Rodzaje basenów ogrodowych dla dzieci i dorosłych

Basen kąpielowy do ogrodu - jaki wybrać?

Baseny kąpielowe do ogrodu wybieramy nie tylko w zależności od wielkości ogrodu, lecz także od tego czy będą się w nim bawić małe dzieci czy też dorośli. Dla małych dzieci do 3 lat, począwszy od niemowlaków, wybieramy najchętniej baseny dmuchane. Dla starszych dzieci idealny będzie basen rozporowy, który jest głębszy, gdyż można do niego wlać więcej wody. Jeśli z basenu ogrodowego będą korzystać także dorośli konieczny będzie basen stelażowy, który jest na tyle mocny i stabilny, że utrzyma wagę dorosłych osób i wyposażony jest w wyższe ścianki umożliwiające głębszą wodę.

Rodzaje basenów

  • basen nadmuchiwany,
  • basen rozporowy,
  • basen stelażowy.

Ceny basenów ogrodowych

Przy wyborze basenu do ogrodu kierujemy się również ceną. Ceny basenów ogrodowych różnią się w zależności od rodzaju i wielkości. Baseny dmuchane i rozporowe nie wymagają dużych wydatków, a często producenci oferują promocje. Małe baseniki dmuchane są najtańsze i można je kupić już za 7 zł. Jeśli chcemy sprawić dziecku wodny plac zabaw z zabawkami dmuchanymi, zjeżdżalniami czy z daszkiem, będzie to koszt od około 100 zł. Najtańszy basen rozporowy do pluskania się dla małych dzieci możemy kupić już za 23 zł.

W Castoramie basen rozporowy Blooma o średnicy 152 cm kosztuje 79,98 zł. Natomiast za droższy basen rozporowy z pompą filtrującą zapłacimy powyżej 200 zł. Basen stelażowy będzie zdecydowanie najdroższy. Małe stelażowe baseny Bestway do brodzenia dla dzieci kupimy już za 179 zł. Natomiast za basen stelażowy do pływania zapłacimy od 500 do 3000 zł w zależności od wielkości. Przed zakupem warto przejrzeć opinie użytkowników oraz dowiedzieć się o promocje.

Basen rozporowy - informacje

Jak działa basen rozporowy?

Baseny rozporowe mają kształt okrągły i działają na zasadzie ciśnienia wody, która w miarę napełniania basenu napiera na ścianki i utrzymuje kształt basenu. Nie jest potrzebny stelaż. Droższe i większe baseny rozporowe mają nadmuchiwany brzeg, który sprawia, że tego rodzaju basen ogrodowy dla dzieci jest miękki i bezpieczny. Baseny ogrodowe rozporowe można z łatwością rozłożyć w ogrodzie i napełnić wodą. A następnie po zakończeniu zabawy można go złożyć. Jego przechowywanie nie zajmuje dużo miejsca. Basen ogrodowy rozporowy to opcja warta rozważania.

Basen rozporowy na trawie, czyli polecane baseny ogrodowe rozporowe, takie jak baseny intex czy baseny bestway, opinie, oceny - porady
Baseny rozporowe - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Baseny ogrodowe rozporowe - eksploatacja

Basen rozporowy musi stać na równej, wypoziomowanej powierzchni, aby woda się nie wylewała. Można dokupić specjalną matę pod basen, która ułatwia ustawienie basenu. Warto pamiętać, aby otwór do wylewania wody był tak ustawiony, aby wypompowanie wody było łatwe.

Napełnianie basenu rozpoczynamy od nadmuchania brzegu. Następnie wlewamy wodę sprawdzając czy woda nie napiera bardziej na jedną ze ścianek. Oznacza to, że teren nie został wypoziomowany, zaś nierównomierne napieranie wody może spowodować uszkodzenie basenu.

Najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią basenu jest nadmuchiwany brzeg, który może zostać przedziurawiony na przykład przez łapy psa. Jednak tego typu uszkodzenia można bardzo łatwo naprawić dzięki łatkom, które są w wyposażeniu każdego basenu i które można założyć nawet nie wylewając wody z basenu.

