Oświetlenie ogrodowe LED - przegląd najlepszych lamp LEDowych do ogrodu
Oświetlenie ogrodu należy dobrze przemyśleć. Odpowiednio porozkładane lampy tarasowe i zaplanowane podświetlenie ogrodu może sprawić, że nocą twój ogród stanie się bajkowym, niezwykłym miejscem. Oświetlenie tworzy wyjątkowy klimat. Dowiedz się, czym się kierować wybierając lampy do ogrodu.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o oświetleniu ogrodu.
Oświetlenie ogrodu – jak uzyskać najlepszy efekt
Odpowiednie podświetlenie ogrodu pozwoli uzyskać magiczny, naprawdę niespotykany efekt. Gra światła i cienia, blaski wydobyte z oczka wodnego – to naprawdę może robić wrażenie. Należy jednak zastosować odpowiednie lampy. Najlepszy efekt można uzyskać stosując lampy ledowe – ich światło jest wyraziste, ale delikatniejsze, dostępne w różnych kształtach i stylach.
Przymierzając się do projektowania oświetlenia w ogrodzie, warto zastanowić się nie tylko nad estetyką, lecz także nad tym, by wszystkie rozwiązania były praktyczne i zwiększały bezpieczeństwo. Dlatego w strategicznych punktach musisz zainstalować lampy wiszące lub reflektory, które będą oświetlać szlaki komunikacyjne, schody, wejście do altany i tym podobne. W innych miejscach możesz zamontować lampki LED, które będą zwiększać estetyczny wymiar wieczornego ogrodu. Więcej inspiracji znajdziesz w zebranych w tym miejscu artykułach o oświetleniu ogrodu.
Oświetlenie ogrodowe LED – zalety instalacji
Oświetlenie ogrodowe LED zamiast zastosowania standardowych lamp żarówkowych ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim niskonapięciowe instalacje LED są o wiele bardziej bezpieczne, na dodatek o wiele bardziej ekonomiczne. Chociaż lampki LED mogą być drogie, szybko zwrócą się w czasie eksploatacji, są bowiem najbardziej energooszczędne. Ten rodzaj lamp można umieścić w oczkach wodnych, dzięki czemu są idealnie rozświetlone, woda wydaje się przejrzysta, a wszystkie ryby i rośliny są idealnie wyeksponowane.
Lampy ledowe mają także tę zaletę, że nie przyciąga do ogrodu owadów. Żarówki emitujące żółte światło i ciepło przyciągają komary i muchy. Ledowe są uważane za o wiele bardziej ekologiczne właśnie z tego względu, że nie zaburzają orientacji w terenie owadom. A przede wszystkim – komary w mniejszym stopniu będą uprzykrzać ci spędzanie wieczoru. Jeśli szukasz inspiracji na przestrzeń przydomową, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji i zabudowie ogrodu.
Lampy ledowe – przegląd rodzajów
Lampy ledowe są dostępne w różnych stylach i kształtach. Najciekawsze są płaskie, podłogowe, które można wbudować w podłogę. Świetnie sprawdzają się do oświetlenia schodów, można także je wbudować w kostkę brukową na podjeździe. Można także zamontować je w oczku wodnym, gdzie będą je rozświetlać od spodu. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o budowie altanki w ogrodzie.
Bardzo ciekawie prezentują się lampy wiszące. To bardzo często stosowane lampy tarasowe, warto jednak zamontować je pod sufitem altany. Jedno mocniejsze źródło światła świetnie się sprawdza, zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na dokładne rozświetlenie ogrodu lub altany w czasie przyjęć. Jednocześnie jednak warto zdecydować się na kinkiet ogrodowy, a najlepiej kilka. Małe, drobne punkty światła świetnie sprawdzą się w czasie leniwych wieczorów lub romantycznych kolacji pod gołym niebem. Kinkiet ogrodowy tworzy niezapomniany klimat. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.
Oświetlenie ogrodowe LED a bezpieczeństwo
Lampy LED można także zamontować w strategicznych miejscach, gdzie musisz bardziej zadbać o bezpieczeństwo. Najlepszym przykładem jest podjazd – tutaj dobrze sprawdzą się panele ledowe wbudowane w kostkę. Warto zamontować także lampkę przed bramą do garażu. Aby zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, koniecznie kup taką z czujnikiem ruchu – będzie się załączać tylko wtedy, kiedy podjedziesz pod bramy garażu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie w ogrodzie.
O bezpieczne poruszanie się po ogrodzie nocą pomogą zadbać także reflektorki LED. I nie chodzi tylko o duży reflektor z czujnikiem ruchu, zamontowany na znacznej wysokości, który będzie obejmował cały ogród. Świetnie sprawdzają się także te małe, które można ustawić na ziemi. Będą doskonałym oświetleniem ścieżek, dojścia do furtki czy przejścia do oczka wodnego. Wokół niego także warto je ustawić – nie tylko je ładnie rozświetlą, lecz także zadbają o to, by schodzenie po stromych zejściach i kamieniach było w pełni bezpieczne.