Warzywniak w skrzynkach - co warto o nim wiedzieć

Zastosowanie ogródka warzywnego w skrzynkach staje się coraz bardziej popularne. Tworzone są samodzielnie warzywniaki z palet i z deski, ale także mamy możliwość kupienia gotowej skrzyni inspektowej. Warzywniak w skrzynkach jest idealny dla osób z małymi ogródkami lub takich, które mają do dyspozycji jedynie balkon i taras.

Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się na skrzynki warzywne, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwszą z nich jest to, jaką uprawę warzyw w skrzynkach chcemy prowadzić i czy rośliny te nadają się do uprawy w drewnianych skrzyniach na warzywa. Powinniśmy się zastanowić też nad tym, gdzie ma stać warzywnik, ponieważ rośliny wymagać będą dostępu do światła.

Prowadząc warzywniak w skrzynkach mamy możliwość hodowli wielu roślin na małej powierzchni, która będzie idealnie odpowiadała wymaganiom, jakie mają konkretne typy warzyw. Co więcej, warzywnik na balkonie doda element zieleni, a aromatyczne warzywa będą pięknie pachniały. Dodatkowo warzywnik drewniany pozwala nam na hodowlę własnych ekologicznych warzyw. Zastanawiasz się, jakie warzywa wybrać do wysiewu? Sprawdź koniecznie zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach, które warto uprawiać.

Skrzynie warzywne na balkon i skrzynie ogrodowe

Drewniane skrzynie na warzywa na balkon lub taras

Warzywnik drewniany na balkon możemy wykonać samemu, np. jako warzywniak z palet lub desek, albo możemy zdecydować się na gotowe skrzynie inspektowe dostępne np. w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych. To, czy wykonamy warzywnik sami, czy kupimy gotowy, zależy tylko i wyłącznie od nas.

By warzywniak w skrzyni funkcjonował, istotne jest to, by wyłożyć go czarną folią, bo ta zabezpieczy drewno przed działaniem wody. Dodatkowo powinniśmy dookoła przymocować styropian, bo ten zabezpieczy naszą ziemię i rośliny przed przemarznięciem. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do wycięcia oczek w dnie folii i wysypania na dno skrzynki żwiru, keramzytu lub jakiegoś innego kruszywa, dzięki czemu woda, która będzie stała, nie będzie miała kontaktu z korzeniami roślin, przez co nie zaczną gnić.

Na kruszywo możemy już wysypać naszą ziemię do warzyw, pamiętając o tym, by zastosować jakieś nawozy organiczne, typu kompost i gnojownik. Wtedy nasze rośliny będą miały dostarczone wszystkie najważniejsze czynniki, które odpowiadają za ich prawidłowy wzrost. A teraz możemy wsadzać rośliny.

Skrzynie ogrodowe z desek do naszego ogrodu

Jeśli chcemy, by nasz warzywnik znajdował się w ogrodzie, a nie chcemy poświęcać dużej powierzchni na uprawę warzyw, wtedy lepiej zdecydować się na zakup bądź samodzielne wykonanie skrzyni ogrodowych, które działają praktycznie na takiej samej zasadzie, jak te na balkon.

Jednak jest różnica, warzywniakami w skrzynkach na balkon, a tych do ogrodu. Otóż w przypadku skrzynek ogrodowych, wykonując je samodzielne, nie musimy uwzględniać dna skrzynki, bo wystarczą nam jedynie boki skrzynki. Co znacznie ułatwia pracę nad tym typem warzywników.

Pamiętajmy jedynie o tym, że na dnie skrzynki powinna znajdować się geowłóknina, która oddzieli ziemię w skrzynce od ziemi ogrodowej, a dodatkowo warto też zamontować drobną siatkę metalową, która będzie bezpośrednio przy ziemi ogrodowej. Dzięki siatce unikniemy ryzyka podkopywania się gryzoni.

Uprawa warzyw w skrzynkach

Jakie warzywa możemy sadzić lub wysiewać w skrzynie warzywne

Skrzynki warzywne wbrew pozorom dają nam bardzo duże pole manewru w zakresie uprawy warzyw. Możemy hodować zarówno warzywa o krótkim okresie wegetacji, jak i te o długim okresie wegetacji. Pamiętajmy jednak o tym, by w jednej skrzynce hodować warzywa o podobnych wymaganiach.

Bardzo dobrze w uprawie w skrzynkach warzywnych sprawdzają się między innymi koperek, rukola, szczypiorek, pietruszka, rzodkiewka, sałata masłowa, karłowe odmiany fasoli np. 'Mascotte', pomidory koktajlowe w odmianie 'Maskotka' i 'Koralik' oraz niskie pomidory, niewymagające palikowania, takie jak 'Ola Polka', czy też 'Balkoni Red'.

Warzywniak w skrzyniach, czyli mały ogródek warzywny w skrzynkach i polecany warzywnik przy domu krok po kroku
Warzywniak w skrzynkach - jak urządzić ogródek warzywny w skrzynkach?

Warzywa, których okres wegetacyjny jest krótki, czyli rukola, sałata i rzodkiewka, mogą być zbierane nawet kilka razy w roku. Bardzo popularne jest również sadzenie warzyw, które dostępne są w miniaturowych wersjach, między innymi kapusta czerwona 'Red Ball', kapusta biała 'Piccolir', czy kapusta włoska w odmianie 'Fiona'. Warto wiedzieć też o tym, że mało wymagające pod względem temperatury gatunki warzyw możemy swobodnie wysiewać od razu do skrzynek, w takim czasie, w jakim wysiewane są one prosto do gruntu na polu.

Jak pielęgnować ogródek warzywny w skrzynkach

Decydując się na warzywniak w skrzynkach, powinniśmy pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią jego wysokość do danego gatunku warzywa, ponieważ każde z nich może mieć innej długości system korzeniowy. Minimalna wysokość warzywnika to około 20 cm. Ponadto, musimy pamiętać, że warzywa, których system korzeniowy jest długi, powinny być sadzone w głębokich skrzynkach, natomiast papryka czy pomidory wymagają minimum 10 l pojemnika. Warto wiedzieć, że przy hodowli roślin dyniowatych musimy zapewnić im szeroką i głęboką skrzynkę.

Jeśli już w naszej skrzynce warzywnej znajdują się wybrane przez nas warzywa, nie możemy zapominać o ich pielęgnacji. Głównym i praktycznie najważniejszym zabiegiem jest regularne podlewanie roślin, ponieważ ziemia w skrzynkach znacznie szybciej wysycha. Co więcej, jeśli chcemy, możemy użyć hydrożelu, który utrzyma na dłużej odpowiednią wilgotność gleby. Jednak stosując go, musimy wymieszać go z ziemią, jeszcze przed posadzeniem warzyw.

Kolejnym punktem pielęgnacji jest nawożenie roślin. Kiedy jednak użyliśmy nawozu jeszcze przed posadzeniem roślin, nie jest to tak istotne, natomiast jeśli nie, wtedy musimy podlewać nasze warzywa płynnymi nawozami organicznymi, np. biohumusem, który dostarcza potrzebnych roślinom składników pokarmowych.

ikona podziel się Przekaż dalej