Klomby i kwietniki – porady, jak zaprojektować klomb
Klomb to bardzo ciekawa aranżacja roślin w ogrodzie. Najczęściej klomby w ogrodzie to po prostu kwietnik połączony z wyrastającym w środku kompozycji kwiatowej drzewem. Kwietniki ogrodowe można komponować do woli – dobierając do nich ulubione kwiaty bądź materiał, z którego kwietnik będzie utworzony. Z czego przygotować „klomb doskonały”?
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dekoracjach ogrodowych.
Klomb i kwietnik – jak projektować?
Najważniejsze zasady projektowania
Klomby w ogrodzie i kompozycje z nimi związane to naprawdę prawdziwa sztuka i wyzwanie. Jest to jednocześnie idealny sposób na wypełnienie pustej i wolnej przestrzeni tak, by zaintrygowała wszystkich wokół i tak, by ogród nie wyglądał zbyt monotonnie bądź mdło. Klomb, czyli rodzaj kwietnika, zazwyczaj wyróżnia się regularnie zasadzonymi wokół drzewka roślinami – mają one za zadanie stworzyć swego rodzaju „rysunek” dokoła niego. Szczególnie interesujący jest chociażby zielony klomb, kontrastujący z kolorowymi kwiatami.
Oczywiście, klomb sam w sobie musi być ciekawy, dość łatwy w pielęgnacji i w miarę różnorodny – najlepiej łączący wiele gatunków krzewów czy innych roślin. Pamiętaj, że środkowa część kwietnika powinna stanowić główną ozdobę – otaczające klomby w ogrodzie rośliny to zazwyczaj po prostu uzupełniająca kompozycję dekoracja.
Kwietnik i… co dalej?
Kwietniki ogrodowe powinny składać się z drzewa o regularnym kształcie – oczywiście nie można zapominać o jego regularnym przycinaniu, by klomb nie stracił na szyku. Czasami można pokusić się również o krzew bądź pergolę z pnącymi roślinami. Świetną ozdobą może okazać się również rzeźba bądź poidło dla ptaków – dodatkowo wzbogacając wyraz całego kwietnika i „roślinnej dekoracji”. Możesz także zdecydować się na nietypową formę swojego kwietnika, np.: kwietniki z opony, kwietniki metalowe, kwietniki drewniane, kwietnik rozporowy, a nawet kwietnik z palet! Jednak o tym pomówimy za chwilę. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem popularnych roślin?
Gazony ogrodowe czy kwietnik to jedno. Pozostają jednak rzecz jasna jeszcze… rośliny do klombu. Ich dobór jest bardzo ważny i zależy od wielu czynników:
- Musisz wiedzieć, na jaką porę roku chcesz założyć dany klomb.
- Wybieraj rośliny jednoroczne, jeżeli chcesz zmieniać klomby w ogrodzie każdego roku.
- Decyduj się na byliny, jeżeli nie lubisz tworzyć kwietników od nowa.
- Pamiętaj o ilości słońca, jakie dociera do roślin – słoneczne miejsca lubią: goździki, gęsiówki, astry, fiołki, aksamitki czy złocienie. Rośliny do klombu w bardziej zacienionym stanowisku to z kolei: serduszka, bodziszek, tawułka czy jasnota plamista.
Klomby w ogrodzie i z czego je zrobić?
Kwietniki drewniane
Kwietniki z drewna są świetnym pomysłem, będącym jednocześnie ekologicznym. Doskonale sprawdzają się drewniane donice, skrzynki bądź pudełka – są idealne zarówno dla krzewów, jaki i kwiatów. Na dnie takiej donicy wystarczy umieścić drenaż i wsypać podłoże dobrane oczywiście pod daną roślinę. Jeżeli zapominasz o podlewaniu, możesz uzupełnić glebę hydrożelem bądź zamontować w kwietniki drewniane kroplowniki połączone z systemem nawadniania.
Chcesz umieścić drewniane kwietniki wzdłuż domu? Pamiętaj zatem o ważnej zasadzie – wyższe rośliny zawsze sadź z tyłu! Warto jednak czasem lekko „nagiąć” tę regułę i posadzić w niektórych miejscach (między niskimi okazami) wysokie rośliny. To nada całości swobodniejszego charakteru. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich.
Kwietnik z palet
Wygląda obłędnie (zwłaszcza, gdy jest to zielony klomb), a przy tym nie jest trudny do samodzielnego przygotowania. Jak zatem go zmontować?
- Odłam 2 i 4 listwę z gotowej palety z pomocą łomu – musi zostać jedna środkowa i dwie skrajne. To właśnie te listwy stworzą „plecy” pojemnikom, w jakich zasadzone będą rośliny.
- Odwróć paletę i przybij od spodu każdej poprzeczki odłamaną listwę tak, by stworzyć podłużny pojemnik. Jeśli listwa jest zbyt szeroka, musisz ją wcześniej dociąć!
- Zeszlifuj swój regalik i pomaluj dowolnym kolorem, a następnie odstaw do wyschnięcia. Możesz pokryć listwy czarną farbą tablicową (z przodu), żeby podpisać gazon białą kredą.
- W kwietnik z palet wstaw doniczki z ziołami bądź kwiatami. Możesz też włożyć rośliny do ziemi, jednak wcześniej należy wyłożyć ją czarną folią oraz keramzytem, aby woda nie ściekała po drewnie.
Kwietniki z opony
Jeżeli w garażu posiadasz stare i niepotrzebne opony, możesz przywrócić im nowe życie – robiąc z nich materiał na intrygujący klomb! Możesz także rozejrzeć się za oponami na złomowisku – tam dostaniesz je za kilka groszy. W celu zaprojektowania kwietnika możesz wykorzystać opony w dowolnym ich stanie zużycia. Jest jednak pewien warunek – opona nie może być pęknięta!
Kwietniki z opony są jednymi z najprostszych do przygotowania. Wystarczy stara opona, trochę farby (najlepiej w sprayu) i wiertarka, jeżeli chcesz mieć ozdobę wiszącą. Takie kwietniki świetnie wyglądają bowiem zawieszone na drzewie w ogrodzie bądź na… balkonie – o ile posiadasz dużo miejsca. Kwietnik idealnie komponuje się z roślinami o zwisających pędach, jak np. surfinie.
Kwietniki metalowe
Są bardzo popularne (podobnie jak gazony ogrodowe) oraz zawsze nadają każdej prozaicznej działce ciekawego wyrazu. Kwietniki metalowe pozwalają na rozmieszczenie wielu kwiatów na różnych wysokościach – zwłaszcza, jeżeli posiadasz kwietnik rozporowy. Takie kwietniki idealnie współgrają z metalowymi meblami do ogrodu bądź kutym ogrodzeniem, ale podkreślają też naturalny kamień i drewno. Dzięki nim zmieścisz wiele kwiatów w jednym miejscu, tworząc jednocześnie niesamowitą aranżację całości.
Zawsze możesz zdecydować się na nietypowy wzór kwietnika (np. na kształt roweru czy serca) z etapowo usytuowanymi miejscami na kilka doniczek. Takie oryginalne wykonanie doskonale zgra się z gładkimi donicami, nadając całemu ogrodowi stylowy design. Z metalowym kwietnikiem świetnie zaaranżujesz nawet najbardziej surowe i minimalistyczne wnętrze – zatem taki gazon świetnie sprawdzi się nie tylko w ogródku, ale też na balkonie bądź tarasie! Co ważne, metal jest materiałem stabilnym i trwałym – a więc posłuży jeszcze przez kilka ładnych lat do tworzenia kolejnych, wymyślnych kompozycji.