Oświetlenie ogrodowe – rodzaje, przykładowe rozwiązania, ceny, pomysły
Dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe może sprawić, że po zapadnięciu zmroku nasza przydomowa przestrzeń będzie nie tylko idealnie oświetlona, ale i wkradnie się tu odrobina magii. Fantazyjne rozwiązania ma do zaproponowania na przykład Castorama, Ikea czy Obi dostarczają wielu inspiracji, jeśli chodzi o nowoczesne oświetlenie ogrodowe. LED i solarne, oświetlenie z czujnikiem ruchu i na pilota, kule, lampy ogrodowe i lampy solarne, a może girlanda żarówkowa ogrodowa? Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie: czego chcę i czego potrzebuję w moim ogrodzie? Oto kilka przykładowych rozwiązań i pomysłów.
Jeśli szukasz inspiracji na projekty ogrodów, najciekawsze pomysły zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oświetlenie ogrodowe - rodzaje ze względu na urządzenia oświetlające
Lampy stojące wysokie i niskie
Jedną z grup urządzeń oświetlających nasz ogród są lampy stojące wysokie i niskie. Lampa sotjąca wysoka może liczyć nawet kilka metrów – wykorzystuje się ją przede wszystkim w ogromnych ogrodach, alejkach i parkach.
Mniejsza lampa stojąca liczy przeciętnie około metra wysokości lub mniej, a jej główne przeznaczenie to umieszczanie przy ścieżkach w ogrodzie lub wjazdach na posesję. Tego rodzaju produkt daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, gdyż wzorów lamp stojących jest całe mnóstwo. Mogą przybierać one formę swego rodzaju lampionów, transparentnych lub mlecznych kul albo nowoczesnych słupków. Wszystko nie tylko w zróżnicowanym wzornictwie, ale także kolorystyce.
Oświetlenie umieszczane w podłożu
Lampy do ziemi w ostatnim czasie stały się niezwykle modne. Tego typu iluminacje służą do podświetlania konkretnych części ogrodu. Są dyskretne i znajdują zastosowanie także jako oświetlenie alejek, co nie tylko ma walor estetyczny, ale także podnosi bezpieczeństwo. Świetliki, małe lampy czy kule LED oraz oprawy najazdowe mogą posłużyć także do wyeksponowania rabaty, podświetlenia konkretnych roślin, krzewów czy drzew.
Lampy najazdowe, czyli wpuszczane w podłoże można wykorzystać także do oświetlenia tarasu. Nadają się również do umieszczenia wśród kostek tworzących chodnik czy podjazd do garażu.
Oświetlenie mocowane na budynkach i reflektory
Oświetlenie mocowane na pionowych ścianach budynków to tak zwany kinkiet ogrodowy. Najczęściej służy do podświetlania ścian czy wyeksponowania jakiegoś elementu nad wejściem do domu albo ujęcia oczka wodnego znajdującego się w pobliżu. To rozwiązanie przyjmuje postać ozdobnych lamp. Zwykle instaluje się je także przy wejściu do domu lub drzwiach tarasowych. Na rynku dostępne są także kinkiet ogrodowy i lampy z czujnikiem ruchu.
Reflektory z kolei służą do skierowania światła w konkretnym, wybranym przez nas kierunku. Tego typu oświetlenie zazwyczaj wykorzystywane jest do podświetlania koron wysokich drzew czy podświetlania rabat, skalniaków lub innych partii ogrodu.
Oświetlenie ogrodowe – rodzaje ze względu na sposób zasilania
Żarówki i świetlówki kompaktowe
Żarówki to tradycyjne źródło oświetlenia ogrodu i zarazem najtańszy sposób na wprowadzenie nocną porą światła do naszej przydomowej przestrzeni. Zazwyczaj mamy do wyboru żarówki matowe, przezroczyste i opalizujące. Ze względu na to, że mogą one mieć różne kolory, dają możliwość stworzenia w ogrodzie niepowtarzalnej kompozycji świetlnej, idealnie współgrającej z kwiatową aranżacją ogrodu.
Kolejny rodzaj, który warto wziąć pod uwagę, to świetlówki. Zużywają aż pięć razy mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Są droższe, ale ich żywotność wynosi nawet kilka lat więcej, zatem poczyniona inwestycja zwraca się z nawiązką. Minusem tego typu oświetlenia ogrodowego jest ich podłużny kształt. Z tego względu wymagają umiejętnego umiejscowienia.
Halogeny i diody LED
Halogeny, podobnie jak świetlówki, są droższe od tradycyjnych żarówek, ale za to ich światło jest o wiele bardziej intensywne i żywsze. Ma to swoje wady i zalety, ponieważ jeśli chcemy stworzyć subtelny i klimatyczny nastrój w ogrodzie, lepiej sięgnąć po stłumione źródło światła, ale do oświetlenia używanych ścieżek i podjazdów będą jak znalazł.
Diody LED to obecnie jedno z najnowszych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia. Ekonomiczne, odporne na niskie i wysokie temperatury oraz różne warunki atmosferyczne. Najczęściej zasilane są napięciem o mocy 12 V.
Lampa solarna, czyli ogniwa słoneczne
To chyba najpopularniejszy sposób na oświetlenie ogrodu, widywany w wielu przestrzeniach przydomowych. Niekoniecznie stanowi główne źródło jego oświetlenia, ale jako uzupełniające sprawdza się idealnie. Niewątpliwą zaletą ogniw słonecznych jest fakt, że nie wymagają podłączenia do żadnej instalacji. Wystarczy, że w ciągu dnia lampa solarna będzie ładowana przez naturalne światło słoneczne, aby świecić w nocy.
Minusem tego typu rozwiązania jest to, że lampy ogrodowe z ogniwami słonecznymi nie świecą zbyt intensywnym światłem. Jeśli stanowi to dla nas przeszkodę, warto oświetlenie ogrodowe uzupełnić jego innymi rodzajami. Doskonale sprawdzi się na przykład oświetlenie LED.
Oświetlenie ogrodowe - przykładowe rozwiązania, pomysły i ceny
Oświetlenie ogrodowe – co warto wiedzieć?
Dobrze, jeśli oświetlenie ogrodowe zaprojektujemy przed zagospodarowaniem ogrodu. Warto wziąć broszurki z takich sklepów, jak Castorama, Ikea czy Obi i przejrzeć ich projekty oświetlenia ogrodowego. Dlaczego taki temat jak oświetlenie zewnętrzne jest aż tak istotny na etapie projektowania ogrodu?
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że pewnego rodzaju oświetlenie zewnętrzne wymaga umieszczenia sieci kabli tuż pod powierzchnią ziemi, a to z kolei wiąże się z przekopaniem ogrodu – mowa tutaj o instalacji elektrycznej, którą podłącza się do instalacji domowej. Do wyboru jest zasilanie o wartości 12 V, 24 V lub nawet 230 V. Ważne jest też, abyśmy podjęli decyzję, czy wybieramy oświetlenie LED, solarne czy tradycyjne – wiąże się to z innymi rozwiązaniami, dostosowanymi do konkretnych form. Ponadto zdecydować należy także, czy nasze oświetlenie ogrodowe będzie z czujnikiem ruchu lub na pilota. Efekty świetlne dobrze jest to zaplanować na etapie projektowania ogrodu.
Ponadto oświetlenie ogrodowe ma przede wszystkim zwiększyć nasz komfort i bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku, ale i sprawić, że przestrzeń wokół domu będzie ciekawie i fantazyjnie podświetlona. Dlatego trzeba zadać sobie pytanie: jaki efekt chcemy osiągnąć? Projekty oświetlenia ogrodowego dostosowujemy do naszej odpowiedzi.
Projekty rozświetlenia ogrodu: kinkiet ogrodowy i inne przykładowe rozwiązania
Oświetlenie LED i solarne – obecnie cieszące się ogromną popularnością. Coraz częściej i chętniej wiele osób sięga po nowoczesne oświetlenie ogrodowe typu lampy LEDowe, lampy ogrodowe czy lampy solarne.
Wokół naszych posesji można zauważyć też rodzący się trend na oświetlenie zewnętrzne takie jak: kule, kinkiet ogrodowy czy wygodne w użyciu oświetlenie z czujnikiem ruchu lub na pilota. Rozwiązań jest naprawdę wiele. Które będzie najodpowiedniejsze dla nas i naszego ogrodu?
Rynek oświetlenia ogrodowego z roku na rok jest coraz bogatszy i fantazyjny. Jeśli lubicie nowoczesne oświetlenie ogrodowe w chwili obecnie jest tak wiele różnorodnych propozycji, że osoby niezdecydowane mogą mieć problem z wyborem. Oświetlenie zewnętrzne to naprawdę szeroki temat. Jeśli pragniecie wnieść odrobinę światła i pobawić się możliwościami podświetlenia waszego tarasu lub werandy warto zastanowić się nad tematem kinkiet ogrodowy. Kinkiet ogrodowy daje fajne efekty, a przy okazji wieczorem na tarasie możemy czuć się w pełni komfortowo. Słupki czy lampy ogrodowe, w tym: lampy LEDowe czy lampy solarne, są pomysłem dla tych osób, które chcą urozmaicić wygląd ogrodowych chodników, dróżek i ścieżek.
Projekty rozświetlenia ogrodu: pomysły
Oprócz tego, że niosą praktyczną korzyść – po zapadnięciu zmroku możemy bezpiecznie przemieszczać się po ogrodzie – dodają wiele uroku i tajemniczości przydomowej przestrzeni. Do wyboru jest tu omówione już oświetlenie LED i solarne. Bardzo interesującym rozwiązaniem są świecące elementy, które układamy na podłożu. Świetnie nadają się do stworzenia nocnych dróżek, tu też można rozważyć opcję LED lub lampy solarne.
Popularnym pomysłem są tzw. świetliki – kule, prostokąty, stożki czy w innych wymyślnych kształtach i dowolnej wielkości. Na tym jednak nie koniec. Regulowane reflektory lub słupki solarne, co prawda dadzą niewiele światła, ale za to wprowadzą element tajemniczości i czaru. Ponadto to znakomity pomysł dla tych wszystkich osób, które chcą rozświetlić rośliny w ogrodzie – szczególnie wyeksponować rabaty czy solitery. Projekty oświetlenia ogrodowego, które dzisiaj proponują nam najpopularniejsi sprzedawcy na rynku, zawierają też latarenki. Jest to coś, co doda przydomowej przestrzeni niesamowitego uroku, wprowadzi do ogrodu niewiarygodny klimat. Porozstawiane w przemyślany sposób mogą dosłownie przemienić ogród w zjawiskowe miejsce.
Najlepiej tego typu oświetlenie ogrodowe rozmieścić w strategiczne miejscach. Idealnie pasują ustawiane przy altankach, huśtawkach, ławkach, ścieżkach czy tuż przy krzewach. Lampy projektowane według wzorów tradycyjnych lampionów czy girlandy żarówkowe ogrodowe bajkowo wyglądają porozwieszane na drzewach, zawieszone koło dróżki czy nad altanką. Do wyboru są rozwiązania tradycyjne, LED czy solarne. Efekt zapiera dech w piersiach. Jak już wspomniano, istnieje też coś takiego jak reflektory podświetlające. To coś godnego uwagi szczególnie dla właścicieli ogromnych ogrodów. Takie reflektory to znakomite źródło światła, które w piękny sposób rozświetli duże drzewa. Natomiast jeśli na terenie twojej posesji masz wodę, np. dość powszechnie zakładane oczko wodne, tutaj czymś wartym wzięcia pod uwagę są pływające kule. Przemieszczają się po powierzchni wody, rozświetlając jej taflę – efektowne i czarujące oświetlenie, które daje i światło, i wnosi element uroku do twojego ogrodu. Modne jest też podświetlanie LED, solarne lub tradycyjne fontann i kaskad wodnych.
Oświetlenie ogrodowe – ceny
Ceny uzależnione są od tego, co dokładnie wybierzemy do ogrodu. Świetliki LED można nabyć już za 1,99 zł. Profesjonalne girlandy żarówkowe ogrodowe wahają się od ok. 139 zł do 210 zł.
Przeciętna lampa solarna typu kule to koszt ok. 35 zł, ale ich cena może wywindować nawet do ponad 300 zł. Lampa stojąca zasilana tradycyjnym prądem to koszt od ok. 199 zł w górę. Klinkiety zakupimy w cenie minimum około 100 zł, a najdroższe na rynku wahają się w granicach 500 zł. Reflektory to cena w przedziale 100-500 zł. Przy zakupie oświetlenia ogrodowego warto wziąć pod uwagę możliwości finansowe, gdyż do dużego ogrodu rzadko kiedy wystarczy tylko kilka lamp. Zwykle powinny one tworzyć całą spójną kompozycję.