Buda dla psa – odpowiednie wymiary

Buda dla psa powinna być odpowiednio duża, by pupil mógł przyjąć najwygodniejszą pozycję do spania. Buda powinna być zatem dopasowana do gabarytów zwierzaka. Jak sprawić, jaką powinna mieć długość i szerokość? Najlepiej zmierzyć śpiącego na brzuchu pupila i dodać około 20 cm do długości. Szerokość powinna być dość podoba – dzięki temu piesek będzie mógł się wygodnie obrócić. Warto zmierzyć pupila także od ziemi do czubka głowy. Buda powinna być wyższa o co najmniej 5 cm, by maluch mógł swobodnie stanąć.

Stojąca w ogrodzie buda dla psa nie powinna mieć także za dużego wejścia. Musi być wymierzone idealnie – na tyle duże, by zwierzak mógł swobodnie wskoczyć do domku, na tyle małe, by jak najmniej chłodnego powietrza wnikało do środka. Najważniejszym parametrem jest szerokość wejścia. Powinno być około 20 cm szersze niż szerokość pieska. Warto pamiętać, że to są wymiary wewnętrzne. Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie, musisz dodać wymiary ocieplenia do zewnętrznej kubatury budynku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie altany w ogrodzie?

Ocieplana buda dla psa

Jeśli pies śpi na zewnątrz lub przebywa na dworze całe dnie, na przykład podczas pobytu właścicieli w pracy, ocieplenie będzie niezbędne. Możesz zastosować wełnę mineralną lub styropian. Ten drugi materiał jest o wiele lepszym rozwiązaniem, bowiem łatwiej się z nim pracuje i łatwiej go zamontować na tak małym obiekcie.

Buda dla psa powinna być dwuwarstwowa. Między deskami zewnętrznymi a wewnętrznymi należy umieścić warstwę styropianu. Jaki będzie najlepszy? Im więcej czasu pupil przebywa na zewnątrz, tym grubszy powinien być styropian. Podłoga budy także powinna być dwuwarstwowa i ocieplona styropianem. Nie zapomnij o folii izolacyjnej, zwłaszcza na spodzie, by zapobiec naciąganiu wilgoci.

Jak zrobić budę dla psa

To jak zrobić budę dla psa może być nieco trudniejsze na przykład od tego, jak zrobić ławkę ogrodową. Buda powinna mieć warstwy ocieplenia, więc nie zawsze jest to prosta konstrukcja. Jednakże nie jest to takie skomplikowane, by nie poradził sobie z tym laik czy początkujący miłośnik ogrodnictwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie skalniaka w ogrodzie?

Drewniana buda dla psa oraz porady, jak zrobić budę dla psa w ogrodzie krok po kroku, projekt i wykonanie prostej budy dla psa
Jak zrobić budę dla psa - praktyczny poradnik krok po kroku

Buda dla psa to mała architektura – nie potrzeba na nią pozwolenia na budowę ani innego rodzaju dokumentów. Więcej, mała architektura nie potrzebuje także pozwoleń od sąsiadów, a budę możesz ustawić w każdym punkcie ogrodu. Nie musisz mieć także profesjonalnego projektu, chociaż warto zrobić jakiś plan – budowa będzie po prostu łatwiejsza.

Buda dla psa krok po kroku

  1. Przygotuj potrzebne materiały. Możesz wykorzystać proste deski i profile krawędziowe, możesz jednak zrobić także stelaż i zakupić płyty OSB. Przygotuj także folię izolacyjną, styropian i narzędzia: wiertarkę, pilarkę lub piłę i szlifierkę, wkrętarkę i tym podobne elementy.
  2. Zacznij od budowy szkieletu podstawy z profili do płyt OSB.
  3. Przytnij płyty OSB i zaimpregnuj je odpowiednim preparatem. To ważne, by zrobić to dopiero po przycięciu – dzięki temu wszystkie krawędzie będą zaimpregnowane.
  4. Zamontuj wewnętrzną podstawę budy, następnie włóż folię izolacyjną i styropian i przymocuj zewnętrzną krawędź.
  5. Zbuduj szkielet ścian z profili.
  6. Dotnij płyty OSB i zaimpregnuj je. Przygotuj pełne płyty boczne i jedną pełną płytę tylną. Zamontuj płyty wewnętrzne do profili.

7. Nałóż warstwę styropianu i folii, następnie zamontuj płyty zewnętrzne. Pozostawianie warstwy izolacji wewnątrz budy, bez środkowej płyty to duży i częsty błąd. Z jednej strony jest to sposób na oszczędność, ale najczęściej zwierzęta po prostu drapią styropian, niszcząc warstwę izolacji. Zabudowanie jej jest więc konieczne. Sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego w ogrodzie.

8. Przygotuj przednią ściankę. Wytnij w niej podłużne wejście o półokrągłym zakończeniu. Pamiętaj o dokładnym wyszlifowaniu drewna, by zwierzak nie zranił się drzazgami w czasie wchodzenia. Zaimpregnuj płytę z wejściem przed montażem.

9. Zbuduj dach. Może to być prosta deska, może to być bardziej kunsztowny i estetyczny daszek trójkątny. Można wykończyć go blachodachówką czy gontem bitumicznym. Będzie to chronić budę przed deszczem.

10. Pomaluj budę na wybrany kolor, ale stosuj tylko farby nadające się na zewnątrz. Odczekaj, by dobrze wyschły, zanim wprowadzisz do budy psa.

ikona podziel się Przekaż dalej