Oczko wodne w ogrodzie - etap przygotowań

Dobrze wykonane oczko wodne w ogrodzie wymaga starannego rozplanowania. W pierwszym etapie musimy określić wielkość, jeśli chodzi o nasze wodne oczko, oraz jego lokalizację. Naszkicujmy własny projekt aranżacyjny, w którym znajdą się wszystkie stałe elementy kompozycji ogrodowej. Projekt powinien oczywiście uwzględniać także wielkość i lokalizację oczka wodnego. Nasze oczko wodne w ogrodzie może przybierać dowolną formę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i wolnej powierzchni użytkowej. Zadbajmy o to, by elementy wodne stanowiły jedynie podkreślenie stylistyki ogrodu i nie ograniczały możliwości swobodnego przemieszczania się użytkowników. Duże oczko wodne w maleńkim ogrodzie może zaburzyć proporcje i zmniejszyć walory dekoracyjne otoczenia. Przyjmuje się, że w małych ogrodach lepiej sprawdzają się niewielkie oczka wodne o powierzchni do 8 m2. Przy większych posesjach możemy pozwolić sobie na dużą dowolność. W zależności od wybranej stylistyki, możemy zaplanować budowę niewielkiego oczka lub dużego stawu kąpielowego. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Zobacz także, co warto wiedzieć o własnym oczku wodnym. Budowa oczek wodnych nie jest aż tak skomplikowana.

Po wyborze rozmiaru i kształtu oczka wodnego, przystępujemy do dokładnego zaplanowania jego lokalizacji. Jest to ważny, choć często niedoceniany etap przygotowań. Pamiętajmy jednak, że lokalizacja naszego oczka wodnego wpłynie na komfort jego użytkowania. Oczko wodne nie powinno znajdować się w pobliżu drzew liściastych. Spadające liście będą gromadziły się w zbiorniku wodnym, powodując jego zanieczyszczenie. Utrzymanie w czystości takiego zbiornika w okresie jesiennym może okazać się dość kłopotliwe. Podobna sytuacja dotyczy zbyt intensywnego nasłonecznienia. Oczko wodne nie powinno znajdować się w takiej lokalizacji. W naszych zbiornikach często umieszczamy ryby i rośliny wodne, które źle znoszą zbyt dużą dawkę promieni świetlnych. Co więcej, intensywne nasłonecznienie zwiększa oczek wodnych parowanie wody i przyspiesza namnażanie się glonów w oczku wodnym w ogrodzie. Zaleca się, by dobowa ekspozycja słoneczna nie przekraczała sześciu godzin. Decydując się na rybki, należy pamiętać, aby wybrać najlepszej jakości pokarm dla ryb w oczku wodnym.

Wybieramy technologię budowy oczka wodnego

To kolejny, bardzo ważny etap przygotowań, jeśli chodzi o takie zagadnienie, jak budowa oczka. Projekty oczek wodnych powinny określać technologię, w której wykonany zostanie zbiornik wodny w ziemi. Właśnie od technologii zależy specyfika prac oraz ostateczny efekt dekoracyjny. Nasze oczko wodne w ogrodzie można wykonać na wiele sposobów. Najmniejsze zbiorniki często tworzy się z gotowych elementów. Tego rodzaju oczka zostają przeważnie wykonane z żywic poliestrowych lub polistyrenu. Plastikowe formy wymagają jedynie wykonania równego, utwardzonego wykopu. Nieco droższe, gotowe oczka wodne tworzy się z elastycznego kauczuku, który daje możliwość lepszego dopasowania do podłoża. Z reguły jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli w zbiorniku mają znajdować się ryby i rośliny wodne.

Niestety gotowe oczko wodne posiada ograniczoną powierzchnię. Jeśli chcemy zaplanować większy zbiornik, musimy stworzyć go samodzielnie. Najpopularniejszą metodą wykonania oczka wodnego jest specjalna folia. Wykładamy nią wykopany uprzednio zbiornik wodny. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania dowolnego kształtu i rozmiaru. Folia dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku małych oczek, jak i dużych zbiorników z kaskadą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by folia została zamaskowana przez kamienie i żwir. Dzięki temu, w oczku możemy umieścić rośliny oraz wpuścić ryby ozdobne.

Alternatywą dla folii jest betonowe oczko wodne. Jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Beton nie najlepiej komponuje się z naturalistycznymi elementami wyposażenia ogrodu. Dodatkowo betonowe niecki są dość drogie i trudne do samodzielnego wykonania.  Oczko wodne często otacza niewielki skalniak. Z tego artykułu dowiesz się, jakie rośliny będą na niego odpowiednie.

Czy potrzebne mi będzie pozwolenie na budowę oczka?

Budowa oczka wodnego, także jeśli chodzi o jego betonowe warianty, powinna być poprzedzona odpowiednimi krokami formalnymi. Od 28 czerwca 2015 roku budowa przydomowych oczek wodnych i basenów o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2 jest całkowicie zwolniona z konieczności uzyskiwania pozwolenia. Mówi o tym 29 ust. 1 pkt. 15 Prawa budowlanego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Zwolnienie z uzyskiwania pozwolenia nie zwalnia jednak inwestora ze wszystkich czynności formalnych. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, jakim jest budowa oczka, musimy dokonać zgłoszenia. Według aktualnych przepisów prawa, należy odczekać jeszcze 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jest to czas, w którym organ władzy państwowej może odnieść się do naszego pisma. Jeśli w ciągu 30 dni od daty przedłożenia zgłoszenia nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi, możemy legalnie rozpocząć budowę oczka wodnego. Jest to tak zwane udzielenie milczącej zgody na rozpoczęcie prac.

Jeśli nasze oczko wodne przekracza powierzchnię 50 m2, konieczne będzie pozwolenie budowlane. Procedura będzie już wtedy bardziej skomplikowana. Pozwolenie wymaga dopełnienia szeregu formalności, aby budowa oczka byla możliwa. Niezbędny będzie kompleksowy projekt i dokumentacja dodatkowa. Dlatego w praktyce niewiele osób decyduje się na samodzielną budowę tak dużego oczka wodnego. Zamiast tego, lepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy, dzięki której możliwe będzie uzyskanie dostępu do ofert firm, trudniących się aranżacją ogrodów.

Oczko wodne w ogrodzie można zrobić samodzielnie. Instrukcja krok po kroku jak zrobić oczko wodne nie jest trudna. Wiele zależy od roślin do oczka wodnego
Jak zrobić własne oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?

Poniżej przedstawimy najważniejsze etapy budowy przydomowego oczka wodnego z folii.

Krok 1 Wytyczenie oczka wodnego

Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego rozpoczyna się od wyznaczenia granic wykopu. W wybranej lokalizacji określamy zarys przyszłego zbiornika wodnego. Możemy użyć do tego sznurka, farby w sprayu, elastycznego węża lub piasku, którym wysypujemy wyznaczony obrys. Czynność tę powtarzamy oddzielnie dla każdej strefy głębokości. Będzie to dość istotne dla precyzyjnego przygotowania wykopu.

Krok 2 Wykop

 Jak zbudować oczko? Po dokładnym wyznaczeniu lokalizacji oczka wodnego, przychodzi czas na wykonanie wykopu. To kolejny etap, jeśli chodzi o to, jak zrobić oczko wodne. Prace rozpoczynamy od zewnętrznego obrysu. W miarę postępów prac kierujemy się do środka i uwzględniamy kolejne strefy głębokości. Wykop pod plastikowe oczko wodne w ogrodzie musiałby zostać wykonany w sposób bardzo precyzyjny. Na szczęście folia jest na tyle elastyczna, że dobrze poradzi sobie z niewielkimi różnicami poziomów. Mimo wszystko warto dołożyć starań, by wykonać wykop zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Przy okazji wykopywania ziemi warto usunąć gałęzie, kamienie i wszystkie inne zanieczyszczenia gleby. Dzięki temu zabezpieczymy się przed przedziurawieniem przyszłej niecki.

Krok 3 Przygotowanie dna

Nasz wykop jest już gotowy. W trzecim kroku pora na przygotowanie dna. Warto usypać w nim ok. 10-centymetrową warstwę piasku (taką samą grubość w każdej strefie głębokości). Ubity piasek będzie pełnił funkcje ochronną i sprawi, że folia będzie dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami. Jeśli nasze dno ma skomplikowany kształt i wiele poziomów głębokości, wówczas zamiast piasku, możemy użyć włókniny.

Krok 4 Wyłożenie folii

Nasze oczko wodne w ogrodzie zostanie wyłożone folią. Wybierzmy dobrej jakości materiał o grubości minimum 1 mm. Pamiętajmy, że im lepsza jakość folii, tym większa żywotność naszego zbiornika wodnego. Jak zrobić oczko wodne i wykonać ten krok? Folia powinna być ułożona i dobrze wpasowana w każde zagłębienie. Przy brzegach wykładamy ją z zastosowaniem przynajmniej 20 cm zakładki. Po ułożeniu folii „na sucho”, uzupełniamy zbiornik wodą. Przy okazji wykonujemy próbę szczelności i usuwamy wszystkie ewentualne fałdy, które pojawiły się w niecce.

Krok 5 Wysypanie kamieni i wzmocnienie linii brzegowej

Nasze oczko wodne jest już prawie gotowe. Pozostaje nam wysypać dno kamieniami i wzmocnić linię brzegową. Do wykonania wzmocnienia potrzebne nam będą większe kamienie. Układamy je po zewnętrznym obrysie oczka, jednocześnie maskując wystającą na brzeg folię. Przy większych kamieniach możemy też wysypać żwir lub drobne kamienie, które sprawią, że niecka wody będzie lepiej komponowała się z otoczeniem. Sposób wyłożenia brzegu zależy od naszych preferencji i oczekiwanego efektu.

Krok 6 Rośliny i ryby ozdobne

Wieńczącym etapem naszych prac jest umieszczenie roślin wodnych. Niektóre należy wsunąć w zalegający na dnie żwir, inne wystarczy delikatnie położyć na tafli wody. Specyfika tych prac zależy wyłącznie od wymagań konkretnej rośliny. Na koniec możemy wpuścić do stawu ryby ozdobne.

Oczko wodne w ogrodzie z kaskadą

Nasze oczko wodne może być też przyłączone do eleganckiej kaskady. Budowa takiego zbiornika nie jest szczególnie skomplikowana. Kaskadę możemy też wybudować w istniejącym już zbiorniku. Pierwszym etapem będzie wykonanie nasypu. Najlepiej stworzyć go z przynajmniej kilku stopni. Dzięki temu woda w oczku będzie elegancko spływała do zbiornika wodnego. Dobrze sprawdzi się także pompa fontannowa, a pomysły na oczko wodne z jej wykorzystaniem to opcja warta rozważenia.

Po uformowaniu nasypu, zabezpieczamy go folią. Następnie na dno oczka wodnego wprowadzamy pompę z wężem. Zaleca się, by ustawić ją na większym kamieniu. Dzięki temu zabezpieczymy pompę przed zasysaniem mułu. Końcówkę węża umieszczamy na szczycie kaskady. W ostatnim etapie budowy maskujemy wszystko kamieniami lub żwirem i sprawdzamy poprawność działania. Jeśli nasze oczko z kaskadą wymaga poprawek, wykonujemy je na bieżąco.

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Powyżej opisaliśmy, jak zrobić oczko wodne w ogrodzie. Jednak kluczem do sukcesu jest także wybór odpowiednich roślin. Stworzenie mikroekosystemu wymaga od nas dobrego rozplanowania. Rośliny stanowią nie tylko element ozdobny. Ich zadaniem będzie także napowietrzanie wody, ochrona ryb przed promieniami słonecznymi i zmniejszenie intensywności namnażania się glonów. Do najpopularniejszych, wartych uwagi roślin wodnych, zaliczamy:

Lilia wodna – zwana także grzybieniem. Jej liście unoszą się na powierzchni wody i stanowią atrakcyjną ozdobę. Lilia kwitnie od czerwca do października, sprawiając, że oczko wodne nabiera wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu.

Pałka – można ją wykorzystać do podkreślenia linii brzegowej. Pamiętajmy jedynie, że jest to roślina ekspansywna z intensywnie rosnącym systemem korzeniowym. Nadmiernie rozrośnięta może uszkodzić folię, dlatego warto umieszczać ją w specjalnych pojemnikach.

Krwawnica – odporna na mrozy, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Dobrze rośnie przy nasłonecznionych brzegach oczek wodnych. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Kosaciec – kolejna roślina, które elegancko zdobi brzegi oczek wodnych. Może rosnąć nawet do 2 metrów wysokości, dlatego najlepiej prezentuje się przy większych zbiornikach wodnych. Kwitnie od maja, aż do lipca.

Pistia rozetkowata – jej głównym zadaniem jest oczyszczenie wody i hamowanie rozwoju glonów. Powinna znajdować się w większej odległości od kaskady (nie lubi zraszania). Jako roślina egzotyczna nie radzi sobie z niskimi temperaturami, a na zimę całkowicie zamiera.

ikona podziel się Przekaż dalej