Tanie ogrodzenia - kilka słów wstępu na ich temat

Tanie ogrodzenia są poszukiwane zwłaszcza przez osoby, które nie mają wysokiego budżetu, a nawet można powiedzieć, że ich budżet jest minimalny, a teren domu jest dość duży. Dlatego też szukamy możliwości, jak niskim kosztem wykonać ogrodzenia panelowe, betonowe, ogrodzenia drewniane, murowane, ogrodzenia metalowe lub inne.

Pamiętajmy jednak o tym, aby posesje miały odpowiednio dobrane ogrodzenia. Dlatego warto wspomnieć, że ogrodzenia domów różnią się pod względem użytego materiału. Wyróżniamy ogrodzenia murowane z cegieł lub kamieni, ogrodzenia metalowe z elementów kutych i siatek metalowych, ogrodzenia betonowe z litego betonu fakturowanego lub prefabrykowanych elementów betonowych. Nie można także zapomnieć o ogrodzeniach drewnianych w postaci ogrodzeń panelowych, palisadowych, ale też w postaci poprzecznych żerdzi i słupków.

W ostatnim czasie najtańsze ogrodzenia działki, które cieszą się sporą popularnością to ogrodzenia panelowe zarówno te drewniane, jak i stalowe, a także ogrodzenia drewniane i ogrodzenia z siatki drucianej. Tak więc tylko od nas zależy, które tanie ogrodzenia sprawdzą się w naszym domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniu z siatki drucianej?

Ogrodzenia posesji z siatki drucianej

Najtańsze ogrodzenia działki kojarzą nam się zazwyczaj z ogrodzeniami z siatki drucianej. Jest to faktycznie prawda, ponieważ cena za te ogrodzenia są niskie, a dodatkowo cennik za robociznę nie jest tak wysoki, jak w przypadku bardziej skomplikowanych ogrodzeń, bo są one proste w montażu.

Bardzo dogodną rzeczą jest to, że mamy możliwość zakupienia siatki, która jest powlekana tworzywem sztucznym, przez co zyskuje od razu odporność na korozję. Tworzywa sztuczne wykonywane są w różnych kolorach, dzięki czemu nie będziemy musieli malować naszego płotu. Dodatkowo możemy także wybrać odpowiedni rozmiar oczek siatki.

Montaż tego typu ogrodzeń jest prosty, bo siatka montowana jest na słupkach stalowych albo żelbetonowych przy pomocy drutu. Pamiętajmy o tym, że na szczycie tych słupków muszą znaleźć się nakładki metalowe, a siatka powinna znajdować się minimum 5 cm nad ziemią albo cokołem.

Jeśli chodzi o ceny, to zależą one od rozmiaru siatek. Siatki w rozmiarze 1,5 × 5 mb dostępne są już od około 70 zł, natomiast większe siatki w rozmiarze 1,5 × 10 mb zaczynają się w granicach 180 zł. Cenniki zależą oczywiście od konkretnego producenta oraz od miejsca zakupu. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ogrodzenia z siatki.

Ogrodzenia drewniane

Niskim kosztem możemy także stworzyć ogrodzenie drewniane, które jest ponadczasowym rozwiązaniem. Każdy z nas kojarzy na pewno stare domki z drewnianym płotkiem, co wyglądało bardzo uroczo. Obecnie płoty te przybrały trochę inną formę, natomiast wciąż przyciągają wzrost.

Ogrodzenia drewniane są zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ ich koszt nie jest wysoki, a są one bardzo estetyczne i łatwe w montażu. Drewniane słupki należy w pierwszej kolejności umieścić w zaprawie cementowej, a następnie do nich zamontować rygle, czyli elementy poziome. Kolejnym etapem jest przymocowanie do rygli sztachet, czyli pionowych desek, które możemy umieszczać na krzyż, albo też w pionie lub poziomie.

Podczas montażu bardzo ważne jest to, aby nie zapomnieć o zostawieniu wystarczającej przerwy pomiędzy cokołem lub ziemią a dolną sztachetą płotu. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wielu problemów, ponieważ drewno nie będzie gniło, a dodatkowo umożliwimy ogrodzeniu swobodną pracę. Kolejnym niezmiernie ważnym elementem jest konserwacja ogrodzenia, którą wykonuje się raz na 2-3 lata.

Ogrodzenia drewniane jako tanie ogrodzenia, czyli polecane najtańsze ogrodzenia działki, rodzaje, materiały i producenci
Jakie są tanie ogrodzenia działki? Przeglądamy typy ogrodzeń i ich ceny

Ceny za ogrodzenia drewniane są bardzo zróżnicowane, a wpływ ma na to bardzo wiele czynników. Każdy rodzaj drewna jest inaczej wyceniany. Drewno z topoli, które nie jest zbyt dobre na takie rozwiązania, sprzedawane jest w niższych cenach niż drewno z dębu czy sosny. Ponadto musimy liczyć się z tym, że cennik w różnych sklepach będzie wyglądał inaczej, a wiele zależeć będzie także od producenta, którego wybierzemy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach gabionowych?

Panelowe ogrodzenie posesji

Kolejnym, bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrodzeń panelowych. Takie ogrodzenia wiążą się z niskimi kosztami, ale nie zawsze. Dodatkowo możemy też zdecydować się na ogrodzenie metalowe, najczęściej stalowe albo na ogrodzenie drewniane. Jest to bardzo dużym udogodnieniem i daje nam to większe możliwości wyboru odpowiednich dla nas paneli.

Zajmijmy się w pierwszej kolejności ogrodzeniami drewnianymi, które, tak samo, jak i stalowe montuje się do słupków. Zazwyczaj w sprzedaży dostępne są panele drewniane, których szerokość wynosi 180 cm. Średnia cena takiego panelu, który zachowany jest w kolorze naturalnym, a jego wymiary to 180 × 180 cm wynosi około 70 zł. Musimy pamiętać, że podczas wyboru tego typu paneli zwracać uwagę na to, jaki odcień drewna nas interesuje, przez co łatwiej będzie wybrać rodzaj drewna. Oczywiście, gdy znajdziemy odpowiednie panele z dobrej jakości drewna, a kolor będzie nieodpowiedni, wtedy zawsze możemy zmienić kolor poprzez zastosowanie bejcy, która jednocześnie jest formą ochrony naszego drewna.

Ponadto możemy również zakupić panele osłonowe, które dodatkowo wykończone są różnego rodzaju dekorami lub kratami, przez co zyskujemy kolejny element dekoracyjny. Jeśli chodzi już o sam montaż, panele montowane są za pomocą wkrętów lub okuć między słupkami, co jest wygodne i proste. Sprawdź także ten artykuł na temat aranżacji ogrodu.

Panele stalowe mogą być zamocowane na dwa sposoby, mianowicie przy pomocy pręta stalowego lub klamer wykonanych z płaskownika. Dodatkowo słupki zakończone są zazwyczaj zatyczkami z tworzywa sztucznego, co wygląda bardzo atrakcyjne i jest zalecane do ogrodzeń panelowych tego typu. Dobrym wyjściem jest także kupienie paneli ocynkowanych elektrolitycznie, które pokryte są powłoką antykorozyjną, bo tego typu materiał nie będzie tak narażony na zniszczenia. Cena za panel stalowy w srebrnej kolorystyce o szerokości 250 cm wynosi około 50 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej