Płoty metalowe – najpopularniejsze rodzaje płotów

Tanie ogrodzenia metalowe - ogrodzenia z siatki drucianej

Ten rodzaj ogrodzenia jest bardzo często stosowany, ze względu na szeroką dostępność i niskie koszty. Betonowe lub żelazne słupki wspierające zaopatrzone są w rozpórki na końcach i w rogach płotu. Siatka ogrodzeniowa może być rozciągnięta na betonowej podmurówce, dzięki czemu zabezpieczymy płot przed zarastaniem trawą i wizytami niepożądanych zwierząt. Jeśli rezygnujemy z podmurówki, siatkę należy zagłębić w podłożu, na głębokość około 20 cm, malując ją przedtem środkiem ochronnym, np. asfaltem.

Dla zapewnienia użytkownikom ogrodu i domu intymności, możemy wzdłuż płotu zasadzić krzewy, w formie żywopłotu. Rośliny nasadzamy w niewielkiej odległości od siatki, by nie utrudniały przeprowadzania prac porządkowych, malowania lub naprawienia ewentualnych uszkodzeń. Krzewy będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie posiadłości przed intruzami, jednocześnie chroniąc przed hałasem ulicznym, kurzem oraz silnymi podmuchami wiatru. W krzewach znajdą schronienie ptaki, a właściciele ogrodu będą oddychać zdrowszym powietrzem.

Na rynku dostępne są tanie ogrodzenia metalowe, z ocynkowanej siatki ogrodzeniowej, z powłoką PCV, wykonane z mocnego stalowego drutu, o średnicy do 3 mm. Ogrodzenia z siatki odporne są na niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz korozję. Sprawdzą się, jako ażurowy płot, oddzielający poszczególne części ogrodu, np. warzywniak, kącik rekreacyjny lub plac zabaw. Ogrodzenia metalowe z siatki bywają również wykorzystywane do ogrodzenia całej posiadłości.

Przykładowe ceny siatki ogrodzeniowej:

  • Cena ogrodzenia z siatki, o wysokości 1,5 m i długości 10 m, z powłoką PCV, o średnicy 2,2 mm wynosi około 196 zł.
  • Siatka na płot o wysokości 1 m i długości 15 m, z drutu powlekanego PCV o średnicy 2,6 mm kosztuje około 238 zł.
  • Nabywca, wraz z siatką, może zakupić gotowe zestawy, zawierające elementy potrzebne do montażu ogrodzenia. Cena zestawu, z siatką o długości 10 m i wysokości 0,8 m, z powlekanego stalowego drutu, o średnicy 2,2 mm, wynosi około 485 zł. Jeśli szukasz taniego rozwiązania, sprawdź także ten artykuł o ogrodzeniach z siatki drucianej.

Przęsła ogrodzeniowe i panele ogrodzeniowe z metalu

Niezwykle popularne są przęsła ogrodzeniowe, które mocuje się między solidnymi podporami – metalowymi, betonowymi lub murowanymi słupkami. Na rynku są dostępne gotowe zestawy, które zawierają wszystkie potrzebne elementy montażowe. Zastosowanie wybranych przęseł, umożliwia szybkie stworzenie estetycznego ogrodzenia, zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami. Możemy nabyć elementy o prostej konstrukcji lub przęsła ozdobne.

Warte polecenia są przęsła, wykorzystujące klasyczne wzory angielskie oraz przęsła o wzornictwie nowoczesnym. Wzory klasyczne charakteryzują się ciekawym wygiętym profilem i ażurowym wypełnieniem, z ozdobnymi ornamentami. Elegancja i surowość są wyznacznikami przęseł nowoczesnych. Przęsła z metalu, malowane proszkowo, najczęściej w kolorze czarnym, pięknie prezentują się na tle jasnych zabudowań i ogrodowej zieleni. Producenci przęseł oferują ogrodzenia metalowe, wykonane z ocynkowanej stali, z antykorozyjną powłoką, łatwe w montażu i dostępne w zróżnicowanych wymiarach. Wszystkie produkty objęte są kilkuletnią gwarancją. Ceny za przęsła z metalu kształtują się od około 100 zł do około 870 zł za przęsło.

Ogrodzenia, bramy i furtki kute na gorąco w pracowniach kowalskich, efektownie zdobione, z pewnością zasługują na miano dzieł artystycznych. Ich ceny są wysokie, ale w zamian użytkownicy otrzymują produkty oryginalne, wykonane z wytrzymałych materiałów i nadające posesji stylowy wygląd. Klienci mogą skorzystać z gotowych wzorów oraz zaproponować własne projekty. Ogrodzenie może być poddane patynowaniu lub pokryte efektownymi powłokami. Za kute przęsło ogrodzeniowe zapłacimy około 700 zł – 1800 zł/1 mb, w zależności od oferowanego wzoru i wykończenia.

Ogrodzenia metalowe kute i inne płoty metalowe, w tym przęsła z metalu, a także ceny ogrodzeń metalowych oraz opinie użytkowników
Ogrodzenia metalowe - rodzaje, opinie, ceny, porady dla wybierających

Panele ogrodzeniowe, składające się na system ogrodzeniowy, umożliwiają stworzenie estetycznego i trwałego płotu. Produkuje się je metodą zgrzewania pionowych i poziomych prętów. Ocynkowany stalowy drut jest odporny na korozję i odkształcenia. Możemy wybrać produkty pomalowane proszkowo na zielono, antracytowo, czarno, szaro lub tylko ocynkowane. Panelowe ogrodzenia metalowe znajdują szerokie zastosowanie. Jeśli pragniemy ukazać atrakcyjne części ogrodu, umożliwi to ażurowa konstrukcja płotu panelowego. Przy takim ogrodzeniu efektownie wyglądają zasadzone pnącza, które dodatkowo podkreślą charakter rekreacyjnych zielonych zakątków. Zastosowanie paneli jest również opłacalne finansowo, bowiem dostępne są już od około 40 zł/sztukę.

Konserwacja metalowego płotu – opinie użytkowników

Właściwe zabezpieczenie ogrodzenia przed niszczeniem jest ważną sprawą. Chociaż metalowe płoty są trwalsze od ogrodzeń drewnianych, to, ze względu na ciągły kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, również wymagają odnowienia. Niszczejąca powłoka, osłaniająca stalowy drut ogrodzeniowy lub łuszcząca się farba, nie zabezpieczą dostatecznie naszego płotu przed korozją. Opinie użytkowników wskazują, że ogrodzenia metalowe wymagają odnowienia co 3-4 lata. Częściej rdzewieniu ulegają ogrodzenia w rejonach nadmorskich, na które niekorzystny wpływ ma słone środowisko. Nieestetyczne skorodowane płoty nie podkreślą urody domu, ogrodu, altanek lub mebli ogrodowych, dlatego niezbędna jest ich regularna konserwacja. Najlepiej prace renowacyjne przeprowadzić na wiosnę lub na początku jesieni, przy temperaturze powietrza około 18 – 25 stopni Celsjusza. Na niewielkie powierzchnie płotu nakładamy farbę przy pomocy pędzla, natomiast duże obszary malujemy, używając wałka lub natryskowego pistoletu.

Do najważniejszych prac renowacyjnych przy mocno zniszczonych płotach należą:

  1. Oczyszczenie zniszczonej powłoki ochronnej i usunięcie łuszczącej się farby, aż do odsłonięcia stalowego drutu.
  2. Odtłuszczenie powierzchni ogrodzenia, poprzez użycie rozpuszczalnika.
  3. Pokrycie ogrodzenia odpowiednim impregnatem, co zwiększy przyczepność użytej farby.
  4. Nałożenie podkładu - antykorozyjnej farby do metalu, o dobrej przyczepności do podłoża.
  5. Po wyschnięciu – użycie farby dekoracyjnej, przeznaczonej do malowania metalu, o wysokiej odporności na promieniowanie słoneczne i uszkodzenia mechaniczne, np. z powodu uderzeń piasku i kamyków, jakie wyrzucają koła jadących samochodów.

Przy niewielkich uszkodzeniach ogrodzenia, wystarczy dokładnie oczyścić korodujące fragmenty i pomalować płot dekoracyjną farbą do metalu. W specjalistycznych warsztatach możemy poddać zniszczone ogrodzenie piaskowaniu, dzięki czemu bardzo dokładnie i szybko zostanie oczyszczone i przygotowane do nałożenia farby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny