zobacz całoroczne iglaki do pojemników

Iglaki na balkon: sosny

Sosny kojarzą nam się z dużymi drzewami, które rosną w lasach i na osiedlach i potrafią osiągnąć nawet bardzo dużą wysokość. Jednak ich mniejsze odmiany świetnie sprawdzają się w doniczkach. Karłowe iglaki są miniaturą drzewek o standardowych rozmiarach i ładnie się prezentują. Wymagają jednak ciągle wilgotnego podłoża o kwaśnym pH i większość gatunków potrzebuje także regularnego nawożenia. Warto wiedzieć, że sosny znoszą przycinanie, ale najczęściej go nie potrzebują, ponieważ mają regularny pokrój i mniej więcej równe pędy. Jeśli zauważysz, że roślina jest za wysoka, należy przyciąć przewodnik, by zmniejszyć wzrost.

Do pojemników świetnie sprawdza się kompaktowa odmiana sosny górskiej ‘Mops’ – jest niewielka i pękata jak piesek, którego imię nosi. Na uwagę zasługuje także sosna wejmutka ‘Nana’ o niewielkim rozmiarze i podobna, ale trochę bardziej wymagająca w uprawie sosna czarna ‘Helga’. Szukasz więcej inspiracji na obsadzenie balkonu? Sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na rośliny na balkon.

Karłowe iglaki: odmiany świerków do pojemników

Inne iglaki na balkon, które naturalnie są ogromnymi drzewami, ale dobrze sprawdzają się także w pojemnikach na balkonie, to świerki. W tym wypadku najczęściej wykorzystuje się świerk biały – powstało sporo odmian o ciekawym kształcie, które nie potrzebują szczególnych warunków: ‘Alberta Globe’, ‘Conica’, ‘Laurin’ i ‘Echiniformis’, które są bardzo atrakcyjne.

Świerki białe mają bardzo gęsto rozłożone gałązki, pokryte licznymi igłami. Dzięki temu ładnie się prezentują. Igły są zielone, ale mają lekki, jasny nalot, część odmian ma srebrzysty kolor. Rośliny te potrzebują zasadowego odczynu gleby, dlatego trzeba je sadzić w osobnych pojemnikach niż inne iglaki. Wymagają także okresowego przesuszania, więc uprawia się je nieco inaczej i trzeba o tym pamiętać. Nadają się do uprawy wyłącznie na mocno nasłonecznionym stanowisku.

Uprawa iglaków na balkonie

Uprawa większości iglaków na balkonie nie jest szczególnie trudna. Rośliny wymagają nawożenia, większość z nich jednak dobrze znosi suszę i poza okresami upałów nie wymagają szczególnie częstego podlewania. Powinno się stosować odpowiednie środki dedykowane do iglaków – nie dość, że zasilają roślinę w składniki odżywcze, to jeszcze pomagają utrzymać odpowiednie pH gleby. Konieczne jest także stosowanie nawozów jesiennych, które pomagają iglakom przetrwać zimę i chłód, utrwalają zdrewniałe gałązki. Na dodatek zapobiegają opadaniu i brązowieniu igieł, więc iglaki to całoroczna dekoracja balkonu.

Warto wybrać iglaki, które pasują do poziomu nasłonecznienia tarasu, ale większość z nich nadaje się na słoneczne stanowiska. Iglaki powinny mieć zapewnioną przestrzeń – muszą mieć nieco odstępu między sobą, by mogły się rozwijać. Warto zaopatrzyć je w odpowiednią ziemię do iglaków, która ma przepuszczalną strukturę, ale ma sporą pojemność wodną.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny