Kaskady ogrodowe – jak zrobić?

Prosta kaskada wodna: strumyk

Kaskady wodne najczęściej wykonuje się przy oczkach wodnych, które sąsiadują z naturalnym wzniesieniem czy pagórkiem. Nie jest to jednak reguła, tak naprawdę wzniesienie można przygotować samodzielnie. Pierwszym krokiem do zrobienia kaskady jest przygotowanie wzniesienia w taki sposób, by było dość łagodne. Aby stworzyć delikatny, szemrzący strumyk, należy wykorzystać kilka gotowych kaskad.

Projektując kaskadę należy pamiętać o tym, że na szczyt strumienia wodę odprowadzać będzie elastyczna rura, zasilana pompą do oczek wodnych. Dlatego zanim zajmiesz się przygotowywaniem oczka, zastanów się, czy masz możliwość podłączenia zasilania elektrycznego do pomy. A ta może być naprawdę bardzo duża, ponieważ większe kaskady mogą wymagać zastosowania pompy głębinowej. To znacznie większe przedsięwzięcie, wymagające zastosowania zaprawy murarskiej do łączenia kamiennych elementów konstrukcji.

Małe kaskady wymagają o wiele mniej pracy. Ich przygotowanie polega na podłączeniu węża pompy w taki sposób, by woda była wtłaczana na szczyt strumienia. Najlepiej sprawić, by woda przepływała po skosie stopniowo, ponieważ będzie to wyglądało bardziej naturalnie. Na każdym stopniu umieszcza się gotową kaskadę, wykonaną z kamienia lub materiału go przypominającego. Wszystkie elementy konstrukcji, jak pompa, rura czy wykładzina foliowa do oczka mogą zostać zamaskowane produktami z kamienia, które można kupić w sklepie lub zwykłymi otoczakami. Rurę należy poprowadzić kanałem obok strumyka. Można ją po prostu przykryć ziemią, i wsadzić na niej kwiaty w doniczkach. Nie sadzimy ich raczej bezpośrednio do gruntu, ponieważ w razie awarii trzeba będzie je zniszczyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie pelargonii kaskadowej?

Kaskady ogrodowe: wodospad

Kolejnym bardzo efektownym sposobem na ozdobienie oczka wodnego jest stworzenie wodospadu. W tym wypadku obieg wody będzie odbywał się podobnie – pompa do wody brudnej, rura odprowadzająca na szczyt i sama kaskada. Jednakże w tym wypadku woda nie przepływa przez kilka kamiennych kaskad, ale gwałtownie spada w dół po równej powierzchni znad większej skały ułożonej na szczycie wzniesienia.

Elementy do wodospadu powinny być bardziej wytrzymałe, ponieważ taka konstrukcja może wymagać zastosowania większego ciśnienia wody i silniejszej pompy. Dlatego wszystkie elementy zbocza, zarówno sama kaskada, jak i otoczaki, którymi wykłada się stok, powinny zostać wzmocnione zaprawą murarską. Nie jest to łatwe do zrobienia: elementy murarskie powinny bowiem zostać zamaskowane, tak by cały efekt wyglądał naturalnie. Dlatego wodospad warto zlecić firmie, która zajmuje się projektowaniem i urządzaniem ogrodów.

Kaskada wodna do ogrodu – wybór i ceny

Pojedyncze kaskady ogrodowe – cena i wybór

W wielu sklepach ogrodniczych można kupić pojedyncze kaskady ogrodowe. To nic innego jak specjalnie wyprofilowana skała, po której może efektownie spływać woda. Czasami produkty są wykonane z żywicy epoksydowej i wyposażone w zbiornik na wodę. Ma to swoje plusy – pozwala na łatwiejsze zamontowanie rury doprowadzające wodę, a materiał jest naprawdę odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Gotowe kaskady mogą różnić się między sobą wymiarami, rodzajem i wyglądem. Ich cena jest uzależniona od wielkości i sposobu wykonania. Małe kaskady, które często stosuje się w przydomowych oczkach wodnych to koszt około 400-500 zł. Jeśli już chcesz mieć dwustopniowy, wyższy strumyczek musisz liczyć się z ceną dwukrotnie wyższą. Naprawdę duże kaskady, trójstopniowe to już koszt mniej więcej 1700 zł za sztukę.

Kaskada z oczkiem wodnym, czyli gotowe zestawy

Cena kaskady wydaje się dość duża, a to przecież nie koniec wydatków przy oczku. Należy dokupić do tego także inne elementy, takie jak pompa czy samo oczko wodne. W tym wypadku o wiele bardziej opłacają się gotowe zestawy kaskad z innymi elementami.

Kaskada wodna w ogrodzie i strumyk, a także polecane kaskady ogrodowe i ich rodzaje
Jakie kaskady ogrodowe warto wybrać, czyli polecana kaskada wodna i jej cena

Kaskada z oczkiem wodnym plastikowym i pompką fontannową to koszt około 2200 zł. Oczywiście cena zwiększa się, jeśli chcesz wybrać lepszej jakości produkty. Plastikowe oczka wodne są najtańsze i oczywiście najbardziej popularne, jednakże to te imitujące wgłębienie w skale są najbardziej efektowne. Zestaw takie oczko plus duża kaskada potrafi już kosztować około 4,5 tysiąca złotych. To już sporo, zwłaszcza że trzeba jeszcze zainwestować w pompę doprowadzającą wodę na szczyt konstrukcji.

Kaskady ogrodowe – dodatkowe elementy

Pompa do kaskady wodnej

Stworzenie kaskady wodnej bez odpowiedniej pompy będzie bardzo trudne. To od jej parametrów zależy, czy woda będzie efektownie spływać po elementach konstrukcji, czy tylko niemrawo siąpić. Warto rozważyć wiele aspektów związanych z pompami do kaskady, ponieważ jest to duża inwestycja – nawet do kilku tysięcy złotych.

Aby dobrać dobrą pompę należy się zastanowić nad maksymalną szerokością strumienia, różnice poziomów między szczytem kaskady a lustrem wody i oczywiście liczbę przyłączy, czyli czy planujesz zasilanie fontanny z tej samej pompy. Przyjmuje się, że na 1 cm szerokości strumienia potrzebna jest pompa o wydajności 100 l/h, a im wyższy poziom wzniesienia, tym wyższa powinna być moc urządzenia. Oznacza to, że jeśli marzy ci się strumień 30-sto centymetrowy, musisz mieć pompę o minimalnej wydajności 3000 l/h. To będzie koszt około 400 zł. Jednakże pompa do większego wodospadu może kosztować już dobre kilka tysięcy. I oczywiście koszt jej eksploatacji jest znacznie wyższy.

Elementy maskujące do kaskady wodnej

Kupując gotową kaskadę z żywicy epoksydowej powinno się także zaopatrzyć w elementy maskujące. Teoretycznie mogą do tego posłużyć otoczaki czy białe kamyczki dekoracyjne, jednakże nie zawsze pasują do samej kaskady. Dlatego warto pomyśleć o zakupie gotowych elementów maskujących.

Są to mniejsze kamienie, często tak skonsturowane, by pasowały idealnie do konkretnej kaskady. Dzięki nim można przykryć zbiornik na wodę, kabel zasilający pompę czy rurę doprowadzającą wodę do zbiornika. To sprawi, że cała konstrukcja będzie wyglądała o wiele bardziej naturalnie. Koszt takich elementów to mniej więcej 400-500 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej