Oranżeria ogrodowa krok po kroku - ceny, projekty, rodzaje
Oranżeria ogrodowa jest bardzo popularnym budynkiem, który może być przyłączony do budynku mieszkalnego. Ma bardzo wiele zastosowań, a przede wszystkim służy do uprawy i hodowli roślin. Można się w niej zrelaksować i odpocząć, a także stworzyć w niej własną pracownię. Warto dowiedzieć się, jak zrobić szklarnię ogrodową krok po kroku.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o altanach ogrodowych?
Czym są szklarnie ogrodowe i co je charakteryzuje?
Architektura ogrodowa jest wzbogacona w różne elementy dekoracyjne i funkcjonalne, stworzone zarówno dla roślin, jak i dla udogodnień człowieka. Jednym z takich elementów jest właśnie oranżeria ogrodowa. Projekty oranżerii są różnorodne i zależą w dużej mierze od fantazji i pomysłowości zleceniodawcy.
Oranżeria ogrodowa lub inaczej oranżeria przydomowa nazywana jest często pomarańczarnią. Jest to pewien rodzaj szklarni. Spotykana jest w formie parterowego, ogrodowego, ogrzewanego budynku, który może być budynkiem wolnostojącym lub też połączonym z domem i tarasem.Zdecydowanie ważnym elementem tego założenia ogrodowego są jego duże i szerokie okna, przez które dostarczane jest do wewnątrz światło. Lepszym i bardziej popularnym rozwiązaniem jest jednak całkowicie oszklony budynek. Zapewnia to roślinom więcej światła i ciepła.
Bardzo często ogród zimowy mylony jest z pomarańczarnią. Istotnym faktem jest to, że ogród zimowy może być ogrzewany lub nie, natomiast budowa oranżerii uwzględnia tylko ogrzewane budynki, które składają się zazwyczaj z jednego pomieszczenia, ale spotykane są także budynki z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami. Szklarnie ogrodowe już od XVII do XIX wieku służyły do spotkań towarzyskich i przedstawień teatralnych. Budowane były one w parkach, przy dużych rezydencjach i w ogrodach pałacowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także te artykuły o zabudowie w ogrodzie.
Jakie zastosowania ma oranżeria ogrodowa i czy istnieje jakiś podział oranżerii?
Projekty oranżerii, czyli podział oranżerii
Oranżeria ogrodowa jest specyficznym budynkiem, którego głównym celem jest hodowanie w nim różnego rodzaju roślin. Dlatego bardzo ważnym elementem jest nasłonecznienie budynku. Nasłonecznieniem można operować poprzez odpowiednio dobrane umiejscowienie oranżerii. To zagadnienie powinny obejmować projekty oranżerii. Doradzić też mogą pracownicy odpowiednich działów w sklepach budowlanych, na przykład w Obi.
Od doboru wystawy zależy też dobór roślin, którym zasadniczym wymaganiem jest odpowiednie oświetlenie. Niektóre z nich bardzo dobrze czują się w pełnym słońcu, inne zaś w półcieniu, a jeszcze inne w cieniu. Warto więc zwrócić na to szczególną uwagę i dobrać rośliny, którym wymaganiom sprosta nasza oranżeria przydomowa.
Oranżerie można podzielić na oranżerie wschodnie, zachodnie, północne i południowe. Wystawa wschodnia oranżerii jest doskonałym miejscem dla stworzenia niesamowitej jadalni lub pracowni. W godzinach południowych nie ma tam aż tak dużego nasłonecznienia, dlatego nie będzie ono nam przeszkadzało w relaksie i wypoczynku. Rośliny, które można tam zastosować, powinny mieć średnie wymagania co do nasłonecznienia. Szklarnie ogrodowe wystawione na zachodnią stronę są narażone na duże nasłonecznienie i bardzo wysokie temperatury latem. Zimą natomiast nasłonecznienie jest dużo mniejsze, co nie zmienia faktu, że konieczne jest zamontowanie wentylacji i ochrony przeciwsłonecznej.
Oranżeria ogrodowa o północnej wystawie ma przez cały rok równomierne oświetlenie, przez co idealnie sprawdzi się jako atelier lub pracownia. Budowa oranżerii od strony południowej wymaga zastosowania wentylacji i elementów zacieniających. Jest to wystawa, gdzie okres nasłonecznienia jest najdłuższy i jest ono największe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacjach ogrodów.
Oranżeria przydomowa - możliwości zastosowania oranżerii kiedyś i dziś
Od XVII do XIX wieku szklarnie ogrodowe budowane były przy tarasach. Projekty oranżerii w tamtych czasach różniły się od dzisiejszych i zazwyczaj były oranżerie drewniane. Takie pomarańczarnie stawiano często przy rezydencjach i miały one funkcje rozrywkowe. Prowadzono tam różne zabawy towarzyskie, a nawet robiono tam przedstawienia teatralne.
