Dlaczego warto zrobić kompostownik z drewna

Kompostownik to miejsce składowania odpadów organicznych, czyli tak zwanych odpadów BIO. Umieszcza się go na działce, w takim miejscu, by był z daleka od domu, huśtawek i wypoczynku. Wszystko ze względu na zapach – fermentujące odpady przemieniają się w nawóz, ale faktycznie nie pachną najprzyjemniej. Jednak kompostownik drewniany można zrobić w taki sposób, by zmniejszyć odczuwanie nieprzyjemnych zapachów. A naprawdę warto mieć go na działce czy w ogrodzie.

Kompost jest podstawowym nawozem roślin jadalnych i ozdobnych. Zawiera wysokiej jakości składniki odżywcze, dodany do gleby poprawia jej napowietrzenie i strukturę na bardziej przyjazną dla zwierząt. Do tego kompostownik jest dobrym sposobem na segregację i powtórne wykorzystanie bioodpadów, co jest bardzo ekologiczne. Składowanie odpadków to także oszczędności, zarówno w kontekście wywożenia śmieci, jak i ograniczenia wydatków na nawozy. Kompostownik z drewna jest często ładnym, naturalnym elementem dekoracyjnym w ogrodzie. Warto wykorzystać właśnie drewno – opcji jest dużo więcej, ale drewno oddycha, jest naturalne, nie wpływa na proces fermentacji. To dlatego beczka do kiszenia kapusty także powinna być drewniana.

Kompostownik drewniany krok po kroku

Jak samodzielnie zrobić kompostownik ogrodowy? Nie jest to takie trudne! Kompostownik powinien być otwierany, by łatwo było do niego wrzucać resztki czy skoszoną trawę, zamknięcie zmniejszy przedostawanie się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów. Dlatego, chociaż na kompostownik można przeznaczyć po prostu zbitą z desek skrzynkę, warto zrobić otwierany pojemnik. Przedstawiamy cały proces krok po kroku.

Potrzebujesz deski drewniane, gwoździe, młotek, szlifierkę i impregnat. Deski przed przystąpieniem do zbijania trzeba dobrze przygotować, czyli zeszlifować, oczyścić z ewentualnych resztek farby i zabezpieczyć impregnatem. Najważniejsze jest to, by użyć środka ochronnego, ale jeśli chcesz możesz sięgnąć po preparat dekoracyjny, który doda deskom połysku i ciekawego wyglądu.

Wykonanie kompostownika jest bardzo proste. Na dno należy dać dwie grubsze deseczki i do nich przybić płasko szerokie deski poprzecznie, by powstała podstawa. Do niej należy pionowo przybijać deski, by stworzyć ściany. Wystarczy, że będą miały wysokość kilkudziesięciu centymetrów chociaż optymalna wysokość kompostownika to około 150 cm. Warto jednak dodać do nich także poprzeczne deseczki mniej więcej na środku, które będą stanowiły podporę i utrzymają ściany w ryzach. Kompostownik można wyłożyć folią, ale bez niej resztki mniej gniją, zwłaszcza jeśli pozostawisz szpary w dnie, by mogło przez nie przedostawać się powietrze.

Najtrudniejsze jest zrobienie zamykania. Nie musi być szczelne, możesz więc pomyśleć o zrobieniu z desek konstrukcji podobnej do podstawy – dwie oddalone od siebie deski, do których płasko przybijesz poprzeczne deski. Można zamontować je do ścianki za pomocą zawiasów, które wystarczy przykręcić wiertarką. Dzięki temu kompostownik drewniany będzie się otwierał i zamykał. Jeśli masz stare palety, je także możesz wykorzystać do stworzenia kompostownika, zwłaszcza na podstawę. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić kompostownik domowy? Oto 3 ważne zasady.

Miejsce na kompostownik drewniany

Budowa kompostownika nie jest trudna i każdy z pewnością sobie z nią poradzi. Zanim do niej przystąpisz, warto znaleźć odpowiednie miejsce dla tej konstrukcji. Kompostownik nie musi zajmować dużo przestrzeni, więc zmieści się nawet w kącie. Większość ogrodników i działkowców decyduje się na ustawienie kompostownika z tyłu, gdzieś, gdzie nie będzie rzucał się w oczy ani przeszkadzał. Powinien jednak być na tyle blisko, by bez większego wysiłku móc wyrzucić do niego resztki jedzenia, części roślin czy skoszoną trawę.

Warto wiedzieć, że kompostownik nie powinien być ustawiony na południowym zboczu, ponieważ zbytnia ekspozycja na światło zaburza proces fermentacji.

Jak założyć kompostownik ogrodowy

Kompostownik to nie jest zwykły pojemnik na odpadki. Żeby uzyskać naprawdę dobry i wartościowy kompost, należy zadbać o wiele szczegółów. Jeśli zakładasz przydomowy kompostownik, na dnie zbudowanego pojemnika ułóż pocięte gałązki, tworząc warstwę drenażową. Optymalna wysokość drenażu to 20 cm.

Następny poziom to wcale nie są odpadki! Najlepiej na początek włożyć trochę kompostu z poprzedniego roku, żeby wprowadzić do tego środowiska bakterie konieczne do fermentacji. Aktywator kompostu i bakterie do kompostownika można kupić w sklepach ogrodniczych, więc jeśli nie masz starego kompostu, wystarczy ziemia ogrodowa.

Kompostownik drewniany – odpadki

Do kompostownika wrzuca się warstwami odpadki, które przekłada się ziemią ogrodową. Najlepiej sprawdzają się obierki i resztki warzyw i owoców, fusy po kawie czy herbacie, skoszona trawa, siano, przekwitłe części roślin, zgrabione jesienią liście (o ile drzewa, na przykład kasztanowce, nie są zainfekowane), popiół drzewny czy kora z ogrodu. Kompost zyska na składnikach odżywczych, jeśli znajdą się w nim także skorupki jajek. Do kompostownika możesz także wrzucać trociny i muł z oczka wodnego. Ten ostatni jest świetnym nawozem.

Jest jednak kilka odpadów biologicznych, które nie powinny się tam znaleźć. Są to obierki po cytrusach, mięso zwierzęce, kości i resztki ryb, nasiona i pestki oraz resztki chorych liści. Obcięte porażone pędy i gałązki trzeba spalić, wrzucenie ich do kompostownika może sprawić, że w kolejnym sezonie rozprowadzisz patogeny grzybowe czy szkodliwe bakterie po ogrodzie. Nie powinno się także kompostować popiołu węglowego i liści orzecha włoskiego oraz dębu.

ikona podziel się Przekaż dalej