Oświetlenie altany ogrodowej – źródło prądu

Najwygodniej byłoby zaplanować miejsce i kształt altany ogrodowej już w czasie budowania domu. Wtedy problem związany z dostępem prądu do tego miejsca od razu byłby rozwiązany – po prostu ekipa zajmująca się instalacją, rozciągnęłaby przyłącze przez ogród, pod ziemią. Wtedy wszystkie przewody byłyby estetycznie schowane pod trawnikiem, a ty nie musiałbyś się martwić oświetleniem altany.

W przeciwnym razie masz kilka możliwości. Jeśli nie chcesz rozkopywać trawnika, możesz zrobić przyłącze górą lub tylko przejściowo podciągnąć przedłużacze tylko na czas biesiady. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie małego agregatu prądotwórczego, który będziesz używać w trakcie wieczornych imprez i odpoczynku w altanie. Więcej inspiracji znajdziesz w zebranych w tym miejscu artykułach o oświetleniu ogrodu.

Jeśli nie masz możliwości doprowadzenia tego rodzaju źródeł prądu, dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie solarne. Lampa solarna do altany ma bardzo dobre opinie. Jest tania, lekka, ekologiczna i ekonomiczna. Należy jednakże pamiętać o tym, że oświetlenie solarne daje mało światła. Żaby zwiększyć bezpieczeństwo, musisz ustawić kilka lamp. Lampa solarna do altany nie jest droga, ceny wahają się w przedziale od 20 do 150 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie w ogrodzie.

Lampy wiszące do altanki

Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie lampy tuż przy suficie. Żyrandol będzie świetnie oświetlał całą altanę, wszystkie jej zakątki i dobrze doświetli stół. Jednak wtedy warto pamiętać o tym, by zamontować także oświetlenie przy wyjściu z altanki. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o budowie altanki w ogrodzie.

Lampy wiszące do altanki mają mnóstwo różnych rodzajów i typów. Różnią się między sobą przede wszystkim stylem. Możesz zdecydować się na typowe oświetlenie tarasowe, jednak żyrandol można kupić także w innym stylu. Do wyboru masz żyrandol w nowoczesnym stylu, zrobiony ze szkła i metalowych części konstrukcyjnych. Na uwagę zasługują także proste lampy z metalowymi abażurami. Do klimatycznych altanek świetnie sprawdza się oświetlenie tarasowe w starym stylu, drobne lampki przypominające naftowe lub latarenki. Możesz zdecydować się także na płaską powierzchnię LED, takie rozwiązanie ma bardzo dobre opinie, chociaż takie ceny takiego rozwiązania są stosunkowo wysokie. Jeśli szukasz inspiracji na przestrzeń przydomową, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji i zabudowie ogrodu.

Oświetlenie altany wspaniale się sprawdzaja. Dzięki temu są bardzo ładne, funkcjonalne i bardziej bezpieczne.
Oświetlenie altany ogrodowej - jakie lampy sprawdzą się najlepiej?

Kinkiet ogrodowy do altanki

Oświetlenie altany ogrodowej to nie tylko lampy wiszące. Świetnie sprawdzi się także kinkiet ogrodowy LED lub wyposażony w żarówkę. Kinkiety mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo klimatyczne, rzucają delikatniejsze światło i świetnie sprawdzają się w czasie spokojnych wieczorów we dwoje.

Kinkiet ogrodowy do altanki także może być w rożnym stylu. Dopasuj go do ogólnej aranżacji domku. Drewniana budka z ozdobami przy dachu w starym stylu i drewnianymi meblami to idealne miejsce dla uroczych latarenek imitujących lampy naftowe. Jeśli decydujesz się na bardziej nowoczesne umeblowanie, koniecznie sięgnij po zewnętrzne panele LED lub bardziej nowoczesne lampki. Kinkiet ogrodowy ma tę zaletę, że można przytwierdzić go do słupków i filarów podtrzymujących dach. To bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.

Oświetlenie altany ogrodowej – wyjście i ścieżka

Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w czasie nocnego korzystania z altany, koniecznie rozmieść oświetlenie w taki sposób, by wejście i prowadząca do niej ścieżka także były dobrze naświetlone. Nie musi to być źródło światła pochodzące z altanki.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie drobnych reflektorków LED, które będą naświetlać ścieżkę. Bardzo klimatycznie wyglądają lampy solarne stojące wzdłuż ścieżki. Musisz jednakże zamontować ich co najmniej kilka, by faktycznie wszystko było dobrze widoczne. Lampy ogrodowe, a do altany na przykład modna lampa wisząca to doskonała opcja na ciekawe oświetlenie ogrodu.

ikona podziel się Przekaż dalej