Baseny ogrodowe - jakie rodzaje basenów są do wyboru

Przy zakupie basenu, który będzie zainstalowany w ogrodzie lub na działce, ważna jest nie tylko cena basenu domowego, lecz także jego wielkość oraz dla jakiej grupy wiekowej będzie przeznaczony.

Musimy zdecydować, czy chcemy basen zainstalować na stałe na całe lato czy też potrzebny będzie basenik przenośny, który można zabrać ze sobą na wakacje lub rozłożyć na działce. Najprostsze baseny przenośne to baseny dmuchane dla małych dzieci. Wystarczy je nadmuchać. Do przenoszenia nadają się również baseny rozporowe. Nowoczesny basen stelażowy również można rozebrać i przewieźć, na przykład na działkę, jednak jego montaż jest znacznie bardziej pracochłonny.

Rodzaje basenów:

  • baseny dmuchane - taki basen przeznaczony dla dzieci do 3 lat jest niewielki, lekki, łatwy do przenoszenia i wypełniania wodą oraz bezpieczny dla dzieci. Jego wadą jest mniejsza trwałość, możliwość przebicia i uszkodzenia. Nie nadaje się do nauki pływania.
  • basen rozporowy - mogą z niego korzystać dzieci od 4 lat oraz dorośli. Jest bardziej mocny i bardziej stabilny od basenu dmuchanego, lecz jego cena jest wyższa. Umożliwia nalanie więcej wody. Również może służyć jako basen przenośny. Nie jest to basen zamontowany w ziemi, lecz ustawiony na równej powierzchni lub na specjalnej macie do basenu.
  • basen stelażowy - basen oparty na stelażu, który pozwala na większe wymiary basenu i głębokość wody pozwalającą na pływanie i nurkowanie. Tego typu baseny kąpielowe są najbardziej stabilne i mocne, jednak ich cena jest znacznie wyższa, zaś proces montażu bardziej skomplikowany. Są to również baseny przenośne do samodzielnego montażu ustawione na powierzchni ziemi. A może zainteresuje cię ten artykuł o basenie rozporowym do ogrodu?

Ceny basenów ogrodowych

Baseny dostępne na rynku - tanie baseny kąpielowe

Oferta rynkowa basenów ogrodowych obejmuje małe baseny ogrodowe dla dzieci oraz duże baseny, które można zainstalować na ziemi w ogrodzie. Wśród ofert wiodących producentów królują baseny Intex i baseny Bestway, które są oceniane jako jednakowo dobre i wytrzymałe.

Tanie baseny kąpielowe to przede wszystkim baseny dmuchane, przeznaczone dla małych dzieci. Mały basen dla jednego dziecka możemy zakupić już od 7 zł. Jeśli chcesz, aby w ogrodzie pluskało się troje dzieci, możesz zakupić mały basen już za 19 zł. Również firmy Intex i Bestway oferują tanie baseny kąpielowe dla dzieci w cenach od 7 zł. Także w kategorii basenów rozporowych znajdziemy tanie baseny kąpielowe. Najtańszy mały basen rozporowy typu brodzik firmy Intex lub Bestway można zakupić już za około 30 zł.

Powyżej 30 zł możemy znaleźć na rynku basen dmuchany z daszkiem w kształcie kwiatka, muchomora lub ośmiornicy czy też zamku. Jeśli chcemy, aby dzieci miały dobrą zabawę na dłużej możemy wybrać basen dmuchany typu wodny placyk zabaw. Są to baseny droższe, od 74 zł, gdyż w wyposażeniu zawierają dmuchane zabawki, daszek chroniący przed słońcem, zjeżdżalnie lub też fontannę, do której można podłączyć węża ogrodowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze basenu ogrodowego?

Tanie baseny kąpielowe to nie tylko małe dmuchane baseny dla małego dziecka. Poniżej 100 zł można kupić już basen rozporowy o średnicy 152 cm, gdzie może bawić się kilkoro dzieci i dorośli w pozycji siedzącej.

