Nawadnianie kropelkowe – zasady działania instalacji

Instalacja nawadniania kropelkowego

Nawadnianie kroplowe to opłacalna inwestycja. I chociaż początkowa cena może się wydawać dość wysoka, w dłuższej perspektywie czasu naprawdę może się zwrócić. Jest to bardziej efektywny system dostarczania wody roślinom w odpowiedniej ilości. Można go zoptymalizować i dopasować do rodzaju i potrzeb roślin.

Sam system nie jest skomplikowany – transport wody odbywa się za pomocą taśmy lub linii kroplującej, na których są umieszczone kroplowniki (emitery), czyli otwory, które powoli dostarczają wodę do roślin. Podstawą systemu jest rura zasilająca, która łączy się z kroplownikami i mirkozraszaczami. Wąż do podlewania kropelkowego nie musi mieć postaci typowego węża ogrodowego, częściej jest to taśma kroplująca lub linia kroplująca. Są one często wyposażone w samoczyszczące się kroplowniki. Nie można także zapomnieć, że system nawadniania powinien być podłączony do filtra, ponieważ woda nie powinna być w żaden sposób zanieczyszczona. Linia kroplująca w ogrodzie to rozwiązanie warte rozważenia.

Nawadnianie kropelkowe – możliwe zastosowania

System kroplujący nadaje się nie tylko na pola uprawne, lecz także do ogrodu. To świetne rozwiązanie w uprawach warzyw i owoców, które najbardziej potrzebują dostawy wody. Nawadnianie truskawek, borówek czy wiśni, a także drzewek owocowych w odpowiednich ilościach może być trudne, z drugiej strony łatwo je przelać, a wtedy są bardziej podatne na gnicie.

Nawadnianie ogrodu metodą kropelkową sprawdzi się w przypadku warzyw, zwłaszcza ziemniaków, pomidorów, papryki czy szparagów. Mniejsze instalacje, wyposażone w zraszacz mogą być zastosowane także w ogrodach sklanych a standardowy wąż kropelkowy sprawdzi się przy żywopłotach i w tym podobnych uprawach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawadnianiu szklarni krok po kroku?

System nawadniania kropelkowego – wady i zalety

Podlewanie kropelkowe – plusy

Nawadnianie kropelkowe ma bardzo wiele zalet. Jest to o wiele wygodniejsze niż podlewanie ręczne, na dodatek jest to także ogromna oszczędność wody. Po pierwsze podlewanie kropelkowe trafia bezpośrednio do roślin i nie podlewa przestrzeni między nimi. Szacuje się, że zainstalowanie podlewania kropelkowego może zmniejszyć zużycie wody aż o 65%! Na dodatek procesem można sterować w taki sposób, by indywidualnie dobrać ilość wody do konkretnej rośliny. Automatyzacja sprawia, że możesz planować prace ogrodowe zgodnie z cyklem podlewania.

System podlewania kropelkowego sprawia, że rośliny nie są uzależnione od opadów deszczu lub twojego czasu na podlewania. Na dodatek dociera do nich czysta, przefiltrowana woda, która spływa bezpośrednio do korzenia. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ bardzo wiele gatunków źle reaguje na zmoczenie liści – powoduje to poparzenia słoneczne i sprzyja rozwijaniu się patogenów grzybowych.

Instalacja nawadniania kropelkowego – minusy

Nie można jednak zapomnieć o tym, że podlewanie kropelkowe ma także swoje wady. Przede wszystkim, jak każda instalacja wodna, może się zapychać i psuć. Czasami zdarza się, że rośliny nie otrzymują swojej porcji wody, a my nie jesteśmy tego świadomi.

Dlatego też wąż do podlewania kropelkowego i wszystkie inne elementy instalacji powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane. Problemem może być także dopasowanie ilości wody do gatunku podlewanych roślin, ponieważ jest to zależne także od rodzaju, przepuszczalności, struktury i składu gleby. Mimo wszystko jednak, inwestycja w instalację podlewania kropelkowego jest dobrym pomysłem – liczba zalet znacznie przeważa nad liczbą minusów.

Nawadnianie kropelkowe – instalacja systemu

System nawadniania kropelkowego – montaż

Montaż systemu nawadaniającego nie jest wcale trudny i tak naprawdę można to zrobić samodzielnie. Oczywiście takie usługi oferują także firmy, ale wszystko zależy od tego, jak duży i jak skomplikowany system wykorzystujesz. Jeśli chcesz zamontować tylko pojedyncze linie zraszające wśród grządek, możesz zrobić to samodzielnie.

Sposób montażu jest bardzo podobny niezależnie od tego, czy wybierasz wąż kropelkowy, linie czy taśmy kroplujące. Elementy są stabilizowane przy podłożu za pomocą specjalnych szpilek – zwykle rozstawionych co 50 cm. Maksymalna długość każdej linii podlewającej jest ściśle określona przez producenta i należy tego ściśle przestrzegać. W przeciwnym razie nawadnianie ogrodu nie będzie efektywne i poszczególne elementy końcowe, na przykład zraszacz, mogą nie działać. Linie czy węże kroplujące łączy się z rurami zasilającymi dołączanymi do instalacji wodnej specjalnymi złączkami, które z reguły są dołączone do całego zestawu.

Nawadnianie kropelkowe ogórków oraz nawadnianie kroplowe, czyli polecane podlewanie kropelkowe do warzyw i roślin ozdobnych
Nawadnianie kropelkowe krok po kroku - jak podlewać metodą kropelkową?

Rozkładając linię należy pamiętać o tym, żeby otwory kropelników znajdowały się z boku – inaczej mogą się zapychać. Jeśli masz ogród na skarpie lub na wzniesieniu, system kropelkowy powinien być rozłożony w poprzek, by zmniejszyć ryzyko spadków grawitacyjnych wody. W niektórych przypadkach trzeba pomyśleć także o reduktorach ciśnienia założonych na instalcję wodną. Systemy kropelkowe są niskociśnieniowe, a zbyt duże ciśnienie może uszkodzić elementy całej aparatury. Obowiązkowym elementem jest także filtr, ponieważ woda prowadzona systemem powinna być odżelaźniona. Najczęściej stosuje się filtr piaskowy i piaskowo-żwirowy, które trzeba serwisować i sprawdzać.

Nawadnianie kropelkowe – system sterowania

W skład systemu sterowania nawadniania kropelkowego wchodzą sterownik z transformatorem, zwory elektromagnetyczne i wyłącznik nawadniania.

Niektóre marki oferują także sterowniki nawadniania, które można podłączyć bezpośrednio do kranu. Jest to małe urządzenie, które pomoże ustawić nawadnianie różnych części ogrodu niezależnie od siebie. Dzięki temu bardziej spragnione wody gatunki otrzymają jej więcej, te bardziej odporne na susze lub sucholubne będą miały jej mniej. To sprawia, że cały ogród będzie odpowiednio nawodniony przez cały czas.

Nawadnianie kropelkowe a rodzaj gleby

Ustawienie emiterów, czyli kroplowników i mikrozraszaczy, można wybrać, to znaczy – na rynku są dostępne linie o różnym rozstawie emiterów. Ich dobór powinien być związany przede wszystkim zależny od rodzaju podłoża. Głównie chodzi o strukturę gleby i jej możliwości chłonne. Jeśli jest piaszczysta i przepuszczalna, kroplowniki powinny być rozmieszczone gęściej, by wilgoć dobrze docierała do wszystkich punktów i gleba była równomiernie podlana. W przypadku podłoża gliniastego używa się kroplowników rzadziej rozstawionych, by uniknąć zastojów wodnych.

Sposób rozmieszczenia linii warto dopasować do rodzaju roślin. Te jednoroczne podlewa się punktowo, ale wieloletnie, na przykład byliny, drzewa owocowe czy krzewy powinno się podlewać nie tylko w jednym punkcie a w kilku, na przykład z dwóch stron. To sprzyja rozwojowi korzeni i sprawia, że są mniej zwarte.

Cena nawadniania kropelkowego

Zakup elementów nawadniania kropelkowego możesz przeprowadzić na dwa sposoby. Możesz kupić pojedyncze elementy w sklepach ogrodniczych lub marketach typu Dom i Ogród lub zamówić firmę, która dobierze indywidualny projekt nawadniania do twojego ogrodu. Różnice w cenach są zaskakująco niewielkie – kupowanie każdego elementu osobno to często dość duża inwestycja, a firma zajmująca się tym profesjonalnie najczęściej sprzedaje sprzęt po nieco niższych cenach.

Wszystko jest zależne od tego, jak duży jest twój ogród i jak wielki obszar chcesz objąć systemem nawadniania kropelkowego. W przypadku ogrodów najczęściej jest to mniej niż 500 m2 i cena wynosi około 12-21 zł za m2. Cena większych obszarów będzie mniejsza. Orientacyjnie koszty przedstawiają się następująco:

  • do 500 m2: ok 12-21 zł za 1m2
  • 500 - 1000 m2: ok 9-14 zł za 1m2
  • 1000 - 2000 m2: ok 7-10 zł za 1m2
  • 2000 - 3000 m2: ok 6-8 zł za 1m2

Cały system do przeciętnego ogrodu może wynosić więcej niż 10 tysięcy złotych, jednakże najczęściej koszty są znacznie niższe. No i warto pamiętać o tym, że rząd oszczędności oscyluje w okolicach 65%, co oznacza, że instalacja szybko się zwróci.

ikona podziel się Przekaż dalej