Jakie funkcje ma altanka ogrodowa

Drewniana altana ogrodowa może mieć różne kształty, wielkości i zastosowania. Począwszy od małych, lekkich konstrukcji, w których można umieścić podstawowe meble ogrodowe takie jak stół i krzesła, aż do bardziej złożonych architektonicznie mini-budowli.

Altany ogrodowe mogą mieć pełne ściany, nie mieć ścianek w ogóle, lub posiadać wbudowane pergole. To ostatnie rozwiązanie pozwoli na posadzenie roślin pnących i wzbogacenie odczuć estetycznych podczas odpoczynku w altanie.

Niezależnie od lokalizacji i wielkości altana drewniana może pełnić w ogrodzie funkcję jadalni na świeżym powietrzu, jak również spełniać rolę bawialni dla dzieci. Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych, altany drewniane mogą stać się ulubionym miejscem wytchnienia po ciężkim dniu pracy.

W wielu przypadkach altana ogrodowa stanowi najbardziej wyeksponowany i najczęściej odwiedzany punkt w ogrodzie. Podstawowa funkcja altanki to przede wszystkim odpoczynek, ale również schronienie przed nadmiernym upałem w skwarne dni lub deszczem w dni pochmurne.

Poza sezonem w altanie, szczególnie o pełnych ścianach, można przechowywać narzędzia ogrodowe i inne rzadziej używane przedmioty. Altanka w zależności od tego do czego będzie służyć domownikom, może stanąć nawet na niewielkiej posesji.

Rodzaje drewnianych altan ogrodowych

Spośród mnogości rodzajów altan wyróżniamy dwa podstawowe typy. Są to altanki ogrodowe otwarte oraz altany zamknięte które można również nazwać domkami ogrodowymi. Projekt i montaż altany zamkniętej niesie ze sobą oczywiście wyższe koszty, jednak posiada ogromną paletę zalet.

Altany zamknięte to domki ogrodowe które mogą pełnić rolę wypoczynkową właściwie przez cały rok. Dostępne są altany zamknięte sześciokątne, ośmiokątne oraz nawet dziesięciokątne. Firmy specjalizujące się w projektach altan i ich montażu u klienta posiadają częstokroć w ofercie różnorodne opcje dodatkowe. Altany zamknięte mogą zostać wyposażone w oświetlenie, ogrzewanie oraz specjalnie spersonalizowane meble, które będą idealnie komponować się z niewielkim wnętrzem.

Do wyboru są liczne modele altan, od lekkich i przytulnych, które stanowią intymny zakątek, do masywnych o sporych rozmiarach, które mogą stać się miejscem spotkań kilku osób nawet w zimie. Często producenci drewnianych altan proponują zastosowanie w altanach zamkniętych kominka elektrycznego.

W przypadku domków ogrodowych korzystajmy z ofert producentów, którzy mają w ofercie fachowe doradztwo, montaż, a także w razie potrzeby mogą dostosować wygląd i funkcjonalności altany do naszych potrzeb.

Altany ogrodowe otwarte stanowią drugi podstawowy rodzaj altan. W przypadku altanek otwartych na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ na rynku dostępny jest ich szeroki wybór. Mamy możliwość zakupu altany gotowej w wybranym przez nas kształcie oraz dostosowany wielkością i ceną. Możemy również zamówić projekt takiej altany a w późniejszym czasie również montaż.

Altany drewniane w typie otwartym posiadają różny design. Najkorzystniej prezentują się altany ośmiokątne oraz dziesięciokątne. Są to przeważnie lekkie ażurowe konstrukcje z oknami w których wnętrzu można ustawić podstawowe meble ogrodowe - stół i ławy, opcjonalnie krzesła. Tego typu przewiewne ścianki dają możliwość uatrakcyjnienia całości poprzez posadzenie roślin pnących, na przykład róż lub bluszczu. Wśród rozwiązań konstrukcyjnych altan otwartych wyróżniamy altanki drewniane oparte na palach, ściany z pergolą, ściany częściowo odeskowane i wiele innych.

