Palenisko ogrodowe – kupować czy nie?

Paleniska ogrodowe są coraz bardziej powszechne. Dzięki nim nie musisz wyznaczać miejsca na trawniku, by rozłożyć palenisko, wydobywać darni i robić wgłębienia w podłożu. Palenisko do ogródka pozwala na zrobienie ogniska lub grilla w dowolnym miejscu w ogrodzie – wystarczy tylko je rozłożyć, a otoczenie będzie chronione przed żarem.

Co więcej, paleniska maksymalnie zwiększają bezpieczeństwo. Część z nich nadaje się do użytku w miejscach, w których palenie otwartego ognia będzie groziło pożarem. Można stosować je na trawniku, a także na tarasie. Na dodatek palenisko zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, można je swobodnie zabierać ze sobą, na przykład nad rzekę (ale wyłącznie w miejsca, gdzie można grillować!).

Paleniska mogą służyć do dwóch celów. Można je wykorzystywać zarówno jako ogniska, lecz także jako grill. Palenisko ogrodowe z grillem to wygodny i komfortowy sposób na biesiadowanie w czasie letnich wieczorów. Nie zajmuje za wiele miejsca, jak standardowy grill, a ponieważ jest wyposażone w siatkę, można grillować na nim mięso, kiełbasę czy warzywa. Większość palenisk jest na tyle niewielka, że można ze sobą je bez problemu zabrać na przykład na biwak czy wakacje.

Palenisko ogrodowe – rodzaje

Palenisko do ogródka – podział ze względu na materiał

Paleniska ogrodowe mogą być zrobione z różnych materiałów. Najbardziej powszechne jest metalowe – o tym decyduje przede wszystkim stosunkowo niska cena. Przy okazji paleniska metalowe są także lekkie. Chociaż trzeba przyznać, że są mniej wytrzymałe i trwałe, a nieprawidłowa pielęgnacja może sprawić, że zacznie rdzewieć, nawet jeśli są wykonane ze stali nierdzewnej.

Dlatego, jeśli chcesz kupić coś bardziej trwałego, rozwiązaniem jest palenisko żeliwne. Jest znacznie cięższe, ale ma o wiele większe znaczenie i jest bardziej wytrzymałe. Paleniska żeliwne nie mają tendencji do rdzewienia, zwłaszcza jeśli są wykonane z materiałów wysokiej jakości. Powinno być dość grube i dobrze wyważone, by stabilnie stało.

W sklepach ogrodniczych i na aukcjach internetowych można znaleźć także palenisko do ogniska kamienne. Jednakże nie jest to ten sam produkt, jak wymienione wcześniej. Paleniska kamienne to najczęściej po prostu zbiór kamieni, którymi można wyłożyć wgłębienie w ziemi i obłożyć je wokół, by zabezpieczyć możliwość rozprzestrzeniania się ognia. Tego rodzaju paleniska nie są przenośne.

Palenisko ogrodowe – podział ze względu na kształt i przeznaczenie

Paleniska ogrodowe mają różne przeznaczenia. Najczęściej są to po prostu misy (okrągłe lub kwadratowe), które służą jako palenisko do ogniska – układa się w nich drewno i brykiet, by rozpalić ogień. Można nad nim piec kiełbaski na patykach lub inne pyszne przekąski tego rodzaju, a ognisko nie wymknie się spod kontroli. To najlepsze rozwiązanie, jeśli lubisz leniwe wieczory przy ogniu z rodziną i przyjaciółmi.

Dobrym rozwiązaniem jest także palenisko ogrodowe z grillem. Jest to wygodne urządzenie, które można podzielić na dwa rodzaje – przenośne lub do zastosowania w ogrodzie. Te pierwsze są mniejsze i wyposażone w uchwyty, te drugie są solidne, z wbudowanymi elementami, które ułatwiają stabilne ustawienie ich w ogrodzie. Średnica tych palenisk z reguły ma więcej niż 60 cm średnicy, dlatego możesz zastosować je do przygotowania porcji dla wielu gości na raz. Paleniska z grillem są wyposażone w specjalną kratkę, mogą także mieć dołączony trójnóg lub uchwyt do umieszczenia garnka na pieczonki. Mogą być zarówno kwadratowe, jak i okrągłe.

Palenisko ogrodowe z rozpalonym ogniem, a także porady, palenisko ogrodowe z grillem wybrać
Palenisko ogrodowe krok po kroku oraz palenisko ogrodowe z grillem

Trzecim rodzajem palenisk ogrodowych jest palenisko pod grilla lub ognisko, które jest elementem architektury ogrodu. Jest to element stały, który można zaprojektować tak, by był dopasowany do stylizacji i aranżacji ogrodu. Mogą to być zwykłe stoliki ogrodowe, które pod pokrywą maskującą mają palenisko lub grilla. Podstawa może być umieszczona na podwyższeniu, na przykład na ozdobnych nogach żeliwnych. To często konstrukcje kamienne, idealne do ogrodów w stylu eleganckim lub nowoczesnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o budowie grilla ogrodowego.

Palenisko ogrodowe – zakup i ceny

Jak wybrać palenisko do ogniska?

Jeśli zdecydujesz się na zakup paleniska do ogrodu, powinieneś kierować się kilkoma aspektami. Cena oczywiście jest ważna, ale warto zwrócić uwagę, by w założonym przedziale finansowym wybrać najlepszej jakości produkt. Najważniejszym elementem jest oczywiście stabilność. Od niej zależy bezpieczeństwo paleniska – w końcu nie może się kołysać ani przewracać. Warto sprawdzić także średnicę, zwłaszcza jeśli chodzi o palenisko pod grilla – od wielkości kratki zależy ilość jedzenia, które możesz przygotować na raz. Średnica kratek najczęściej znajduje się w przedziale 60-100 cm. Im mniejsze palenisko, tym niższa cena.

Wybierając palenisko warto sprawdzić opinie użytkowników w sieci. Osoby, które zdążyły już je przetestować, mogą podzielić się informacjami o trwałości i funkcjonalności. Oczywiście komentarze to subiektywne źródło emocji, jednakże warto się z nimi zapoznać. Należy także sięgnąć po informacje na temat firm produkujących paleniska. Bardzo wielu rodzimych producentów oferuje tego rodzaju produkty, a ich jakość jest zazwyczaj dość wysoka. Warto zapoznać się z ich ofertą i wybrać odpowiedni produkt.

Cena paleniska ogrodowego

Ceny palenisk ogrodowych są bardzo zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od materiałów, z którego zostały wykonane, wielkości zestawów, a także od wyglądu. Duże, ozdobne paleniska, które są dopasowywane do stylu ogrodu i aranżacji, a także dekoracyjne paleniska na taras są najdroższe – ich koszt nierzadko sięga 800-1000 zł. Te mniejsze są jednak znacznie tańsze.

Paleniska ogrodowe, które są prostymi misami na postawie lub trójnogu z reguły kosztują od 100 do 200 zł. Nie jest to wygórowana cena, ale jeśli chcesz bardziej zaawansowany sprzęt, musisz liczyć się z większym wydatkiem. Cena paleniska ogrodowego pod grill z dodatkową kratką, trójnogiem i uchwytem sięga już 300-400 zł. To w zasadzie standardowa cena, jeśli chodzi o paleniska metalowe i żeliwne, zarówno te, które stawia się na tarasie, jak i te do ogrodu na trawnik.

Warto pamiętać o tym, by razem z paleniskiem kupić odpowiednie środki do pielęgnacji. Powinny być to delikatne preparaty myjące i zabezpieczające. Paleniska powinny być myte po każdym użyciu, ale dopiero kiedy wystygną (woda plus gorący metal może powodować przyspieszoną korozję i rdzewienie). Należy je także natłuszczać, by się nie niszczyły.

ikona podziel się Przekaż dalej