Studnia w ogrodzie – studnie głębinowe oraz kopane

Studnia głębinowa – powstaje poprzezdotarcie do głęboko położonych warstw wodonośnych, za pomocą specjalnej wiertnicy. Miejsce założenia studni głębinowej musi poprzedzić badanie geologiczne i hydrologiczne. Musimy również uzyskać pozwolenie na budowę. Bez pozwolenia możliwe jest wybudowanie studni wierconej, o głębokości do 30 m. Ze studni można czerpać wodę za pomocą specjalnych urządzeń – tradycyjnego kołowrotu, pompy lub rurociągu.

Woda wgłębna nadaje się do picia oraz do wykorzystania w ogrodzie. Koszt wybudowania studni głębinowej jest wyższy niż budowa innych rodzajów studni, ze względu na wykonanie odpowiednich badań, uzyskanie pozwoleń, przeprowadzenie prac budowlanych oraz zamontowanie pompy głębinowej. Cena wynosi od około 3000 zł do około 6000 zł.

Studnia kopana – powstaje z kręgówbetonowych i sięga do 20 m głębokości. Woda czerpana jest z płytkiej warstwy wodonośnej, więc może zawierać wiele zanieczyszczeń. Woda nadaje się do uprawy i pielęgnacji roślin. Zaletą studni z kręgów betonowych jest jej trwałość oraz wytrzymałość. Brzegi studni zabezpiecza cembrowina. Studnia kopana, o wysokości brzegów około 30 cm, musi być zabezpieczona pokrywą. Cembrowinę z kręgów betonowych, sięgającą wysokości około 90 cm ponad powierzchnię terenu, zabezpieczymy daszkiem okrywowym.

Wymiary kręgów, odpowiednie do budowy przydomowej studni, wynoszą: 100 cm x 55 cm (pojemność 430 l), 100 cm x 97 cm (pojemność około 600 l ) oraz 120 cm x 56 cm (pojemność powyżej 630 l). Cena kręgów betonowych zależy głównie od ich wielkości, grubości ścianek i zastosowanych materiałów budulcowych. Kształtuje się od około 150 zł/szt do około 250 zł/szt. Producenci oferują również kręgi betonowe z dnem oraz pasujące do nich nakrywy.

Studnia ogrodowa – wymagania prawne

Pozwolenie wodnoprawne – wymagane jest w przypadku budowy studni wierconej na głębokość ponad 30 metrów i poborze wody większym, niż 5 m sześciennych w ciągu doby. Badania geologiczne, przeprowadzone przed budową studni, utrzymują ważność przez 5 lat.

Wybór miejsca – studnia nie może mieścić się w pobliżu granicy ogrodu. Minimalna odległość wynosi 5m, a od przydrożnych rowów - 7,5 m. Należy także wziąć pod uwagę lokalizację szamba oraz kompostowników, by woda zdatna do picia nie uległa zatruciu – wymagana odległość wynosi 15 m. Jeśli w niedalekiej odległości znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków, odległość powinna wynosić 30 m.

Studnia do podlewania – budowa studni, z wodą nieprzeznaczoną do celów spożywczych, o głębokości mniejszej niż 30 m, nie podlega powyższym wymaganiom. Czerpana ze studni woda wykorzystywana jest jedynie do podlewania roślin i do celów pielęgnacyjnych. Decydując się na budowę, nie musimy występować o żadne zezwolenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak podlewać ogródki działkowe?

Jak obudować studnię? Ozdobne obudowy do naszego ogrodu

Ozdobne studnie drewniane

Aranżacje ogrodowe z drewnem współtworzą klimat ogrodu i podkreślają jego charakter. Wykonane z drewna altanki, taras, szklarnia, ogrodzenia, pergole czy zabudowa studni, to efektowne atrybuty ogrodu. Decyzję, jak obudować studnię, powinien poprzedzić ogląd naszego ogrodu, bowiem harmonijne połączenie ogrodowej architektury i roślin ma duży wpływ na dobre samopoczucie przebywających w nim osób.

Wiele pracowni stolarskich oferuje swoim klientom ciekawe obudowania studni, często przyjmując zamówienia, uwzględniające konkretne wymiary. Propozycje na rustykalne studnie z drewnem w roli głównej, znajdziemy, między innymi, w ofercie firmy KROKIEWKA. Studnie drewniane zadaszone, kryte są gontem bitumicznym i malowane kilkakrotnie impregnatem, chroniącym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Studnie wyposażone są w ozdobne nakrywy oraz stylizowane żeliwne zdobienia lub drewniane rzeźbienia. Klienci mogą zakupić obudowę w wybranym kolorze. Cena ozdobnej studni z zadaszeniem wynosi od 2000 zł do około 3000 zł. Drewniana zabudowa studni, bez zadaszenia, wyposażona w dekoracyjną nakrywę kosztuje około 1500 zł.

Obudowa studni ogrodowej wśród kwiatów, a także, jak obudować studnię
Porady, jak obudować studnię w ogrodzie, a także obudowa studni ogrodowej

Na rynku dostępne są studnie z drewnianym zadaszeniem, skromniej wyposażone w elementy ozdobne, wykonane z drewna świerkowego lub sosnowego. Umożliwiają skuteczne zakrycie betonowych kręgów. Możemy zakupić obudowy z drewna surowego lub zabezpieczonego impregnatem. Cena obudowy zależy od średnicy kręgów (60 cm – 120 cm) oraz wysokości cembrowiny i wynosi od około 800 zł do około 1500 zł, za obudowę z bali dębowych. Za dodatkową opłatą (około 120 zł) klienci mogą zamówić zadaszenie kryte gontem.

Obudowa studni ogrodowej – oryginalna ozdoba ogrodu

Rynek oferuje drewniane obudowy studni, będące ich atrapami. Takie udawane zabudowy przydadzą naszemu ogrodowi rustykalnego charakteru. Dekoracyjną studnię możemy ustawić w dowolnym miejscu, pośród drzew lub wśród kwiatów. Studnię możemy wyposażyć w oryginalny dodatek – drewnianego żurawia lub ręczną korbę. Atrapa studni nada się do zamaskowania ujęcia wody z wodociągu.

Firma KABEX oferuje klientom estetyczną atrapę studni. Ozdobna obudowa studni ogrodowej, o wymiarach 53 cm x 53 cm x 133 cm stanowi ciekawą dekorację. Ciepły złocisty kolor sosnowego drewna rozjaśni ogrodowe zakątki. Obudowa jest zaimpregnowana, co zapewnia dekoracji odporność na zmienne warunki atmosferyczne i długą żywotność. Studnia ma daszek, cebrzyk i ręczną korbę. Obudowa może pełnić funkcję kwietnika. Cena dekoracji wynosi około 360 zł.

Osłona na kran, w postaci mini studni, jest efektownym sposobem na udekorowanie przestrzeni w ogrodzie i, zarazem, na zamaskowanie ujęcia wody. Drewniana osłona o wysokości 100 cm, z daszkiem, kosztuje około 200 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej