Podświetlenie tarasu – kilka podstawowych zasad

Oświetlenie balkonu i tarasu należy przemyśleć wcześniej, jeszcze na etapie planowania instalacji elektrycznej w domu. Musisz pomyśleć o rozmieszczeniu gniazd zasilających zewnętrznych i wyprowadzić kable zasilające konkiet czy lampę. Dlatego oświetlenie tarasu warto przemyśleć odpowiednio wcześniej, później próba założenia lamp może oznaczać konieczność przekopywania trawników i rozbierania płytek.

Przede wszystkim zastanów się, czy wystarczy jeden punkt oświetleniowy. Być może lepiej sprawdzą się dwie lampki o mniej intensywnym świetle. Dzięki nim na tarasie będzie przytulniejszy i bardziej kameralny klimat. Planując oświetlenie tarasowe zwróć uwagę nie tylko na aranżację i światło na tarasie, ale też zadbaj o bezpieczeństwo. Ważne jest to, by dobrze doświetlone były schody, wszystkie krawędzie i wejście do domu. Dzięki temu oświetlenie tarasu będzie nie tylko ładne, lecz także po prostu funkcjonalne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o oświetleniu ogrodu.

Oświetlenie podłogowe na tarasie

Bardzo popularne lampy na taras to te, które można ustawić na podłodze lub wbudować w jej strukturę. Jeśli będą odpowiednio skierowane na stół lub zestaw wypoczynkowy, zapewnią bezpieczeństwo i rozświetlą całą przestrzeń.

Oświetlenie podłogowe na tarasie może być bardzo efektowne. Niesłusznie może kojarzyć się z niezbyt efektownymi reflektorkami. Obecnie możesz zamontować po prostu halogeny lub lampy LED o ciekawych kształtach. Świetnie wyglądają także lampki wpuszczone w podłogę, na przykład między płytkami lub kamiennymi kostkami. Więcej inspiracji znajdziesz w zebranych w tym miejscu artykułach o oświetleniu ogrodu.

Jest mnóstwo możliwości na ciekawe oświetlenie tarasu. Większość lamp LED świetnie się sprawdza, a lampki solarne dają niezwykły urok
Oświetlenie tarasu - polecane lampy LED i inne sprawdzone rozwiązania

Lampy tarasowe – przegląd możliwości

Pomysły na oświetlenie zewnątrz są bardzo liczne. Masz naprawdę bardzo wiele możliwości. Dobrym pomysłem jest oczywiście zamontowanie lampy sufitowej – umieszczona nad stołem, sprawdzi się na większych wieczornych przyjęciach. Jednak powinieneś pomyśleć także o tym, by oświetlenie balkonu i tarasu było bardziej przytulne. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się kinkiet, a najlepiej kilka kinkietów rozstawionych w różnych miejscach. Ciekawym pomysłem jest zainstalowanie kinkietu na filarach podtrzymujących zadaszenie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie w ogrodzie.

Lampy tarasowe są ważnym elementem aranżacji tarasu. Nadają mu charakter i powinny wpisywać się w styl nie tylko tego miejsca, lecz także całego ogrodu. Warto je dopasować także do tych, którymi oświetlasz ogród. Lampy na taras, które pojawiają się w sklepach, mają bardzo różne style i kształty. Możesz sięgnąć po lampy przypominające stare latarenki naftowe. Są stylizowane na antyki i bardzo ładnie się prezentują na klasycznym tarasie. Możesz jednak zdecydować się na nowoczesne lampy tarasowe, zrobione z mlecznego szkła, z ozdobnymi metalowymi elementami. Możesz znaleźć tutaj naprawdę nowatorskie, designerskie rozwiązania, idealnie dopasowane do nowoczesnych, najmodniejszych metalowych mebli ogrodowych. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o budowie altanki w ogrodzie.

Ekologiczne lampy solarne

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp solarnych. Ich ustawienie ma bardzo wiele plusów – przede wszystkim lampy solarne są ekologiczne. Po drugie, są także ekonomiczne – nie musisz płacić za zużytą energię ani przeciągać podłączenia energii elektrycznej. Nie musisz rozbierać płytek ani rozkopywać trawnika – wystarczy, że wetkniesz lampę w ziemię. Ich wadą jest jednak to, że dają stosunkowo mało światła.

Aby dobrze doświetlić taras będziesz potrzebować kilka lamp, najlepiej takich o większych rozmiarach, które będą rzucać większy krąg światła. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.

Nie zapomnij także o tym, żeby postawić kilka świeczek lub lamp naftowych na stole. Koniecznie wybierz takie, które zapachem odstraszają komary. Wtedy będziesz mógł spokojnie poodpoczywać na tarasie.

ikona podziel się Przekaż dalej