Dzisiaj oranżerie mają praktycznie taką samą funkcję jak ogród zimowy. Służą one przede wszystkim do hodowania różnego gatunku roślin, zwłaszcza roślin egzotycznych, które mają odpowiednie warunki do wzrostu w takich pomieszczeniach, zwłaszcza usytuowanych na stronę południową.
Oprócz tego pełnią one funkcję wypoczynkową i są miejscem do spotkań towarzyskich, gdzie można spędzić czas, oglądając przyrodę, nawet kiedy na dworze jest zimno i pada deszcz. W takich pomieszczeniach tworzy się też własne pracownie, szczególnie artystyczne. Warto zatem dowiedzieć się jak zrobić szklarnię ogrodową krok po kroku.
Jak wygląda budowa oranżerii ogrodowej od podstaw?
Budowa oranżerii - co należy zrobić przed rozpoczęciem prac?
Ważnym elementem są pewne czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem budowy oranżerii. Pierwszym i najważniejszym elementem jest ustalenie miejsca budowy. Następnie warto zapoznać się z tym, jakie projekty oranżerii można wykonać na terenie wybranym przez nas do zagospodarowania.
Po wykonaniu projektu powinniśmy wykonać kosztorys budowy. Warto zapoznać się z tym, jaki cennik obowiązuje w różnych sklepach ogrodniczych lub budowlanych. W tym miejscu musimy zastanowić się jakie materiały do budowy wybrać. Popularna jest oranżeria ogrodowa wykonana ze szkła hartowanego i z poliwęglanu, co zapewni lekkość, ale i stabilność konstrukcji. Korzystny cennik dostępny jest w sklepie budowlano- ogrodniczym Obi.
Należy wiedzieć, że szklarnie ogrodowe przed wybudowaniem muszą dostać zezwolenie. Dlatego też przed rozpoczęciem budowy należy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oranżerii. Mając już gotowy projekt i odpowiednie zezwolenie, warto przemyśleć, jaką funkcję ma mieć taka oranżeria i zastanowić się nad doborem odpowiednich roślin. Rośliny należy dobierać, biorąc pod uwagę usytuowanie i wystawę pomarańczarni. Należy też zastanowić się, jakie meble wybrać, by wkomponowały się w otaczającą ją przyrodę.
Jak zrobić szklarnię ogrodową krok po kroku - czynności związane z budową
Samodzielna budowa oranżerii nie należy do najprostszych. Należy uzbroić się przy tym w cierpliwość, ale zarówno projekty oranżerii, jak i samą oranżerię mogą wykonać osoby trzecie. Jak zrobić szklarnię ogrodową krok po kroku? W tym pomoże poniższych kilka punktów, opisujących te czynności.
Zarówno oranżeria ogrodowa, jak i ogród zimowy, budowane są na takiej samej zasadzie. W pierwszej kolejności należy wyeliminować nierówności i spadek terenu. W momencie, gdy wykonujemy szklarnie ogrodowe na tarasach, nie są potrzebne fundamenty. Jeśli istniejący taras jest zbyt mały, wtedy należy go tymi fundamentami powiększyć. Nowe fundamenty stawiamy w momencie, gdy nie ma płyty tarasowej, którą można użyć do postawienia oranżerii. Należy pamiętać, że fundament musi być solidny i silny, by utrzymał obciążenia konstrukcyjne, a na nim trzeba wykonać warstwę przeciwwilgociową. Warstwa przeciwwilgociowa wynosi około 5 cm wysokości, dlatego, jeśli taras i dom są na takiej samej wysokości, wymagane jest skucie tarasu o te 5 cm.
Profile konstrukcyjne dostępne są w sklepach budowlanych (np. Obi). Podczas gdy wykonujemy oranżerie drewniane, wykorzystujemy profile drewniane. Istnieją natomiast profile z poliwęglanu oraz aluminiowe. Podczas budowy trzeba pamiętać, że muszą być one przymocowane do budynku, ale nie do warstwy ocieplenia, którą w tych miejscach należy usunąć, a później wypełnić pianką.
Kolejnym elementem są szyby i dachu, najlepiej ze szkła hartowanego, które po pęknięciu nie rozsypią się na kawałki, ponieważ jest między nimi warstwa folii. Oranżeria ogrodowa musi mieć wentylację. Świeże powietrze ma być wprowadzane od dołu, a wylot ma być w dachu. Rozszczelnienia muszą być ruchome. Dobrze, gdy automatycznie reagują na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowym rozwiązaniem jest przesuwane automatycznie, elektrycznie lub ręcznie okna dachowe. Później następuje instalacja ogrzewania, najlepiej podłogowego wodnego lub grzejników kanałowych.
Szklarnie ogrodowe są bardzo pożytecznym budynkiem, który może być miejscem hodowli roślin, wypoczynku i relaksu. Projekty oranżerii są różne i zależą od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań. Architektura ogrodowa jest bogata w tego typu rozwiązania, przykładem jest Nowa Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Ogrody zimowe i projekty ogrodów zimowych cieszą się rosnącą popularnością. Zimowy ogród czy też szklarnia ogrodowa z poliwęglanu to wybór wart rozważenia.