Budowa wędzarni

Do budowy wędzarni ogrodowej możemy wykorzystać materiały z odzysku. Mogą to być drewniane palety, kostka brukowa, a nawet cegły z rozbiórek. Niezależnie od zastosowanych surowców i stopnia trudności wykonania, podczas samodzielnej budowy wędzarni ogrodowej, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Porównanie wędzarni drewnianej, z cegły i z kamienia znajdziesz w tym artykule.

Jedną z nich są wymiary paleniska, które powinny być zbliżone do rozmiarów komory wędzarniczej. Istotna w tym przypadku jest taka konstrukcja, która zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła wokół całej komory, jednocześnie umożliwiając łatwe jego opróżnienie. Do jego budowy, wskazane jest wykorzystanie cegły lub kamienia, które nie nagrzewają się i szybko oddają ciepło. Zastosowanie tych surowców przyczyni się także do stabilnego procesu spalania paliwa.

Otwór kanału dymnego w komorze wędzarniczej powinniśmy zasłonić szybrem. Wskazane jest, aby kanał dymny utrzymywał stałą temperaturę, dlatego warto zadbać o to, aby jego długość miała 1,5m, a średnica przekraczała 20 cm.

Komora wędzarnicza z kolei powinna być ergonomiczna, wygodna i odporna na niekorzystne działanie substancji znajdujących się w dymie. Wielkość i jakość jej wykończenia uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju wędzarni i sposobu, w jaki będziemy ją opalać. Komora murowa musi posiadać odpowiednią izolację termiczną i wentylację.

Cena wędzarni drewnianej

Drewno jest efektywnym i łatwym w obróbce surowcem. Wędzarnia ogrodowa wykonana z drewna doskonale komponuje się na tle aranżacji, w których dominuje rustykalny, naturalny i nowoczesny styl. Efektownie współgrać będzie z pozostałymi elementami ogrodowymi, takimi jak meble ogrodowe, czy altanka.

Na korzyść wybudowania wędzarni drewnianej przemawia możliwość wędzenia produktów spożywczych, które będą znacznie zdrowsze, smaczniejsze i tym samym pozbawione środków chemicznych. Więcej informacji na temat wędzarni ogrodowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Z reguły powinna to być niewielka budowla, która nie ogranicza nadmiernej ilości przestrzeni. Istotnym elementem jest przede wszystkim wybór odpowiedniego gatunku drewna. Najlepiej sprawdzi się drewno z drzew liściastych, takich jak dąb, buk czy olszyna. Niezbędnymi elementami będą również rury, gwoździe, śruby, kątowniki, wsporniki, jak i farba impregnująca. Cena wędzarni drewnianej uzależniona jest od wielu czynników, jednakże ostatecznie nie powinna przekroczyć 700 zł.

Cena wędzarni murowanej

Na korzyść wędzarni murowanej przemawia niesamowita trwałość i możliwość wędzenia wyrobów przez cały rok. Podczas budowy warto uwzględnić także walory estetyczne, dlatego też wędzarnia ogrodowa z pewnością odmieni oblicze każdego ogrodu.

Wędzarnia ogrodowa murowana cieszy się większą popularnością niż wędzarnia drewniana. Wszelkie materiały niezbędne do jej budowy możemy bez problemu kupić w markecie budowlanym, a elementy żelazne – w zakładzie ślusarskim.

Jeśli posiadamy sporządzony projekt, znacznie łatwiej przyjdzie nam postawienie konstrukcji. Murowana konstrukcja może powstać w oparciu o cegły klinkieru, jak i zwykłe cegły z rozbiórki. Do murowania możemy wykorzystać zaprawę murarską. Przydatne okażą się także rury ceramiczne, pręty zbrojeniowe, uszczelniacze, klej bitumiczny, śruby, wkręty, termometr. Ostateczna cena wędzarni murowanej zależy od jej rozmiarów i rodzaju materiałów, jakie wykorzystamy podczas budowy. Szacunkowo, nie powinna przekroczyć kwoty rzędu 1200 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej