Lampa ogrodowa z czujnikiem ruchu – warto czy nie?
Ogród to nie tylko miejsce, w którym hodujemy warzywa, rosną piękne kwiaty i krzewy ozdobne czy też posiadamy pięknie przystrzyżony trawnik. Do części ogrodowej zalicza się także podjazd, taras, altana lub inne miejsce, w którym chętnie wypoczywamy do późnego wieczora. Dlatego właśnie w wielu sytuacjach przydałoby się odpowiednie oświetlenie. Jedną z propozycji jest lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o oświetleniu ogrodu.
Lampa z czujnikiem ruchu jako oświetlenie zewnętrzne
Lampa LED z czujnikiem ruchu - innowacyjne rozwiązanie
Prawdziwym tajnikiem oświetlenia z czujnikiem ruchu jest to, że lampa LED uruchamia się tylko wtedy, kiedy wykryje ruch. Dodatkowo urządzenie jest na tyle inteligentne, że żarówka z czujnikiem ruchu uruchamia się wyłącznie po zmierzchu. W ten sposób nie marnujemy energii elektrycznej na zbędne oświetlenie, która w ciągu dnia nie jest potrzebne. Lampa z czujnikiem ruchu może działać poprzez wysyłanie i odbieranie fal elektromagnetycznych lub ultradźwiękowych. Wyróżnić możemy także pasywny czujnik zmierzchu, który wykrywa promienie podczerwone.
Właśnie ostatni typ lampy jest najpopularniejszy. Fotokomórka wyposażona jest w specjalny detektor promieni podczerwonych. Dlatego lampa LED z czujnikiem ruchu zapala się w momencie, gdy wychwyci obiekt wydzielający ciepło. Dlaczego zatem lampa z czujnikiem ruchu nie zostaje uruchomiona w ciągu dnia? W tym przypadku bardzo pomocne okazują się ustawienia godzin, w których fotokomórka ma funkcjonować. Jest to wyjątkowo proste i niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Sprawdź także ten artykuł o oświetleniu LED w ogrodzie.
Fotokomórka – wady i zalety
Czujnik ruchu wydaje się być świetnym rozwiązaniem na dodatkowe oświetlenie w ogrodzie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są mocne oraz słabe strony dokonania takiego zakupu.
Wśród zalet wymienimy:
- Łatwość montażu – lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu tak naprawdę nie wymaga od nas dużego doświadczenia, jeżeli chodzi o jej montaż. Zawarta w zestawie instrukcja, a także potrzebne elementy do samodzielnego montażu.
- Odporność na warunki atmosferyczne – każdy plafon z czujnikiem ruchu wyprodukowany jest z solidnych materiałów, które są odporne na działanie warunków pogodowych. Dlatego nie musimy się obawiać awaryjności lampy po opadach deszczu lub gwałtownym.
- Niski pobór energii elektrycznej - zazwyczaj oferowana jest lampa LED z czujnikiem ruchu, która w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia ogrodowego, charakteryzuje się energooszczędnością. Dlatego nawet wielokrotne zapalanie i gaszenie lampy w ciągu jednej nocy, nie przyczynia się do wysokiego poboru prądu.
- Długoletnia żywotność – obecnie lampy są skonstruowane w taki sposób, by wytrzymały wiele niekorzystnych dla siebie warunków. Dzięki temu po jednym sezonie wakacyjnym, nie musimy się rozglądać za nowym źródłem oświetlenia.
Do wad zaliczymy:
- Nie zawsze modele dostępne są w eleganckim fasonie – lampy ogrodowe poszczególnych firm, najczęściej występują w narzuconych fasonach. Dlatego czasami musimy poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie idealnego modelu, który skomponuje się z planowanym wystrojem ogrodu.
- Lampa LED z czujnikiem ruchu włącza się również po wykrycie ruchu zwierząt - właściciele zwierząt, takich jak psy lub koty, mogą być nie do końca zadowoleni, że pod ich wpływem włącza się czujnik ruchu. A może zainteresuje cię także artykuł o oświetleniu oczka wodnego?
Lampy ogrodowe - możliwe rozwiązania
Żarówka z czujnikiem ruchu
Wybierając lampę z czujnikiem ruchu, świetnie sprawdzi się energooszczędny halogen LED. Dzięki nim pobór prądu jest naprawdę niewielki. Należy jednak spodziewać się, że jej cena w porównaniu do innych lamp ogrodowych może być dużo wyższa. Oczywiście taka inwestycja jest jak najbardziej zwrotna. Chociaż plafon z czujnikiem ruchu możemy kupić już za 50 złotych, to jednak znanych producentów lampy ogrodowe rozpoczynają się od ceny 200 złotych wzwyż.
Wybierając odpowiednią lampę z czujnikiem ruchu, powinniśmy sprawdzić rodzaj źródła światła, maksymalną moc, a także jakie potrzebujemy napięcie. Dodatkowo możemy zorientować się także z czego została wykonana obudowa. Istotne jest to, by była ona odporna na wilgoć oraz opady deszczu. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na podłączenie lampy do energii elektrycznej, ciekawym rozwiązaniem może okazać się lampa z czujnikiem ruchu na baterie. Dzięki niej nie będziemy mieli żadnych ograniczeń dotyczących montażu źródła światła.
Wyłącznik zmierzchowy
Wyłącznik zmierzchowy jest rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, jeżeli zależy nam na oświetleniu konkretnego miejsca przez całą noc. Naświetlacz LED włącza się wraz z momentem nadejścia zmierzchu, a gaśnie o poranku. Czujnik zmierzchu pozwala na szybki odbiór spadku natężenia promieni słonecznych, co automatycznie przekłada się na załączenie źródła światła. Montując naświetlacz LED z czujnikiem zmierzchu istotne jest to, by do fotorezystora miały dostęp promienie słoneczne.
Do wyboru mamy różnego rodzaju lampy z czujnikiem zmierzchu. Do nich zaliczają się między innymi lampy LED wyposażone w czujnik, zegar lub sondę. W ten sposób możemy wybrać sposób działania oświetlenia, które uwarunkowane jest narzuconą przez nas porą lub wykryciem promieni słonecznych. Często rodzaj oświetlenia w dużej mierze jest uzależniony od miejsca, w którym zamierzamy zamontować lampę.
Lampa solarna
Wybierając lampy ogrodowe, na pewno spotkamy się z oświetleniem solarnym. Lampa solarna wydaje się być najoszczędniejszym rozwiązaniem ze wszystkich typów oświetlenia ogrodowego. Źródło światła wyposażone jest w specjalne ogniwo fotowoltaiczne, które następnie zamienia energię cieplną w energię elektryczną. Istotne jest, by lampa solarna była wyposażona w wysokiej jakości akumulator.
Wybór lampy solarnej jest uzależniony przede wszystkim od przeznaczenia. Do wyboru mamy nieduże lampki, które służą na przykład do oświetlenia trawnika, krzewów ozdobnych, skalniaków lub innych części ogrodu. Pełnią głównie rolę dekoracyjną, dlatego pojemność akumulatora nie musi przekraczać 1000mAH. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by lampa oświetlała podjazd, taras lub altanę, należy zdecydować się na pojemniejszy akumulator.
Lampa LED z czujnikiem ruchu
Jak podłączyć czujnik ruchu?
Zastanawiasz się jak podłączyć czujnik ruchu? Obawiasz się, że samodzielnie zamontowana lampa z czujnikiem ruchu nie będzie działać prawidłowo? Do każdego produktu dołączona jest instrukcja, dlatego z powodzeniem możesz podjąć się montażu. Pamiętaj jednak, by przed podjęciem jakiekolwiek czynności, należy wyłączyć bezpiecznik.
Po zdjęciu pokrywy lampy LED odkrywamy kostkę zaciskową. Kolejnym krokiem jest umieszczenie przewodów zasilania w odpowiednich miejscach. W ten sam sposób postępujemy z przewodem odbiornika. Posługując się schematem, wszystkie przewody powinny znaleźć się w zaznaczonych miejscach. Następnie lampa z czujnikiem ruchu musi się znaleźć w wyznaczonym miejscu. W tym celu przykręcamy obudowę do ściany lub innego elementu konstrukcyjnego.
Czy lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu się opłaca?
Zapoznając się ze wszystkimi mocnymi i słabszymi stronami, można łatwo stwierdzić, czy lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu jest tym, czego szukasz. Czujnik ruchu jest specyficznym, ale również bardzo praktycznym źródłem oświetlenia. Na pewno największe zastosowanie ma w tych miejscach, w których zależy nam na oświetleniu po zmierzchu. Może to być przejście do garażu, podjazd lub wejście przed domem.
Na pewno lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu stanowi ogromne ułatwienie w codziennym życiu. Przede wszystkim żarówka z czujnikiem ruchu świeci, kiedy zajdzie taka potrzeba. My natomiast po ciemku nie musimy szukać włącznika lub wysiadać z samochodu, by zapalać światło przed garażem. Dodatkowo odpowiednio dopasowany plafon z czujnikiem ruchu, może okazać się dekoracyjnym elementem na terenie naszej posesji. Ważne jest jednak by wybrać halogen LED, który jest energooszczędny. Wiedząc, jak podłączyć czujnik ruchu, znacznie łatwiej będzie Ci zdecydować się właśnie na takie źródło oświetlenia. Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu to wybór wart rozważenia.