Budowa skalniaka z kamienia polnego krok po kroku
Skalniaki z kamienia polnego świetnie sprawdzają się w ogrodzie każdego typu. Bardzo ładnie się prezentują, zarówno te, które mają imitować kwietną łąkę, jak te, których zadaniem jest przypominanie wysokogórskiego krajobrazu. Dowiedz się, jak założyć skalniak od podstaw i jaki rodzaj kamienia tutaj sprawdzi się najlepiej.
A może zainteresują cię także inne artykuły o skalniakach?
Skalniaki z kamienia polnego
Zdecydowanie się na skalniak z kamienia polnego to bezsprzecznie dobra decyzja. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele plusów. Przede wszystkim budowa skalniaka z kamienia nie jest skomplikowana. Dużą zaletą jest oczywiście także niski koszt wszystkich materiałów.
To oczywiście wspaniałe rozwiązanie dla osób, które stawiają na naturalność i lubią nasadzenia w stylu naturalistycznym. W ogrodzie będzie się świetnie komponował z drzewami i krzewami ozdobnymi, zarówno iglastyki, jak i liściastymi. Sam w sobie jest bardzo dużą ozdobą, pod warunkiem, że świetnie dobierzesz wszystkie rośliny. Tutaj najlepiej sprawdzą się te naturalne, kolorowe, idealnie dopasowane stylem – wszystkie te, które wykorzystuje się w nasadzeniach naturalistycznych i ogrodach wiejskich.
Jak założyć skalniak od podstaw
Zakładanie skalniaka bezsprzecznie należy zacząć od narysowania planu i rozplanowania wszystkich wymiarów. To podstawa, inaczej może ci wyjść niezbyt atrakcyjny misz-masz. Określenie wymiarów i kształtu należy zrobić najpierw, później już możesz zrobić wykop pod skalniak. Wystarczy, że wybierzesz ziemię na długość łopaty, a później obłożysz brzegi nieregularnie kamieniami i kilka warstw kamieni na różnych wysokościach.
Szczeliny między nimi można wypełnić ziemią ogrodową lub standardową ziemią do kwiatów. Można wzmocnić ją kompostem i wymieszać z torfem i kamyczkami, by miała lepszą strukturę. Im bardziej nieregularny skalniak tym lepiej będzie się prezentował w ogrodzie naturalistycznym. Dlatego nie warto stawiać na sztuczne kamienie o opływowych lub kwadratowym kształcie. Zwykły kamień polny w tym wypadku sprawdzi się najlepiej.
Zakładanie skalniaka – wybór materiału
Podstawą dobrze zrobionego skalniaka jest odpowiedni materiał. Możesz pozyskać polne kamienie lub wykorzystać te, które po prostu naturalnie znajdują się w ogrodzie, ale tego rodzaju kamień można kupić. By był najbardziej zbliżony do naturalnego, wybieraj wapienie i dolomity, dobrze sprawdzają się także piaskowce.
Kamienie powinny być nieregularne pod względem wielkości i kształtu. Jeśli chcesz odwzorować górski krajobraz, dobrze sprawdzą się takie o ostrych krawędziach. W ogrodach najczęściej zastosowanie znajdują półokrągłe albo kuliste skały o łagodnych kształtach. Są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne. Pamiętaj, że będziesz potrzebować sporo kamienia w każdym rozmiarze. Układanie piętrowej dekoracji może wymagać od ciebie zastosowania zarówno dużych, jak i średnich i nawet całkiem małych kamyczków. Te będą potrzebne, by wysypać puste przestrzenie, w których nie można posadzić roślin. Z powodzeniem możesz je zastąpić lekko rozdrobnioną korą drzewną.
Budowa skalniaka – dobór odpowiednich kwiatów
Ostatnim już krokiem budowy skalniaka jest wybór odpowiednich kwiatów. Skalniaki z kamienia polnego najlepiej wyglądają w naturalistycznych aranżacjach, zatem właśnie takiego rodzaju rośliny powinieneś wybierać. Z iglaków najlepiej sprawdzą się miniaturowe odmiany jodły i sosny, ale warto postawić na klasykę i zasadzić na szczycie po prostu płożący się żarnowiec. To zawsze jest dobry wybór na skalniaku przydomowym.
Dobrze będą się prezentować także kępy traw ozdobnych. Sprawią, że skalniak nabierze przestrzeni, a także będą zwracać na niego uwagę w zimowym, uśpionym ogrodzie. Oczywiście nie może zabraknąć kolorowych kwiatów. I to różnych! Nie tylko płożące i rozprzestrzeniające się między skałami niskie roślinki kobiercowe. Sprawdzają się także wszelkiego rodzaju bodziszki, lawenda, macierzanka i wszelkie kępowe rośliny kwitnące. Możesz swobodnie dobierać je pod względem wysokości.