Jak zrobić kompostownik domowy? Oto 3 ważne zasady
Posiadacze działek i ogrodów z pewnością wiedzą jak ważny jest kompostownik. To miejsce, w którym umieścisz resztki warzyw, roślin czy gałęzi, a w zamian otrzymasz wartościowy nawóz, który będzie idealny do wykorzystania w warzywniku i nie tylko. Choć w sklepach ogrodniczych jest wiele kompostowników, które można kupić i od razu umieścić w ogrodzie, to warto rozważyć własnoręczne wykonanie takiego kompostownika, ponieważ jego konstrukcja jest niezwykle łatwa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kompostowniku.
Jak zrobić mały kompostownik domowy?
Przygotowująckompostownik domowy, należy pamiętać trzech ważnych kwestiach takich jak odpowiednia wentylacja, odpowiednie przechowywanie i umieszczanie w kompostowniku resztek, które mogą być przetworzone. W sklepach budowlanych i z akcesoriami kuchennymi można znaleźć wiele gotowych kompostowników, jednak nie trzeba wydawać pieniędzy, aby mieć w domu swój własny kompostownik. Aby zrobić własny kompostownik, wystarczą tylko dwa pudełka o różnej wielkości.
Najlepiej, żeby bez problemu jedno pudełko można było włożyć w drugie i aby można było zamknąć pokrywę. Jeśli posiadamy takie dwa pudełka, to przystępujemy do procesu dziurkowania. Podczas budowy kompostownika należy pamiętać, że kompost powinien mieć wentylację. Dlatego też ostrym narzędziem takim jak nóż nakłuwamy mniejszy pojemnik, tworząc po kilkanaście dziurek w każdej ze ścian i w dnie. Otwory można również wywiercić przy pomocy wiertarki. Wówczas każda dziurka będzie miała idealny kształt, a kompostownik będzie wyglądał jak profesjonalne dzieło.
Kolejnymi elementami naszego kompostownika będą karton, którym wyłożymy wnętrze kompostownika, a także gałązki, które położymy na kartonie.
Gdzie trzymać taki kompostownik domowy?
Miejsce przechowywania kompostownika będzie zależała od decyzji właścicieli domu lub mieszkania. Optymalnym miejscem jest kuchnia lub szafka kuchenna, jednak często spotyka się kompostowniki na balkonach. Tak naprawdę mały kompostownik powinien zmieścić się w dowolnym miejscu i wstawić go można do mieszkania o niewielkim metrażu.
Zazwyczaj jednak kompostownik trafia na balkon w ciepłych letnich miesiącach, gdyż właściciele chcą uniknąć nieprzyjemnego zapachu w domu. Trzeba jednak wiedzieć, że prawidłowo kompostowane resztki nie powinny wydzielać przykrego zapachu. Dlatego też bez strachu można przygotować miejsce w kuchni lub w domu dla takiego kompostownika.
Osoby, które wolą kupić gotowy kompostownik, powinny wybrać do domu niewielki pojemnik z zamknięciem. Cena gotowych kompostowników waha się od 30 złotych wzwyż.
Co umieszczać w kompostowniku?
Mały kompostownik to nie lada gratka dla całej rodziny. Szczególnym zainteresowaniem będą obdarzyły go dzieci, które lubią obserwować różne procesy. Organizując swój balkonowy kompost, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie resztki nadają się do tego, aby je w tym miejscu umieszczać.
Warto też pamiętać, że obierki i inne rzeczy, które będziemy dodawać do kompostownika, nie powinny być mokre, a jeśli takie są, to należy wymieszać je z ziemią, trawą lub liśćmi.
Co więc można umieszczać w kompostowniku?
- skorupki z jajek,
- obierki z warzyw,
- fusy z kawy i herbaty nawet te z torebkami,
- ziemię z doniczek,
- liście,
- trociny,
- chusteczki higieniczne
- tekturę.
Te wszystkie rzeczy można śmiało umieszczać w kompostowniku, pilnując, aby nie doprowadzić do gnicia tych rzeczy. Procesu gnilnego uniknąć można przez wcześniej wspomniane przemieszanie wilgotnych i mokrych resztek z suchą ziemią bądź trawą. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić kompostownik.
Czego nie powinno się umieszczać w kompostowniku?
Choć wiele rzeczy może trafić na kompost, to jednak należy pamiętać, że nie wszystko nadaje się do przetworzenia. Z pewnością pojemnik nie powinien być wypełniany:
- mięsem,
- spleśniałymi owocami i warzywami,
- niedopałkami papierosów,
- korzeniami chwastów,
- gałęziami i resztkami roślin z objawami choroby,
- cytrusów.
Bardzo ważną kwestią są cytrusy w kompostowniku. W małym domowym pojemniku nie powinny się one znaleźć, ponieważ przysporzą one problemów mikroflorze kompostowej. W większych ogrodowych kompostownikach resztki cytryny czy pomarańczy nie powinny być dużym problemem.
Tak zorganizowany kompostownik bez obaw można wystawić na balkon lub postawić w kuchni. Będzie się nadawał zarówno do domu, jak i do mieszkania.
Jak przyspieszyć proces kompostowania?
W sklepach ogrodniczych można kupić wiele preparatów, które systematycznie dodawane do kompostownika, będą wspomagać rozkładanie się resztek jedzenia. Zazwyczaj znajdują się one pośród takich specyfików jak preparat na mrówki, preparat na kleszcze i środki grzybobójcze takie jak amistar. Kompostery zbierają pozytywne opinie wielu osób, które posiadają swoje kompostowniki zarówno w domach prywatnych, jak i w ogrodach, ponieważ mają wpływ na zapach odpadków znajdujących się w komposterze.
Decydując się na domowe kompostowanie, nie należy o nim zapominać. Wystarczy tylko systematycznie dodawać go do umieszczanych w pojemniku resztek i przykrywać je warstwą ziemi lub liści. Dbając o domowy kompostownik, należy pamiętać o systematycznym mieszaniu zawartości kompostownika, tak aby powietrze mogło docierać do jego zawartości.
Zalety i wady posiadania kompostownika w domu
Ten, kto posiada już domowy kompostownik, wie już, jak wiele zalet ma ten niewielki pojemnik. Przede wszystkim decydując się na domowe kompostowanie, zmniejszamy ilość zmieszanych odpadów i oszczędzamy.
Kolejnym atutem jest darmowy nawóz, który możemy wykorzystać w uprawie kwiatów i warzyw. Działa odżywczo, jednak z uwagi na swój zupełnie naturalny skład jest całkowicie bezpieczny i nie należy obawiać się, że zaszkodzimy naszym uprawom.
Do wad możemy zaliczyć zapach, jeśli okaże się, że zrobimy coś źle. Jednak mimo to nie należy się zniechęcać, bo plusy są o wiele większe, a przykry zapach można w łatwy sposób zneutralizować.
Jak ukryć kompostownik na balkonie?
Lato to bez wątpienia czas, który lubimy spędzać na tarasach i balkonach. Dlatego też wiele osób dba, aby balkony były estetycznym i przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Niejednokrotnie znaleźć tam można krzesła i stoliki, które służą do wypoczynku i odbywania ciekawych rozmów w otoczeniu rosnących na balkonie kwiatów. W takim miejscu nie chce się oglądać takich rzeczy jak kompostownik, dlatego warto zadbać o jego estetykę, lub ukryć go.
Jak ukryć taki kompostownik? To bardzo proste! Zazwyczaj domowe kompostowniki to niewielkie pojemniki, które z łatwością można zasłonić, montując stolik ze skrzynek, lub ratanową ławeczkę do siedzenia. Można go również wkomponować w części ogrodowej za donicami z warzywami lub za donicą z bluszczem. Możliwości jest wiele i warto rozważyć każdą z nich, bo zalety korzystania i posiadania kompostownika są ogromne.
Dwa kompostowniki?
Posiadacze domów jednorodzinnych mogą pozwolić sobie na dwa kompostowniki. Jeden domowy, a drugi ogrodowy. W tym przypadku resztki zgromadzone w małym kompostowniku będą mogły zostać opróżnione do większego ogrodowego kompostownika.
Zasada organizacji kompostownika ogrodowego jest podobna jak niewielkiego kompostownika domowego.
Warto jednak taki kompostownik wykonać samodzielnie z palet, które zapewnią odpowiedni dopływ powietrza. W dużym kompostowniku powinno się tworzyć warstwy, które pomogą na przetwarzanie się nawozu. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z dżdżownic, które świetnie radzą sobie z przetwarzaniem resztek pokarmu. W takim przypadku dół dużego kompostownika należy zabezpieczyć tekturą, aby dżdżownice nie uciekły i spełniały swoją funkcję.
Co umieszczać w dużym kompostowniku?
Resztki z warzyw i owoców, gałęzie, liście, a nawet skoszoną trawę. Podobnie jak w przypadku kompostownika domowego, dobra będzie również tektura czy też papier. Te wszystkie elementy sprawią, że uzyskamy doskonały nawóz dla naszych roślin, który będziemy mogli wykorzystać do roślin ogrodowych i domowych.