Sterownik nawadniania ogrodu - do czego służy nam to urządzenie

Jeśli nasza działka jest sporych rozmiarów i potrzebne jest regularne nawadnianie trawnika i innych roślin, znajdujących się na naszym ogrodzie, warto zainwestować w system nawadniania ogrodu, który jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, których często nie ma w domu.

Decydując się na nawadnianie kropelkowe lub zraszaczowe, powinniśmy przemyśleć dodatkowo to, jaki sterownik nawadniania ogrodu dla naszego nawadniania kropelkowego lub tradycyjnego będzie najlepszy. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z tym, do czego tak naprawdę służy nam programator, a także, jakie są jego rodzaje.

Musimy wiedzieć, że sterownik nawadniania ogrodu, bez różnicy czy jest przeznaczony pod nawadnianie kropelkowe, czy system zraszaczy, jest bardzo przydatnym urządzeniem, dzięki któremu możemy bardziej sprecyzować sposób nawadniania trawników i nie tylko. Dzięki dobrze zamontowanemu sterownikowi nawadniania, możemy sami decydować, w jakich godzinach będzie przeprowadzone podlewanie naszego ogrodu. 

Co więcej, mamy możliwość ustawienia podlewania w późnych godzinach, kiedy nie ma tak dużego parowania wody z powierzchni gleby. Dodatkowo przy bardziej skomplikowanych, cyfrowych programatorach, możemy pozwolić sobie na ustalenie konkretnej dawki wody, która ma być przeznaczona do podlewania danych części ogrodu, na których znajdują się różnorodne rośliny. Zatem taki cyfrowy czasowy włącznik w połączeniu z innymi funkcjami, może nam się bardzo przydać. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najlepszych metodach nawadniania ogrodu.

Elektroniczny sterownik nawadniania - jakie rodzaje ma zegar sterujący

Elektroniczny sterownik nawadniania wewnętrzny - programator na kran i nie tylko

Sterownik cyfrowy dostępny jest w różnych rodzajach. Bardzo popularnym rodzajem jest sterownik bateryjny, czyli sterownik na kran. Sterowniki na krany dostępne są w stosunkowo niskich cenach, oczywiście w zależności od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy i gdzie kupimy urządzenie.

Sterowniki na kran dostępne są w formie wewnętrznej, ale także w zewnętrznej. Tego typu sterowniki nadają się do podłączenia pod zraszacze, ale także do współpracy przy nawadnianiu kropelkowym. W zależności od firmy, ich czas podlewania możemy programować w okresie od 5 do 120 minut.

Na rynku dostępne są także wewnętrzne sterowniki, które wyposażone mogą być w funkcję LNK WiFi Ready, dzięki której będziemy mogli zaprogramować nasz sterownik z telefonu. Takie urządzenia są bardzo proste w obsłudze, a gdy są one np. 8-sekcyjne, wtedy możemy zaprogramować pracę 8 zupełnie oddzielnych sekcji nawadniania. Tak jak w przypadku nakranowych rozwiązań, możemy sami zaprogramować długość podlewania oraz czas, w jakim ma się włączyć urządzenie.

Sterownik nawadniania ogrodu zewnętrzny - co warto wiedzieć o tych zegarach startujących

Tak samo, jak i wewnętrzne sterowniki, tak i zewnętrzne sterowniki, pozwalają nam na bardzo łatwą kontrolę nad ilością wody zużytej do podlewania, długością podlewania, a także czasem podlewania. Ich obsługa i cały proces programowania nie jest niczym ciężkim i poradzi sobie z tym nawet osoba, która nie jest doświadczona w tematyce systemów nawadniających.

Niektóre modele sterowników zewnętrznych mają możliwość połączenia z WiFi, dzięki czemu ich sterowanie jest jeszcze łatwiejsze. Dodatkowo przy niektórych sterownikach będziemy mogli kontrolować osobno każdy zawór, który użyty jest do podlewania naszej trawy, drzew, krzewów czy kwiatów.

Pamiętajmy, że takie urządzenia są instalowane na zewnątrz budynków, przez co warto zwrócić uwagę na to, by znajdowały się one w bezpiecznym miejscu, w którym nie są narażone na zniszczenie, a dodatkowo dobrze, gdy mają one klapkę zabezpieczającą ekran sterujący.

Sterownik nawadniania ogrodu - jakie są jego koszty

Gdzie najlepiej kupić czasowy włącznik - popularni producenci i możliwe miejsca zakupu

Sterowniki nawadniania ogrodu dostępne są do zakupu w różnych miejscach i to od nas zależy, która możliwość będzie dla nas najlepsza. Urządzenia te możemy kupić zarówno stacjonarnie w sklepach z artykułami budowlanymi i ogrodniczymi, jak i online przez internet z różnych stron zajmujących się sprzedażą lub od samych producentów.

System nawadniania ogrodu, a także polecany sterownik nawadniania ogrodu i programator
Sterownik nawadniania ogrodu, a także polecany elektroniczny sterownik nawadniania

Elektroniczne sterowniki nawadniania sprzedawane są przez różnych producentów. Bardzo popularnymi firmami są między innymi Gardena, Greenmill, czy też Rain Bird i wiele innych. Zastanawiając się nad programatorem i jego producentem, powinniśmy dowiedzieć się więcej na temat Gardeny, Greenmilla czy innej firmy.

Wiele osób, posiadających sterowniki nawadniania ogrodu bardzo chwali sobie urządzenia właśnie z firmy Gardena, czy też Greenmill. Zarówno jeden, jak i drugi producent cieszy się bardzo dobrą opinią wśród klientów i zapewnia gwarancję oraz wysoką jakość swoich produktów.

Programator - w jakiej cenie dostępne są czasowe włączniki

Jeśli interesujemy się kupnem elektronicznego sterownika nawadniania, z pewnością interesuje nas cena tych urządzeń. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ceny za programatory mogą się bardzo różnić i zależą od wielu czynników. Dlatego lepiej zorientować się w ofercie kilku firm.

Ceny zależą nie tylko od rodzaju programatora, jaki wybierzemy, ale także od tego, jaki jest jego model, przez jakiego producenta został wyprodukowany oraz gdzie zakupimy urządzenie. Koszty za programatory mogą wahać się od około 100 zł do nawet 2000 zł za cały zestaw.

Przykładowo klasyczny sterownik nawadniania Gardena Classic to koszt około 248 zł, natomiast model Gardena MultiControl Duo kosztuje około 421 zł. Z kolei zestaw Gardena Smart sterownik nawadniania wielokanałowy z routerem oraz sensorem to koszt około 1590 zł. Z kolei elektroniczne sterowniki nawadniania od firmy Greenmill to koszt 120 zł za 4-sekcyjne urządzenie lub 130 zł za 8-sekcyjne urządzenie.

ikona podziel się Przekaż dalej