Nieużywany basen należy zdemontować lub przykryć. Na rynku dostępne są specjalne maty do przykrycia basenu, zabezpieczające przed dostawaniem się zanieczyszczeń do wody.

Rodzaje basenów rozporowych - wymiary

Wymiary basenów rozporowych są bardzo różne. Wybierając baseny ogrodowe rozporowe, musimy ocenić wielkość terenu, ile osób będzie korzystać z basenu i dokąd ma sięgać woda. Warto pamiętać, że im większy basen tym więcej wody zużyjemy i tym dłużej trwa napełnianie. Małe baseny rozporowe brodziki dla dzieci mają średnicę 152 cm, zaś większe 366 cm lub więcej.

W przypadku basenów dużą rolę odgrywa głębokość. Małe baseny rozporowe dla dzieci mają głębokość około 38 cm. Głębokość basenu dobiera się do wieku dzieci oraz od tego czy chcemy uczyć dzieci pływać. W basenie o głębokości 66 lub 76 cm dzieci mogą już pływać. Najgłębsze baseny rozporowe mają głębokość 107 cm, która umożliwia pływanie także dorosłym.

Czy warto wybrać basen rozporowy z pompą czy bez pompy?

Droższe modele basenów mają dołączoną pompę filtracyjną, która ma za zadanie oczyszczanie wody w basenie. Baseny ogrodowe rozporowe ulegają   zanieczyszczeniu czy to przez wpadające tam liście czy też przez ziemię wnoszoną na stopach. Dobrze jest do basenu dokupić matę oczyszczającą stopy. Sprawdź także ten artykuł o basenach Intex do ogrodu.

Kupując basen rozporowy z pompą filtrującą, warto wiedzieć, że nie zapewni ona przefiltrowania wody na długi czas. Z reguły pompa starcza na 2 lata użytkowania basenu. Rozwiązaniem kosztowniejszym, lecz bardziej wygodnym będzie dokupienie droższej pompy, na przykład piaskowej, która lepiej filtruje zanieczyszczenia.

Rozporowe baseny kąpielowe - wiodący producenci i najlepsze modele

Na rynku królują baseny Intex i baseny Bestway. Zarówno baseny Intex i baseny Bestway są dobre jakości, solidnie wykonane i zbierają dobre opinie użytkowników. W obu przypadkach możemy natrafić na korzystne promocje. Na którą markę się zdecydować wybierając basen ogrodowy dla dzieci lub dorosłych z pompą lub bez pompy. Powinniśmy kierować się raczej zasobnością portfela, naszymi potrzebami oraz wyglądem basenu. Ważny aspekt o akcesoria do basenu. Jeśli posiadamy już akcesoria do basenu danej firmy dobrze jest dokupić basen tej samej firmy.

Baseny Intex to baseny ogrodowe rozporowe typu brodzik dla małych dzieci jak również duże baseny dla całej rodziny. Obecnie firma Intex nastawia się na duże baseny rozporowe w kształcie elipsy, których wymiary to ponad 3 lub 5 m długości. Są to baseny z pompą, o wzmocnionej wytrzymałości i dodatkową ramą zapewniającą lepszą stabilność.

Baseny Bestway to również małe brodziki o średnicy 183 cm bez pompy jak również większe baseny z pompą o średnicy 244 cm lub większe.  W ofercie Bestway znajdziemy baseny rozporowe dla dzieci o głębokości od 51 cm oraz baseny dla dzieci i dorosłych o głębokości 66 cm, 76 cm, 87 cm, 91 cm aż do 107 cm. Dla dużej rodziny dysponującej duży ogrodem Bestway przygotował duże, owalne baseny o wymiarach 488 x 305 cm i wysokości 107 cm, świetne do nauki pływania. Zdaniem większości użytkowników są to marki porównywalne, jednakowo dobre. Basen ogrodowy rozporowy to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o basenach Bestway do ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej