Gazony ogrodowe - co warto wiedzieć?

Do czego służy gazon ogrodowy?

Gazony ogrodowe są to zazwyczaj gazony betonowe, które świetnie nadają się do umacniania skarp, wykonywania ścian czy murków oporowych, ale też kwitnących zboczy, klombów, trawników i – co najważniejsze – jako kwietnik ogrodowy.

Producenci zazwyczaj starają się korzystać ze specjalnych lekkich kruszyw, dzięki czemu układanie gazonów ogrodowych jest łatwiejsze od ustawiania tradycyjnych, całkiem betonowych gazonów. Specjalistyczne i profesjonalnie konstruowane gazony ogrodowe sprawiają, że posadzone w nich rośliny mają zazwyczaj o wiele lepsze warunki wegetacyjne – latem ich korzenie prawidłowo się dotleniają, a zimą mają zapewnioną ochronę przed mrozem. Cóż, same plusy!

Sklepem, w jakim znajdziesz różne rodzaje gazonów, jest chociażby Castorama oraz Obi – jednak o poszczególnych rodzajach pomówimy nieco później. Cena każdego gazonu jest inna – w zależności od rodzaju, ciężaru, wykonania, ale i… kształtu. Najczęściej natrafić w sklepie można na:

 • gazon prostokątny,
 • gazon okrągły,
 • gazon półokrągły,
 • gazon kwadratowy,
 • gazon księżycowy.

Cennik zależny jest przede wszystkim od formy danego gazonu oraz tego, jakie ma wymiary. Im jest on większy, tym większa jest ostateczna cena produktu. Galeria form jest dość obszerna, zatem warto dokładnie „poszperać” w różnych sklepach budowlanych. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem popularnych roślin?

Gazony betonowe – gdzie jeszcze?

Gazony ogrodowe z betonu są w ogrodzie o wiele bardziej popularne, jak chociażby kwietnik metalowy – tym bardziej, że beton jest o wiele bardziej trwałym materiałem. Gazon ogrodowy to wyjątkowo piękny element dekoracji tarasów, skwerów miejskich, ogrodów bądź zielonych terenów. Gazony są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych przestrzeni oraz tych bardziej tradycyjnych. Dlatego w świetny sposób mogą zostać wykorzystane jako element aranżacji wiodącej bądź jako… zwykła dekoracja.

Gazony są produkowane w różnych formach – możesz wybrać gazon ogrodowy, który posiada ciekawy i dopasowany do rośliny kolor oraz wymiary pasujące do całości aranżacji. Ostateczny wybór to jednak kwestia indywidualna.

Kwietnik ogrodowy kaskadowy

Świetnie wyglądają z nim niemal wszystkie aranżacje roślinne. Możesz ustawić w nim swoje rośliny pojedynczo, ale możesz z nich także utworzyć ciekawe zestawienia w kaskadach – np. zielony ogranicznik świetnie zastąpi chociażby… balustradę na ogrodowym tarasie. Kwietnik ogrodowy kaskadowy doskonale sprawdzi się także w przestrzeni publicznej, np. do stworzenia ciekawych ciągów roślinności. Co najważniejsze, układanie gazonów ogrodowych nie jest trudne i z powodzeniem możesz stosować je na zewnątrz – nie tracą one swoich pierwotnych właściwości bez względu na to, jaka aktualnie jest pogoda.

Kwietnik ogrodowy z betonu może stanowić również doskonałe rozwiązanie dla takich miejsc, które posiadają wyjątkowo nieurodzajne podłoże. Z kolei stworzony z gazonów murek może być idealną opcją na przytrzymanie nasypu ziemi z jednej strony – właśnie dzięki temu utworzysz bardzo estetyczne podkreślenie skarpy! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich.

