Ogrodzenia drewniane - rodzaje, ceny, opinie, przegląd ciekawych ofert
Ogrodzenia drewniane są bardzo często wykorzystaną opcją ogrodzeń naszych domów. Ogrodzenia z drewna mogą mieć postać tradycyjną, ale coraz częściej spotykamy się z nimi w postaci nowoczesnych ogrodzeń, a także ogrodzeń panelowych. Jeśli planujemy ogrodzić swój dom płotem drewnianym, powinniśmy zapoznać się wcześniej z opiniami na ich temat, ich ceną oraz podstawowymi informacjami na temat montażu i zabezpieczeń.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzeniach.
Jakie ogrodzenia drewniane są dostępne w sprzedaży
Płoty drewniane są jedną z możliwości, którą możemy wybrać do ogrodzenia swojego domu lub działki rekreacyjnej. Ogrodzenia drewniane różnią się nieprawdopodobnie od ogrodzeń metalowych, ale tak jak one występują także jako ogrodzenia panelowe. Opinie na temat ogrodzeń z drewna są bardzo dobre, a wynika to przede wszystkim z tego, że są one bardzo atrakcyjne i sprawiają, że cały dom i teren wokół niego jest bardziej przyjazny.
Natomiast zanim przejdziemy do zakupu ogrodzeń z drewna i tego, jaka jest ich cena, powinniśmy wiedzieć, jakie przęsła drewniane są dostępne na rynku i jakie najlepiej wybrać. Należy tu wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj drewna, z którego ma być wykonane nasze ogrodzenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie każdy rodzaj drewna nadaje się do wykonania z niego płotu.
Przęsła drewniane obecnie najczęściej wykonywane są z drewna świerkowego oraz sosnowego. Dzieje się tak, ponieważ ich cena nie jest wysoka, a drewno ma bardzo dobre właściwości użytkowe. Niektórzy wybierają jednak ogrodzenia panelowe lub sztachetowe z dębu, natomiast to rozwiązanie wiąże się ze zdecydowanie wyższą ceną, ale wytrzymałość drewna na różne czynniki zewnętrzne jest także o wiele wyższa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniu z siatki drucianej?
Zanim kupimy przęsło drewniane, powinniśmy dowiedzieć się tego, czy drewno, które użyte było do produkcji, było sezonowe, ponieważ oznacza to, że jest suche, a przez to nasz płot będzie mniej pracował. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy na etapie produkcji drewno było konserwowane i poddane działaniu preparatów odstraszających owady oraz tych antygrzybicznych. Warto także wiedzieć, że drewno lipowe, brzozowe i jaworowe nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ w szybkim tempie niszczeje.
Podstawowe informacje, które warto znać, decydując się na ogrodzenia z drewna
Ogrodzenia drewniane należą zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych ogrodzeń. Z tego powodu nadają się one praktycznie do wszystkich aranżacji, jednak w pewnych sytuacjach ogrodzenia z drewna nie są wskazane. Otóż płoty drewniane nie powinny znajdować się w bardzo małej odległości od ulic, ponieważ tam są bardzo narażone na ochlapywanie przez auta, a także wszelkie warunki atmosferyczne. Płot w takim miejscu będzie kosztował nas zdecydowanie więcej pieniędzy na konserwację niż płot, który nie ma dostępu do jezdni.
Kolejnym bardzo ważnym elementem przy płotach drewnianych jest odpowiednie ich zabezpieczenie, a mianowicie konserwacji i odnawiania raz na 2 lata. Najprostszym z możliwych zabezpieczeń jest polakierowanie płotu. Pamiętajmy, że lakierowanie płotu nie zmieni koloru drewna, ale zabezpieczy przed działaniem czynników atmosferycznych. Przed wykonaniem lakierowania, nasze drewno warto dodatkowo zaimpregnować preparatami. Inną możliwością zabezpieczenia drewna są bejce i lakierobejce, które chronią przed wilgocią, pleśnią, grzybami i owadami. Jednak pamiętajmy, że te preparaty zmieniają kolor drewna, co nie jest polecane osobom, które wolą zachować naturalny jego odcień. Sprawdź także ten artykuł o kosztach ogrodzenia z siatki.
Pamiętajmy, że nowoczesne ogrodzenia drewniane mogą być zarówno sztachetowe, jak i modułowe. Ogrodzenia sztachetowe wykorzystywane są głównie w stylu rustykalnym i naturalistycznym. Ogrodzenia te powstają z przęseł drewnianych, na których przymocowane są pionowe deski, a później całe przęsła montuje się na drewnianych albo metalowych słupkach. Wysokość takiego ogrodzenia nie jest duża i waha się od 120 do 150 cm.
Obecnie lepsze opinie zyskują jednak ogrodzenia modułowe, głównie dlatego, że ich montaż jest znacznie prostszy od montażu ogrodzeń sztachetowych. Całość polega na połączeniu ze sobą modułów lub zamocowaniu ich na słupkach nośnych. Ze względu na tę prostą konstrukcję, ogrodzenie modułowe będzie dobre nawet dla amatorów.
Płoty drewniane - czy są to tanie ogrodzenia
Ogrodzenia drewniane, tak samo, jak i ogrodzenia metalowe i murowane, mogą być tańsze lub droższe. Wszystko tutaj zależy od kilku czynników, o których powinniśmy wiedzieć. Ceny za pojedyncze sztachety i palisady zaczynają się już na poziomie około 3-5 zł, ale mogą dochodzić nawet do 15-19 zł. Zobaczmy więc, co wpływa na koszt budowy ogrodzenia z drewna.
W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od tego, że koszt, jaki poniesiemy za ogrodzenie, jest indywidualną kwestią. W pierwszej kolejności o cenie decyduje na pewno to, jaką powierzchnię chcemy ogrodzić. Następnie musimy zwrócić uwagę na rozmiary, gatunek, kształt i specyfikę drewna. Do kosztów musimy doliczyć także koszt wykonania podmurówki lub umieszczenia w ziemi słupków. Ewentualnie można również zabezpieczyć słupki lepikiem asfaltowym, który podnosi żywotność drewna i chroni przed wilgocią, natomiast nie jest to często praktykowane, ponieważ złe nałożenie substancji może tylko uszkodzić drewno.
Innym estetycznym, odpornym na duże obciążenia i trwałym sposobem jest osadzanie desek w specjalnych metalowych lub kamiennych ramach. Taki sposób wiąże się niestety z bardzo dużymi kosztami. Poza kosztami drewna, sztachet lub paneli, musimy wziąć pod uwagę koszty robocizny, o ile nie będziemy sami robić drewnianego płotu. Elementem, który nie jest konieczny, ale ma pozytywne opinie, jest impregnacja ciśnieniowa. Podnosi ona dodatkowo koszty budowy, ale zabezpiecza drewno na wiele lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniach gabionowych?
Koszty desek, wliczając przy tym już koszt robocizny to około 60-90 zł/mb za drewno sosnowe, 70-100 zł/mb za drewno olchowe, a 95-120 zł/mb za drewno dębowe. Natomiast w przypadku przęseł drewnianych wygląda to trochę inaczej. Drewno świerkowe o 120 cm wysokości kosztuje 120-160 zł/mb, a o wysokości 150 cm 155-200 zł/mb. Z kolei drewno olchowe o wysokości 120 cm kosztuje 130-170 zł/mb, a za te, które ma 150 cm wysokości, będziemy musieli zapłacić 170-210 zł/mb. Najdroższym rozwiązaniem jest drewno dębowe, bo za 120 cm wysokości zapłacimy 190-220 zł/mb, a te, które ma 150 cm wysokości to koszt 200-260 zł/mb.