Małe wędzarnie ogrodowe dawniej i dziś

Wędliny kupowane w sklepach spożywczych zdecydowanie odbiegają pod względem smaku od wyrobów wykonywanych tradycyjną metodą w warunkach domowych. Niegdyś domowe wędzarnie były podstawowym elementem każdego gospodarstwa wiejskiego i sposobem na zabezpieczenie mięsa przed rozkładem. Dym, który powstawał na skutek spalania drewna, posiada właściwości bakteriobójcze i dodatkowo wpływał na walory smakowe wędzonych produktów.

Domowe wędzarnie nadal spotykane są na wsi, jednak w nowoczesnych budownictwach zaczęły pojawiać się w przydomowych ogrodach, stanowiąc uzupełnienie znajdującej się w nim architektury ogrodowej. Wygląd wędzarni uzależniony jest przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb, w tym również zasobności portfela. Możemy pokusić się o proste wędzarnie, jak i ceglane budynki doskonale komponujące się na tle otaczającej je zieleni. Więcej informacji na temat wędzarni ogrodowych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Wędzarnie domowe i ich zalety

Małe wędzarnie ogrodowe są bardzo przydatnym elementem architektury ogrodowej. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli zarówno drewnianych, jak i murowanych. Co ciekawe, taką wędzarnię ogrodową możemy wykonać również samodzielnie, dzięki czemu w pełni będzie odpowiadać naszych indywidualnym oczekiwaniom.

Aromatycznego smaku wędzonych wyrobów mięsnych nie da się porównać z niczym innym, szczególnie z produktami znajdującymi się na sklepowych półkach. Smak wędliny przywodzący na myśl beztroskie lata dzieciństwa możemy odtworzyć dzięki wędzarni domowej, która z powodzeniem sprawdzi się w każdym ogrodzie, niezależnie od stylu wedle którego jest urządzony.

W małej wędzarni ogrodowej możemy wędzić właściwie wszystkie rodzaje mięs, w tym wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę, jak i ryby. Obecność wędzarni stwarza również wiele możliwości wędzenia w celu uzyskania wyjątkowego aromatu i smaku. Ciekawym pomysłem jest także połączenie grilla i wędzarni. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w tym artykule.

Mała wędzarnia domowa – w czym wybierać?

Wędzenie możemy podzielić na trzy metody. Jedną z nich jest wędzenie zimne, które odbywa się w temperaturze od 16 do 22 °C. Wędzenie ciepłe wykonywane jest w temperaturze od 22 do 40 °C, podczas gdy wędzenie gorące – od 40 do 90 °C. Małe wędzarnie ogrodowe są bardzo zróżnicowane. Wyróżniają się jakością wykonania, rodzajem wykorzystywanych materiałów, jak i rodzaju produktów, które będziemy wędzić.

W tradycyjnych wędzarniach wyroby mięsne wiesza się w komorze i regularnie obraca ręcznie. Wędzarnie domowe nie muszą być skomplikowanym urządzeniem. Najprostsze wykonywane są z metalowej beczki, a ich skonstruowanie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności.

Mobilnym rodzaje mogą być wędzarnie typu szafkowego lub wędzarnie na zrębki. Są to małe wędzarnie, które dają możliwość przenoszenia. W praktyce wykorzystywane są do przyrządzania ryb, choć mają zastosowanie także w wędzeniu wyrobów mięsnych.

ikona podziel się Przekaż dalej