Czy można stosować podkłady kolejowe w ogrodzie? Wyjaśniamy
Aranżacja ogrodu to ogromnie ważne wydarzenie dla pasjonatów ogrodnictwa. Bardzo często poświęcają oni godziny na zestawianiu odpowiednich roślin, na tworzeniu alejek przecinających ogród i na tworzeniu różnych sektorów. Do odcięcia rabat od trawnika lub dróżki, używają cegieł, płotków, różnego rodzaju obrzeży, a nawet podkładów kolejowych. Obrzeża nadają kompozycjom roślinnym skończonego wyglądu, dają poczucie dopełnienia i trzymania w ryzach rabat kwiatowych i poletek krzewów, jednak trzeba zastanowić się, czy wszystkie dostępne możliwości nadają się do wykorzystania. Z podkładów kolejowych powstała też niejeden chodnik i palisada. Choć piękne okazują się bardzo niebezpieczne. Niestety niektóre rzeczy nie nadają się do zastosowania w ogrodzie ze względu na szkodliwe dla zdrowia substancje, które zawierają.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pięknych ogrodach.
Czym są podkłady kolejowe?
Podkłady kolejowe są zazwyczaj wykonane z drewna nasączonego olejem kreozotowym uzyskanego w wyniku destylacji smoły węglowej, który zapobiega gniciu drewna. Drzewa wykorzystywane do produkcji podkładów kolejowych to zazwyczaj sosna, buk lub z dąb.
Drewniane podkłady kolejowe nie przewodzą prądu i idealnie tłumią drgania, dlatego są tak chętnie wykorzystywane. Układa się je poprzecznie i przymocowuje się do nich stalowe szyny, tworząc rozległe tory kolejowe. Zakonserwowane podkłady są też bardzo trwałe, jeden podkład może posłużyć od 20 do 30 lat, jednak mimo to muszą być częściej kontrolowane niż podkłady wykonane z innych materiałów takich jak stal lub beton.
Niebezpieczny dla zdrowia olej kreozotowy
Choć nawet po demontażu podkłady kolejowe kuszą swoją wytrzymałością, którą mogłyby cieszyć jeszcze długie lata, należy pamiętać, że są one wysoce niebezpieczne dla zdrowia, przez zastosowany do ich impregnacji olej kreozotowy.
Impregnat ten charakteryzuje się bardzo mocnym i nieprzyjemnym zapachem, który wzmaga się podczas wyższych temperatur. Samo długotrwałe wdychanie takich oparów może okazać się niezwykle szkodliwe i powodować problemy z układem trawienne i nudności. Natomiast długotrwały kontakt z olejem kreozotowym może wywoływać szereg różnych chorób, w tym choroby immunologiczne, a nawet może mieć wpływ na mutacje w strukturze DNA.
Jest to ogromnie ważne, ponieważ wiele osób posiada podkłady kolejowe nasączone tym niebezpiecznym impregnatem i nawet nie zdaje sobie sprawy, w jak ogromnym niebezpieczeństwie jest cała rodzina, która ma z nimi styczność. Szkodliwe działanie impregnatu rośnie wraz z czynnościami, które się przy nich wykonuje. Jakakolwiek mechaniczna obróbka, przycinanie podkładów, szlifowanie i inne prace z nimi związane, prowadzą do wzmożonej aktywizacji szkodliwych substancji, które mają realny wpływ na ludzkie zdrowie.
Niebezpieczne podkłady kolejowe w ogrodzie
Stare podkłady kolejowe kuszą swoim wyglądem, który pięknie podkreśla aranżacje ogrodowe, jednak zawierają bardzo niebezpieczne substancje. Często są nimi obkładane skarpy, rabaty, dróżki i oczka wodne. Niejedna ścieżka i palisada na działce i w ogrodzie powstała przy ich użyciu. Nieświadomi ogrodnicy stworzyli z nich prawdziwe cuda, próbując dać im nowe życie i przy okazji uatrakcyjniając własny ogród, jednak przy okazji bezwiednie popełnili ogromny błąd. Bo nawet niepozorny chodnik z nich utworzony, będzie miał dużą szkodliwość dla ludzi i środowiska.
Podkłady kolejowe nigdy nie powinny się znaleźć w żadnym ogrodzie, bo są to wysoce szkodliwe odpady, które powinny trafiać w miejsca specjalizujące się odbiorem i utylizacją takich rzeczy.
Bezwzględnie nie powinny to być ani prywatne ogródki, ani działki. Nawet niewinna palisada wykonana z tego materiału i umieszczona w ogrodzie będzie realnym zagrożeniem. Podkłady nie powinny być również używane do palenia w piecu, choć wiele osób wykorzystuje je do tego celu, bo kusi ich niska cena. Jeden podkład kolejowy kosztuje zaledwie 15 zł. Należy jednak pamiętać, że zarówno sprzedaż, jak i kupno takich podkładów to nielegalny.
Żeby uatrakcyjnić swój ogród, należy korzystać z bezpiecznych materiałów takich jak cegły, żwirki, kamienie, płotki i z podkładów ogrodowych, które zastąpią podkłady kolejowe, ale będą zdecydowanie bardziej ekologiczne, a co najważniejsze nie będą stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Nie będą również wydzielać przykrego zapachu, który wydzielają podkłady kolejowe. Co więcej, szkodliwość oparów wdychanych z takich podkładów jest równie duża co bezpośredni kontakt, a problem całkowicie znika, gdy w grę wchodzą podkłady ogrodowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najlepszej ziemi pod trawnik?
Bezpieczne podkłady ogrodowe, ciekawe pomysły i aranżacje
Nowe podkłady ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania. Są dużo droższe od podkładów kolejowych, ale są bezpieczne i przyjazne naturze, którą ogrodnicy nade wszystko kochają. Mają też ogromną zaletę, którą jest przyjemny zapach drewna, a nie jak w przypadku odpadów kolejowych mocny zapach oleju, który w upalne dni staje się bardzo nieprzyjemny, wręcz duszący.
Podkłady ogrodowe stworzone zostały z myślą o osobach, którym podobają się podkłady kolejowe, jednak chcą żyć w zgodzie z naturą i wiedzą jak ważna jest ekologia, a jednocześnie nie chcą rezygnować z możliwości, jakie dawały im podkłady kolejowe. Aranżacje, w których zostaną wykorzystane, będą bliższe naturze i przyjazne dla środowiska.
Bardzo wiele osób podkłady ogrodowe wykorzystuje do stworzenia małych dróżek. Przecinają podkłady na mniejsze kawałki i układają z odstępami równolegle do siebie. Wsypują w miejsca pomiędzy nimi specjalny żwir, który tworzy z drewnem wspaniałe i ciekawe połączenie. Aranżacja ścieżki, do której wykorzystane są podkłady i żwir, nie jest trudna w utworzeniu, ani utrzymaniu, dlatego sposób ten cieszy się coraz większą popularnością. Taka ścieżka dekoracyjna będzie na tyle trwała, że bez problemu może służyć jako chodnik. Często pojawiają się również jako część dekoracyjna skarp, wykonuje się z nich schodki i płotki, które mają za zadanie nie tylko utrzymanie skarpy, ale również uatrakcyjnienie jej pod względem wizualnym. Takie podkłady można również pomalować na dowolny kolor i dostosować materiał do klimatu panującego w ogrodzie. Wzniesienie wyłożone pomalowanymi podkładami zyskuje ciekawszy wygląd, co ma też ogromny wpływ na postrzeganie ogrodu. Często jest to przejście z oficjalnej części ogrodu do luźniejszej mającej charakter ogrodu prowansalskiego i mniej precyzyjnego.
Z podkładów ogrodowych można również zrobić mini plac zabaw dla dziecka zaopatrzony w piaskownicę. A bardziej wprawni majsterkowicze z łatwością przeobraża je w ciekawe taborety lub ławki, które będą służyć jako element dekoracyjny i wypoczynkowy tworząc niezapomniane ogrodowe aranżacje. A prawdziwi wielbiciele drewna pokuszą się o stworzenie miejsca do grillowania. Należy wspomnieć, że takie zakątki doskonale współgrają, gdy w bliskiej okolicy pojawia się wędzarnia z beczki, która dodaje swojskiego klimatu i ociepla miejsce relaksu.