Uprawa warzyw w szklarni przydomowej - o czym warto wiedzieć

Uprawa warzyw w szklarniach przydomowych w ogrodach cieszy się wielką popularnością, z tego względu, że warunki, które są w szklarniach, wspomagają proces rozwoju. Plony mogą być szybciej dostępne nawet o kilka tygodni, co jest bardzo zauważalne w stosunku do upraw w ogrodzie na wolnym powietrzu.

Dodatkową pozytywną cechą takich upraw jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Chodzi tu głównie o silne wiatry, które wielokrotnie niszczą uprawy przez nas posiane. Warzywa hodowane w szklarni mają również zapewnione odpowiednie warunki wodno-powietrzne.

Nie zapominajmy, że prowadząc uprawy roślin w szklarni, niektóre szkodniki nie mają do nich dostępu lub dostęp jest utrudniony, przez co nie zniszczą one naszych plonów. Dlatego też warto dowiedzieć się, co sadzić w szklarni i o czym warto pamiętać podczas uprawy różnego typu warzyw, owoców oraz roślin ozdobnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uprawach szklarniowych.

Co sadzić w szklarni?

Hodować w szklarni można naprawdę wiele roślin, ze względu na to, że wiele z nich potrzebuje odpowiednich warunków cieplnych, słonecznych, ale także odpowiedniej wilgotności, co trudno jest utrzymać, prowadząc uprawę na polu czy też w ogrodzie na świeżym powietrzu.

Jeśli zastanawia nas to, co sadzić w szklarni, warto sięgnąć po kilka popularnych warzyw oraz ziół. Zdecydowanym top 5 jest uprawa ogórków w szklarni, uprawa pomidorów w szklarni, uprawa papryki w szklarni oraz uprawa sałaty i bazylii w szklarni. Właśnie te warzywa zasługują na szczególną uwagę.

Szklarnia w ogrodzie, a także urawa ogórków w szklarni, uprawa pomidorów w szklarni oraz innych warzyw, a także porady, co sadzić w szklarni
Co sadzić w szklarni? 5 najlepszych roślin, które najlepiej uprawiać w szklarni

Uprawa ogórków w szklarni nie jest trudna, ale warto sprostać podstawowym wymaganiom warzyw. Podczas uprawy ogórków w szklarni, najchętniej używaną odmianą jest odmiana Atos. Uprawa papryki w szklarni i uprawa pomidorów w szklarni jest dość podobna. Odmiany do uprawy papryki w szklarni są zróżnicowane i mogą różnić się kształtem i kolorem. Najlepszymi odmianami do uprawy pomidorów w szklarni są Gloriana i Grace, natomiast polecane odmiany sałaty to Alfredo i Gardia. Sprawdź także ten artykuł o sadzeniu i uprawie pomidorów.

Uprawa warzyw w szklarni przydomowej - ważne wskazówki

Chcąc hodować w szklarni rośliny, musimy zadbać, by miały one podobne lub takie same wymagania dotyczące nasłonecznienia oraz wilgotności powietrza. Nie zapominajmy też o tym, by odpowiednio przygotować glebę pod uprawę oraz wyściółkować całe podłoże pod roślinami.

Dla upraw szklarniowych istotnym elementem jest nawożenie i podlewanie, które jest indywidualnym punktem każdego rodzaju roślin. Innym zagadnieniem jest powstawanie chorób grzybowych, wywołane zbyt dużą wilgotnością powietrza w szklarniach, dlatego warto opryskiwać rośliny profilaktycznie.

Uprawa w szklarni jest bardzo prosta, o ile orientujemy się, w jaki sposób uprawiać konkretne rośliny i co sadzić w szklarniach. Wtedy wszystkie czynności przebiegają sprawnie i występuje dużo mniejsze ryzyko na pojawienie się chorób oraz szkodników. Taka uprawa da nam większe plony w krótszym czasie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o warzywach psiankowatych.

ikona podziel się Przekaż dalej