Płot z siatki - ogrodzenie na czas budowy

W celu zabezpieczeniu działki na czas budowy stosuje się płot z siatki, który uniemożliwia dostęp osób nieuprawnionych do placu budowy. W przypadku większego terenu, możliwe jest otoczenie jedynie obszaru, na którym prowadzone są prace budowlane i przechowywane materiały. Jako, że jest to ogrodzenie tymczasowe, powinno być wykonane jak najmniejszym kosztem.

Szybko i sprawnie postawić możemy ogrodzenie przy użyciu słupków drewnianych i siatki leśnej. Za metr siatki o wysokości 150 cm zapłacimy jedynie 3-5 zł. Rolę słupków doskonale spełnią żerdzie sosnowe o długości 2 m i średnicy 7-10 cm. Jedna sztuka kosztować nas będzie 6-8 zł. Słupki powinny znajdować się w odległości 3 m, w zagłębieniach sięgających 40-50 cm. Siatka leśna mocowana jest do słupków przy wykorzystaniu gwoździ zaginanych, dzięki czemu łatwiej przyjdzie nam zdemontować ogrodzenie. Przy wjeździe i narożnikach, słupki należy dodatkowo wzmocnić za pomocą skośnych podpór. Dokładne koszty wykonania płotu z siatki znajdziesz w tym artykule.

Zamiennikiem słupków drewnianych mogą okazać się słupki stalowe. Wtedy powinny być umieszczone w zagłębieniu o średnicy 40 cm i zalane betonem. Warto pamiętać, aby nie były osadzone bezpośrednio w ziemi, bowiem szybko ulegną korozji. Po demontażu ogrodzenia, słupki mogą być wykorzystane do budowy ogrodzenia docelowego. Trudności nie sprawi nam wówczas wykopanie ich z podstawą, po czym przeniesienie w inne miejsce.

Trwałość ogrodzenia tymczasowego uzależniona jest od właściwości słupków drewnianych. W praktyce jednak powinny wystarczyć nam na maksymalnie 3 lata. Pozbawiając słupki kory i impregnując ich końcówki, możemy przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości ogrodzenia.

Płot z siatki może być świetnym i trwałym rozwiązaniem. Cena płotu z siatki nie jest zbyt wysoka, a jego wykonanie nie powinno nastręczać więksych problemów
Ile kosztuje i jak wykonać płot z siatki? Sprawdzamy dokładnie

Płot z siatki na dłużej

Wykonanie ogrodzenia z siatki nie jest trudnym wyzwaniem. Jedynym kłopotem może okazać się naciągnięcie siatki, jeśli nie mamy do dyspozycji odpowiednich narzędzi. Alternatywą może być budowa ogrodzenia z paneli drucianych, które dostępne są w rozmaitych kolorach i formach. Sprawdź także w tym artykule, jak samodzielnie wykonać montaż siatki ogrodzeniowej.

W celu wykonania ogrodzenia z siatki plecionej, istotne będzie nabycie słupków stalowych o wysokości 2 m, które posiadają przelotki i kapturek okrywający wierzch słupka. Niezbędne będą również rozpórki, które wykorzystamy przy bramie i do słupków narożnych, płaskowniki naciągowe, napinacze drutu oraz uchwyty mocujące. Bardzo popularne są słupki rurowe o średnicy 40-50 mm, które kosztować nas będą 20-30 zł/szt.

Klasyczna siatka posiada wysokość 1,5m, a wielkość jej oczek wynosi 60x60 mm. Drut może być tylko ocynkowany lub dodatkowo pokryty warstwą PVC, co przekłada się na większą cenę materiału. Siatka powlekana może kosztować nas o 6 zł więcej niż siatka bez PVC.

Zmiana na klinkier

Jeśli w planach mamy przekształcenie ogrodzenia wykonanego z siatki na płot przęsłowy z słupkami klinkierowymi i podmurówką, wówczas nie powinniśmy brać pod uwagę wysokiej podmurówki betonowej. Wystarczająca bowiem będzie podmurówka, której wysokość nie przekracza 10 cm. W razie potrzeby, możliwe jest jej ukrycie poprzez obsypanie ziemią w celu uzyskania odpowiedniej wysokości.

ikona podziel się Przekaż dalej