Gazony betonowe

Gazony a koszt zakupu - cennik

Jak już wiesz, producenci ogrodowi wypuszczają na rynek gazony ogrodowe w różnych barwach: szare, zielone, czerwone i inne. Galeria wzorów i form również jest bardzo zróżnicowana – zresztą tak, jak i cena poszczególnych rodzajów. Dla przykładu można wymienić dwa gatunki gazonów, dostępne w sieci sklepów Castorama oraz Obi:

 • gazon półokrągły (półksiężycowy) – posiada opływowy kształt i świetnie nadaje się na murek. Można z niego utworzyć kwietne krawężniki przy krętych alejkach w ogrodzie. Sprawdza się lepiej niż kwietnik metalowy, a tworzone z niego piramidalne konstrukcje wyglądają bardzo intrygująco. Koszt zakupu to od 8 zł / 20 x 30 cm do 40 zł / 50 x 30 cm.
 • gazon prostokątny – element służący głównie do budowy murków ogrodowych. Jego zaletą są specjalne zęby, które klinują się i wzmacniają tym sposobem całość konstrukcji. Cena to ok. 53 zł / 60 x 40 cm.

Jakie sadzić kwiaty w gazonach?

Gazon ogrodowy można obsadzać roślinami podobnie, jak robi się to z kwiatami w doniczkach. Trzeba jedynie pamiętać o warstwie drenażu pod spodem oraz żyznej ziemi wypełniającej. Jeśli chcesz możesz z gazonów zrobić kwietnik ogrodowy, a następnie obsadzić go roślinami. Musisz rzecz jasna wypełnić go podłożem, zanim zaczniesz ustawiać wewnątrz rośliny. Gdy ułożysz jeden rząd, wypełnij glebę 1/3 keramzytem bądź grysem, natomiast pozostałe 2/3 uzupełnij zwykłą ziemią – wówczas możesz dalej sadzić rośliny.

Kwiaty w gazonach latem mocno się nagrzewają, a zimą nie są chronione przed mrozem – stąd ważny jest materiał gazonów oraz rodzaje roślin, jakie masz zamiar posadzić. Staraj się wybierać gatunki mrozoodporne, którym nie straszne będą wahania temperatury i które nie będą tworzyły zbyt masywnego systemu, jeżeli chodzi o rozrastanie się korzeni. Pamiętaj również o stanowisku dla kwiatów – gazony ogrodowe zazwyczaj ustawia się w cieniu, półcieniu, pełnym słońcu lub miejscach narażonych na wiatr czy opady. Pilnuj zarówno miejsca postawienia gazonów, jak i przeznaczonych do uprawy roślin. Oto kilka z nich, jakie warto sadzić w gazonach:

 • pnącza lub rośliny skalne – są świetne na obsadzenie nimi murków gazonowych (np. rojniki lub rozchodniki),
 • kępiaste trawy – są odporne na suszę, a więc bardzo trwałe,
 • róża pomarszczona – kwitnący krzew liściasty, który świetnie znosi nawet ekstremalne warunki atmosferyczne (nie bez powodu rośnie nawet na… piaszczystych wydmach),
 • rośliny cebulowe – są sezonowe i żyją dość krótko, jednak są proste w uprawie,
 • kwiaty jednoroczne – werbena, pelargonia, szałwia ozdobna, aksamitka wąskolistna, lobelia lub żeniszek meksykański.

Wymienione rodzaje kwiatów będą kwitły bardzo dobrze i staną się znakomitą ozdobą gazonów betonowych – oczywiście trzeba pamiętać o ich stałym podlewaniu! Kwiaty jednoroczne nie są powodem do zmartwień i nie musisz bać się o ich przetrwanie zimą – wiosną zasadzić możesz z nich przecież zupełnie nową rozsadę!

Jakich gazonów szukać?

Wybieraj gazony ogrodowe z dobrego kruszywa – takiego, które będzie trwałe i odporne na zmienną pogodę czy… wandalizm – zwłaszcza, gdy ich ostateczna lokalizacja to miejsce publiczne. Warto także pamiętać o odpowiednim ciężarze gazonów – konstrukcja z nich musi być wytrzymała i stabilna. Idealnie, gdy będzie to waga między 30 a 45 kg. Taki ciężar będzie stawiał opór podłożu i nie będzie się ono tym sposobem zsuwać szczególnie, jak nastąpi ulewa.

Gazony betonowe nie są jednak wyłącznie umocnieniem skarpy, ale i przepiękną… dekoracją! Szukaj więc nie tylko dobrego jakościowo i wytrzymałego na wszelakie zniszczenia gazonu, ale też odpowiadającego indywidualnemu gustowi. Bierz także poprawkę na jego pozornie surowy wygląd – po posadzeniu roślin gazon ogrodowy na pewno całkowicie odmieni swoje „mroźne” oblicze!

ikona podziel się Przekaż dalej