Wśród rodzajów altan drewnianych otwartych spotkamy się z małymi altankami działkowymi. Są to bardzo proste w montażu konstrukcje, oparte na czterech palach lub słupach i ściankach ażurowych - które pełnią równocześnie rolę pergoli.

Na drugim biegunie pośród altan otwartych znajdują się altany grillowe. Są to obszerne budowle, które mogą pomieścić kilkanaście osób. Dachy tego rodzaju altan posiadają wentylację, która pozwala odprowadzać dym z grilla. Altanki ogrodowe grillowe można zakupić gotowe, jednak ich montaż najlepiej zlecić specjaliście. Tego typu wyspecjalizowane firmy można znaleźć wypełniając formularz dostępny pod tym linkiem.

Szukając projekt altany odpowiedniej do naszego ogrodu, spotkamy się również z terminem pawilon ogrodowy. Pawilony ogrodowe to nic innego jak duża i obszerna altana otwarta. Nadaje się bardzo dobrze do dużych ogrodów, wzbogacając architekturę ogrodowego krajobrazu. Pawilon ogrodowy to daszek oparty na czterech słupach lub pergolach.

Prostota jego konstrukcji i łatwość montażu sprawia, że można zmienić jego położenie w zależności od upodobań. Oprócz pawilonów drewnianych w sprzedaży są również pawilony z daszkiem z tkaniny (tzw namiot ogrodowy). Tkanina rozpięta jest na konstrukcji ze stalowych rurek lub drewna. Na rynku możemy spotkać również rozwiązania wykorzystujące poliester, lub plastik.

Ceny altan drewnianych

Ceny domku ogrodowego, lub jak kto woli altany zamkniętej to wydatek od kilku tysięcy złotych wzwyż. Cena altany zamkniętej jest uzależniona w dużej mierze od wielkości oraz opcji dodatkowych. Cena rzędu 11 000 a nawet 15 000 zł nie powinna w tym przypadku nikogo dziwić.

Ceny altan otwartych są tak różne, że ciężko tu mówić o jakiś granicach cenowych. Średnia w tym przypadku nie istnieje. Na cenę ma wpływ szereg czynników. Za niewielka altanę na słupach nośnych i drewnianym dachem zapłacimy średnio od 1500 do 2500. Zdarzają się również modele tańsze.

Im większa altana ogrodowa i im więcej ma dekoracji, tym jej cena wyższa. Oczywiście znaczenie ma także rodzaj zastosowanego drewna, jak również koszt montażu. Czasem jest wliczony w cenę, niejednokrotnie jednak cenę montażu należy doliczyć. Warto dopytać o tą kwestię sprzedawcy. Często też można spotkać się z zestawem ogrodowym - możemy jednocześnie nabyć altanę wraz z meblami ogrodowymi czyli ławami i stołem.

Niewielkie altanki drewniane z ażurowymi podparciami lub półściankami możemy kupić w cenie 1 100 zł do 1 400 zł. Ogromne altany grillowe, z solidnym dachem pokrytym gontem bitumicznym to wydatek niekiedy przekraczający 20 000 zł.

Za pawilony na stelażach pokrytych tkaniną zapłacimy od stukilkudziesięciu złotych wzwyż. Cena tak jak w przypadku innych elementów małej architektury zależna jest od trwałości materiałów, solidności wykonania i innych parametrów.

Domek ogrodowy narzędziowy i inne konstrukcje ogrodowe

Domki narzędziowe przydadzą się nie tylko entuzjastom majsterkowania. Mogą pełnić rolę składziku, miejsca do przechowywania rowerów, rzadko używanych zabawek a także różnego typu narzędzi do pracy w ogrodzie.

Domki narzędziowe są wykonywane najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. W zależności od pojemności domku narzędziowego, od ilości okien i opcji dodatkowych ceny zaczynają się od 3 - 4 tys. zł i dochodzą do kilkunastu tysięcy.

Producenci konstrukcji drewnianych z zasady przykładają większą wagę do preferencji klientów. Dlatego warto zastanowić się właśnie nad wyborem solidnej firmy niż zakupem drewnianej konstrukcji ogrodowej w jednym z wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. Jak znaleźć takie firmy? Najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Firmy Budowlanej – przedsiębiorstwa same zgłoszą się do Ciebie z ofertami.

Producenci konstrukcji drewnianych oferują dostosowanie projektu do naszych oczekiwań. Wielu z nich proponuje również rozwiązania nietypowe dostosowane do indywidualnych zamówień. W ofercie firm, oprócz domków narzędziowych znajdziemy również propozycje drewutni, mebli ogrodowych oraz wiat garażowych.

To jednak nie wszystko. Oprócz elementów małej architektury, skomponowania w swoim ogrodzie pawilonu ogrodowego, możemy zdecydować się również na plac zabaw. Firmy specjalizujące się w tworzeniu konstrukcji z drewna często mają w ofercie również propozycje dla najmłodszych. Jest to między innymi domek ogrodowy drewniany, huśtawki, drabinki i zjeżdżalnie. Istnieje możliwość dopasowania rozmiarów i kształtów do naszych preferencji.

Małą architekturę ogrodową można wzbogacić również poprzez zastosowanie innych elementów. Doskonałą dekorację będą stanowić ławki ogrodowe z drewna, pergole ze zwieszającymi się pnączami oraz mostki.

Architektura ogrodowa powinna być skomponowana według ściśle ustalonego planu, aby poszczególne jej elementy współgrały ze sobą i tworzyły spójną kompozycję. Dekoracje ogrodowe oraz roślinność powinny być rozplanowane ze smakiem i wyczuciem estetycznego ładu.

Zanim wybierzesz domek narzędziowy lub altankę ogrodową

Warto zdawać sobie sprawę, że według Ustawy Prawo Budowlane stawiając altanę nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Domki ogrodowe i altanka ogrodowa wymagają pozwolenia jedynie wówczas, gdy przekraczają 35 m2. Domki ogrodowe, altany oraz drewutnie wymagają jedynie zgłoszenia.

Zgłoszenia ani pozwolenia nie będziemy potrzebować w przypadku innych elementów małej architektury takich jak pergole czy przenośne pawilony ogrodowe.

Kiedy już piękna altanka drewniana stanie w naszym ogrodzie musimy pamiętać o jej prawidłowej konserwacji. Altana ogrodowa ma nam służyć przez długie lata, więc należy odpowiednio dbać o jej drewnianą konstrukcję.

Zasadniczo altany drewniane powinny być zaimpregnowane przez producenta. Informacji na ten temat winny znajdować się na stronie internetowej z ofertą. Jeśli nawet elementy drewniane zostały wcześniej zaimpregnowane ważna jest także późniejsza konserwacja.

Warto zaopatrzyć się w preparaty konserwujące do drewna. Preparat nakładamy na dobrze oczyszczone elementy drewniane podczas słonecznej pogody. Nie wolno impregnować ani konserwować drewna na zewnątrz podczas dużej wilgotności, gdyż będzie to nieskuteczne.

Do wyboru mamy przykładowo oleje do drewna. Zabezpieczają, chronią i pielęgnują drewno jednocześnie nie zmieniając jego naturalnego charakteru. Oleje do drewna mają za zadanie zabezpieczyć naszą altanę ogrodową przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowo tego typu preparaty chronią przed pękaniem i zabrudzeniami. Często składnikami olejów do drewna są woski naturalne.

Innym sposobem jest powłoka lakiernicza. Lakier zabezpiecza drewno nie tylko przed działaniem wody ale także przed zarysowaniami. Lakier zapewnia dłuższą ochronę niż olej do drewna, jednak drewno nie prezentuje się wtedy tak naturalnie.

Altana ogrodowa to z pewnością nie tylko dekoracja ogrodu, ale rozwiązanie bardzo praktyczne. Altana powinna być dobrana kształtem i rozmiarami do miejsca w którym ma stanąć. Konstrukcja nie może przytłaczać otoczenia gdyż ucierpi na tym estetyka i jej dekoracyjność.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zastanówmy się jakie funkcje będzie pełniła altanka w naszym ogrodzie i czy wystarczy nam zwykłe zadaszenie, czy też zdecydujemy się na dużo większą inwestycję w naszym ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej