Jak zrobić stolik ze skrzynek drewnianych? Wyjaśniamy krok po kroku
W altanach i na balkonach bardzo popularne stają się meble z odzysku. W głównej mierze, rzeczy, które przestają spełniać swoją dotychczasową funkcję, przerabiane są w taki sposób, aby służyły w inny. W ten sposób najczęściej wykorzystywane są palety, z których zrobić można fantazyjne meble do domu i ogrodu. Jednak nie tylko z palet można wyczarować prawdziwe cuda. Mniej kłopotliwe w montażu i niewymagające specjalistycznego sprzętu są drewniane skrzynie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o meblach do ogrodu.
Z czego zrobić stolik kawowy na kółkach?
Jeśli masz w domu zupełnie niepotrzebne drewniane skrzynki, to za chwilę możesz stać się szczęśliwym właścicielem pięknego stolika kawowego. Oczywiście oprócz skrzynek trzeba jeszcze kilku rzeczy, jednak baza jest pod ręką, a to najważniejsze.
Potrzebne rzeczy:
- 4 drewniane skrzynie,
- sklejka lub płyta OSB,
- 4 kółka do mebli i śrubki,
- wkrętarka,
- wkręty,
- bejca, lub farba,
- pędzel,
- wyrzynarka,
- papier ścierny.
W zależności od tego, czy chcemy, aby nasz stolik miał blat lub nie to do materiałów trzeba będzie dopisać wszystko to, co chcemy dodatkowo dołożyć do naszego stolika.
Jak zrobić stolik ze skrzynek na kółkach?
Pracę nad stolikiem kawowym powinny się zacząć od wyznaczenia kształtu stolika. Każdą ze skrzynek stawiamy na boku i ustawiamy tak, żeby węższa boczna ścianka przylegała do dna skrzynki drewnianej. Gdy bryła naszego stolika jest już ustawiona, mierzymy jej powierzchnię i wymiary nanosimy na sklejkę, która posłuży nam jako podstawa stolika.
Wycinamy wyrzynarką podstawę zgodnie z naniesionymi wymiarami i ścieramy boki papierem ściernym tak, aby pozbyć się nierówności i ostrych krawędzi. Skrzynki również należy przetrzeć papierem ściernym.
Kolejnym etapem prac jest malowanie skrzynek. Do pomalowania skrzynek można wykorzystać bejcę lub farbę. To, czego użyjemy, będzie zależało od miejsca, w którym ława ma stanąć. Jeśli ma to być stół, który docelowo będzie na zewnątrz, wówczas preparaty powinny być tak dobrane, aby zabezpieczały drewno przed wpływem warunków atmosferycznych. Stoliki, które będą stały w domu, nie muszą mieć tak mocnego zabezpieczenia, ale warto zatroszczyć się, aby użyta farba była bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Gdy farba na skrzynkach wyschnie, można przystąpić do skręcania ze sobą skrzynek. Każdy bok, powinien zostać przykręcony do dna drugiej skrzynki drewnianej w czterech miejscach. Ważną kwestią będzie dobranie wkrętów do drewna o odpowiedniej długości, tak aby podczas wkręcania nie przebił się na drugą stronę.
Po dokręceniu każdej ze skrzynek nasz stolik kawowy należy odkręcić do góry dnem i przykręcić podstawę. Choć mogłoby się wydawać, że jest ona niepotrzebna, to jednak pełnić ona będzie funkcję stabilizującą i wyrównującą.
Dopiero po przykręceniu podstawy, przystępujemy do przykręcenia kółek w każdym rogu stolika. Oczywiście, zamiast kółek można przymocować nóżki. Wszystko zależy od decyzji, jaka zostanie podjęta. Po dokręceniu ostatniego kółka stolik ze skrzynek jest gotowy i można z niego korzystać.
Ogromną zaletą tego stolika jest to, że daje on sporo miejsca do przechowywania. Półki można ozdobić ciekawymi dekoracjami lub pozostawić puste. Na środku stolika można postawić dużą zieloną roślinę, która stanie się dodatkową ozdobą.
Osoby, którym zależy na prostym blacie bez zagłębień, mogą zamocować blat z hartowanego szkła, które będzie się wspaniale prezentować.
Gdzie postawić taki stolik z drewnianych skrzynek po owocach?
Możliwości jest wiele. Stół ze skrzynek drewnianych po owocach można wystawić na balkon lub taras i delektować się możliwością wygodnego odpoczynku z kubkiem kawy, lub herbaty. Taki własnoręcznie wykonany mebel może stanąć również w sypialni jako stolik nocny. W zagłębieniu może stanąć wyższa lampka lub piękny kwiat.
Stolik kawowy często można też spotkać w domowym salonie lub w altanie ogrodowej. Jednak najczęściej zdobi domowy taras lub miejski balkon, który został zacisznie urządzony. Podstawą przy aranżowaniu balkonu lub tarasu jest zabezpieczenie się przed ptakami. Pomóc w tym może siatka przeciw ptakom. Do utworzenia zacisznego kącika przydać się mogą również maty trzcinowe lub bambusowe, które będą się wspaniale komponować ze zrobionym stolikiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat mebli ogrodowych z palet?
Koszt wykonania stolika ze skrzynek
Jeśli posiadamy większość materiałów i nie musimy kupować skrzynek to cena, jaką będziemy musieli zapłacić za kółka, wkręty, papier ścierny, farbę czy sklejkę nie powinien przekroczyć 100 zł. Jeśli jednak nie mamy skrzynek cena może wzrosnąć, ponieważ jedna skrzynka kosztuje obecnie około 30 zł. Dodatkowym kosztem będzie również blat, jeśli zdecydujemy się takowy zamontować. Tak naprawdę wszystko zależy od projektu, który zostanie ustalony i tego, jaką funkcję ma spełniać nasz nowy mebel.
Mimo wszystko zawsze będzie to mniejsza kwota, niż cena gotowego produktu, który będzie dostępny w sklepie lub na aukcji internetowej. Podczas samodzielnego montażu, pominięty zostanie koszt produkcji i to właśnie on niejednokrotnie jest kluczowy.
Co zyskujemy, robiąc stolik własnoręcznie?
Z pewnością satysfakcję, świetną zabawę i kolejne doświadczenie, które pomoże w tworzeniu bardziej skomplikowanych mebli do salonu lub ogrodu. Do montażu stołu warto też zaprosić dzieci, które z chęcią pomogą stworzyć ciekawy stolik.
Co jeszcze można zrobić z drewnianych skrzyń?
Stolik nocny, stół obiadowy, ława to tylko niewielka część pomysłów, która może być wykorzystana w procesie twórczym. Jeśli dysponujemy większą ilością skrzynek, możemy zrobić z nich prawdziwe cuda. Drewniana skrzynka ma ogromny potencjał do wykorzystania dlatego, jeśli masz taką w garażu, to nie pozbywaj się jej!
Z jednej skrzynki drewnianej można wyczarować wspaniałe siedzisko ze schowkiem.
Kilka skrzynek połączonych ze sobą stworzy wspaniałą meblościankę, na której ułożyć można książki i pamiątki z podróży.
Pufę zrobioną ze skrzynek będzie doskonałym miejscem, w którym ukryć można kompostownik domowy.
Kwietnik ze skrzynek to również ciekawa dekoracyjna propozycja. Choć rośliny trzeba czasem opryskać środkiem grzybobójczym np. amistar, to skrzynia nie powinna mieć odbarwień w przeciwieństwie do innych kwietników wykonanych ze sztucznych tworzyw.
Czy skrzynki drewniane są bezpieczne?
Wiele osób zastanawia się, czy wykorzystanie drewnianych skrzynek jest w pełni bezpieczne. Dylemat pojawia się u osób, które odkryły, że podkłady kolejowe w ogrodzie nie są najlepszym rozwiązaniem. Choć można, by je również wykorzystać jako ozdobę w ogrodzie, to jednak w wysokich temperaturach śmierdzą i wytwarzają szkodliwe opary, a to wszystko za sprawą oleju kreozotowego. Trujące właściwości sprawiają, że podkłady kolejowe w ogrodzie nie powinny się znaleźć.
Skrzynki drewniane zarówno te, które są dostępne w sklepie, jak i te używane do przechowywania warzyw, są wolne od tego typu substancji, dlatego też są w pełni bezpieczne. Wyjątek będą stanowić te skrzynki, które pokryjemy nieodpowiednimi substancjami, szkodliwymi dla ludzi.