Ceny basenów rozporowych

Baseny rozporowe są droższe od basenów dmuchanych, lecz najtańszy brodzik rozporowy możemy kupić już od 30 zł. Ceny basenów rozporowych dla starszych dzieci zaczynają się już od około 45 zł. Basen rozporowy poliestrowy Bestway o średnicy 152 cm kosztuje 45 zł. Basen rozporowy o średnicy 198 cm kupimy za około 75 zł.

W Castoramie można zakupić poliestrowy basen rozporowy marki Blooma do samodzielnego rozstawienia. Basen poliestrowy Blooma posiada w zestawie torbę do transportu basenu oraz przykrycie basenu i jest wykonany z wytrzymałego PCV i posiada 3-warstwowe ściany boczne z poliestru.  Ceny basenów rozporowych Blooma nie są wygórowane, gdyż basem o średnicy 152 cm kosztuje 79 zł, zaś większy o średnicy 244 cm kosztuje 158 zł.

Aby zadbać o higienę kąpieli, warto kupić basen rozporowy z pompą filtrującą, która ułatwia utrzymanie wody w czystości. Taki basen rozporowy poliestrowy z pompą filtrującą możemy kupić na przykład w Castoramie. Mamy do wyboru dwie wielkości basenów: za basen o średnicy 305 cm zapłacimy 238 zł, zaś basen o średnicy 366 cm kosztuje 328 zł. Sprawdź także ten artykuł o basenach Intex do ogrodu.

Dziewczynka w basenie stelażowym
Ceny basenów ogrodowych - przegląd ofert dostępnych na rynku

Ceny basenów stelażowych

Baseny stelażowe należą do najdroższych i musimy się liczyć z tym, że cena basenu domowego może dochodzić nawet do 3000 zł. Ceny basenów stelażowych zależne są głównie od wymiarów basenu oraz od tego czy są to baseny z pompą filtrującą czy bez. Jednak również w tej kategorii znajdziemy tanie baseny kąpielowe. W cenie około 100 zł możemy znaleźć basen poliestrowy ze stelażem metalowym o średnicy 152 cm. Firma Intex oferuje mały basenik stelażowy, poliestrowy o wymiarach 122 x 122 cm, przeznaczony dla dzieci do 2 roku życia, w cenie 89 zł. W granicach 200 - 300 zł możemy zakupić większy, prostokątny basen stelażowy, poliestrowy w którym może pluskać się kilkoro dzieci. Tego rodzaju baseny mają wymiary 221 x 150 cm lub 300 x 200 cm.

Większość modeli basenów stelażowych do duże baseny. Ceny basenów stelażowych o średnicy 305 cm zaczynają się od 278 zł, zaś basenów o średnicy 366 cm od 329 zł. Firma Intex oferuje baseny o średnicy od 305 zł i w cenach od 265 zł do 2495 zł.

Najdroższe, duże baseny stelażowe oznaczają wydatek nawet kilkanaście tysięcy zł. Tego rodzaju duże baseny o średnicy 7 - 9 metrów mają wytrzymały stelaż i mogą się w nich kąpać zarówno dzieci jak i dorośli. W przypadku basenów dla dorosłych istotną sprawą jest wysokość ścianek. W basenie o głębokości 76 cm dzieci mogą pływać, zaś dorośli siedzieć. Głębszy basen o głębokości 84 cm oznacza koszt powyżej 600 zł. Za cenę 732 zł można nabyć basen firmy Bestway o głębokości 132 cm, gdzie nawet dorośli mogą pływać.

Nowością w ofercie Intex jest basen okrągły o średnicy 610 cm i ściankach o wysokości 132 cm za 2055 zł. Jest to solidny, elegancki basen z pompą filtrującą, drabinką, pokrywą basenu oraz matą pod basen. Jak zapewnia producent rozłożenie tego basenu zajmuje około 60 minut.

Ceny basenów ogrodowych nie przekraczają możliwości budżetu zwyczajnej rodziny. Za niewielki koszt można wyposażyć ogród w przenośny basen lub zakupić basen, który można wziąć ze sobą na wakacje lub rozstawić na działce. Sprawdź także ten artykuł o basenach Bestway do ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej