Nie tylko baseny stelażowe, czyli jakie rodzaje basenów możemy wyróżnić?

Baseny ogrodowe różnią się między sobą nie tylko wymiarami i tym, czy są to okrągłe, czy prostokątne baseny, ale także tym z czego są one wykonane i jaką mają konstrukcję. Baseny ogrodowe dzieli się na dmuchane, rozporowe, stelażowe, a także wyróżnia się dmuchane jacuzzi. Jeśli chodzi natomiast o producentów, to zdecydowanie najbardziej popularne są baseny Intex oraz baseny Bestway.

Co do dmuchanych rozwiązań, są to z pewnością tanie baseny ogrodowe, a nawet najtańsze z wyżej wymienionych rodzajów. Wymiary takiego basenu również są mniejsze od rozmiarów basenów stelażowych oraz rozporowych. Dodatkowo są one płytkie i przeznaczone głównie dla dzieci, ponieważ mała ilość wody wpływa na ich bezpieczeństwo podczas zabaw. Woda do nich wlana dość szybko się nagrzewa, natomiast po około tygodniu stania musi być wymieniona, a dno, na którym osadził się śliski osad, umyte. Musimy pamiętać, że takie rozwiązania nie mają pompy filtrującej oraz podłączeń wody, a ich kształt jest okrągły.

Przy basenach dmuchanych musimy także wspomnieć o basenach dla dzieci, które również należą do tej kategorii. Baseny takie przybierają różne kształty i zazwyczaj mają dodatkowo zadaszenie, aby ostre promienie słoneczne nie zaszkodziły dzieciom bawiącym się w wodzie. Popularnością cieszą się baseny, które wykonane są w jakiejś tematyce, np. jako statek piracki. Bardzo często dodawane są do tego typu basenów dodatkowe, a przede wszystkim tematyczne zabawki. W takich basenach nie ma dużo wody, dzięki czemu bardzo szybko się ona nagrzewa i nie ma problemu z jej wymianą. A może zainteresuje cię ten artykuł o basenie rozporowym do ogrodu?

Kolejne okrągłe baseny to baseny rozporowe, które są droższe od dmuchanych, ale tańsze od stelażowych. Cechą charakterystyczną jest dmuchany kołnierz znajdujący się na górnej krawędzi basenu. Jest on zbudowany tak, że podczas napełniania wodą samoistnie rozpiera się podłoże. Są bardzo proste do rozłożenia, a niesamowitą zaletą jest łatwe wchodzenie i wychodzenie z basenu. Należy jednak pamiętać, że kołnierz może się przedziurawić, kiedy skoczy na niego pies, a przykrycie go na noc może stworzyć sporo problemów.

Dmuchane jacuzzi to nic innego jak baseny dmuchane, które są podgrzewane za pomocą pompy. Tym też sposobem woda w nich się bąbli, dokładnie tak, jak w jacuzzi. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie i drogie, ponieważ ceny za dmuchane jacuzzi wahają się między 2 a 4 tysiące złotych.

Ostatnim rodzajem są baseny ogrodowe stelażowe, które należą do jednych z najbardziej polecanych, ponieważ są dość wysokie i wytrzymałe. Należy pamiętać, że ich ceny są wyższe niż dmuchanych i rozporowych rozwiązań. Dodatkowo woda w nich dość wolno się nagrzewa, ale to wszystko zależy od wielkości, a rozmiary basenów stelażowych są zróżnicowane. W całości utrzymywane są one na specjalnym stelażu, aby ułatwić wchodzenie do nich, bardzo często do basenu dołączona jest drabinka. Dodatkowym atutem jest to, że możemy wybrać okrągły lub prostokątny basen do swojego ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o projektowaniu nowoczesnych ogrodów.

Baseny stelażowe, czyli baseny ogrodowe stelażowe i tanie baseny ogrodowe oraz polecne rozmiary basenów stelażowych
Baseny stelażowe do ogrodu - rodzaje, ceny, opinie, producenci, rozmiary

Baseny ogrodowe stelażowe - co warto wiedzieć o utrzymaniu basenu?

W zależności od tego, jakie są rozmiary basenów stelażowych oraz czy jest to okrągły lub prostokątny basen, od tego zależy trudność wykonywania czynności związanych z utrzymaniem basenu. Pamiętajmy, że rozmiary basenów stelażowych są różne i bez problemu możemy je dopasować do swojego ogrodu, lecz należy liczyć się z tym, że z każdej strony basenu powinien być zostawiony minimum 1 m wolnego miejsca. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy duży basen stelażowy, a nasz ogród jest mały.

Przy wyborze basenów musimy pamiętać, że duże baseny stelażowe, których średnica wynosi około 4-5 m wolno się nagrzewają i potrzeba na to minimum 3 godziny przy dobrych warunkach atmosferycznych. Podłoże pod baseny stelażowe, ale także inne rodzaje basenów, powinno być dokładnie oczyszczone i równe. Popularne jest również układanie specjalnych mat, dzięki którym nie będzie problemu z czyszczeniem basenu.

Stawiając basen stelażowy, warto dobrać odpowiednie miejsce, ponieważ w przypadku basenów ogrodowych stelażowych ich późniejsze przestawienie po napełnieniu wodą jest niemożliwe. Musimy również liczyć się z tym, że trawa pod basenem będzie bardzo zniszczona, a jej powrót do normalnej kondycji będzie trwał minimum pół roku.

W kwestii czyszczenia nie ma różnicy, czy wybierzemy tanie baseny ogrodowe, czy też drogie, ponieważ woda powinna być zawsze czysta. Chodzi tu głównie o resztki trawy, piasku i brud, które są przenoszone na stopach. Dlatego warto przy basenie ustawić miskę, w której będzie woda do wypłukania nóg przed wejściem do basenu. Kolejny ważny aspekt to zakrywanie basenu, gdy nie jest on używany i zbieranie brudu specjalną siatką na kiju. Nie możemy też zapominać o czyszczeniu dna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze basenu ogrodowego?

Pamiętajmy także o utrzymaniu w równowadze poziomu pH, zwalczaniu alg i wykonywaniu takich zabiegów, jak chlorowanie i ozonowanie. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku tanich basenów ogrodowych, które nie są wyposażone w pompę. Niewykonywanie tego może grozić nam zakwitnięciem i zanieczyszczeniem wody, co sprawi, że nie będziemy mogli spędzać czasu w basenie. Jeśli chodzi z kolei i pompę, lepiej jest wybierać pompy piaskowe, które dostępne są w wyższych cenach, ale ich budowa jest lepsza i nie zapychają się one tak szybko, jak zwykłe, które mają papierowe filtry.

Baseny ogrodowe stelażowe - polecani producenci

W branży basenowej zdecydowany prym wiodą baseny Intex oraz baseny Bestway, które cieszą się wysoką jakością i różnorodnością swojego sprzętu. Obie te firmy w swoim asortymencie posiadają baseny ogrodowe stelażowe. Dostępne są tam zarówno baseny prostokątne, jak i okrągłe modele. Pamiętajmy jednak, że z reguły baseny, których kształt jest prostokątny, są droższe od okrągłych rozwiązań.

Poza basenami stelażowymi obie firmy oferują również sprzedaż dmuchanych i rozporowych basenów, ale także wszystkie potrzebne do utrzymywania basenów akcesoria. Zaliczają się do nich między innymi pompy, pokrywy, zestawy czyszczące, termometry, odkurzacze do czyszczenia basenu i wiele innych, w tym nawet i dmuchane fotele i materace. Nie zapomnijmy o najmłodszych, dla których w ofercie znajdują się również małe i bardzo bezpieczne baseny dla dzieci. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji i zabudowie ogrodów.

To, jaki basen wybierzemy do swojego ogrodu, zależy tylko od nas. Jeśli chcemy, aby w naszym basenie zmieściło się więcej osób i poziom wody był dosyć wysoki, wtedy warto sięgnąć właśnie po baseny stelażowe, które spełniają te warunki, natomiast ich ceny są wyższe niż ceny basenów dmuchanych i rozporowych. Popularny basen ogrodowy, jakim jest basen stelażowy, to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej