Podświetlenie tarasu – kilka podstawowych zasad

Oświetlenie balkonu i tarasu należy przemyśleć wcześniej, jeszcze na etapie planowania instalacji elektrycznej w domu. Musisz pomyśleć o rozmieszczeniu gniazd zasilających zewnętrznych i wyprowadzić kable zasilające konkiet czy lampę. Dlatego oświetlenie tarasu warto przemyśleć odpowiednio wcześniej, później próba założenia lamp może oznaczać konieczność przekopywania trawników i rozbierania płytek.

Przede wszystkim zastanów się, czy wystarczy jeden punkt oświetleniowy. Być może lepiej sprawdzą się dwie lampki o mniej intensywnym świetle. Dzięki nim na tarasie będzie przytulniejszy i bardziej kameralny klimat. Planując oświetlenie tarasowe zwróć uwagę nie tylko na aranżację i światło na tarasie, ale też zadbaj o bezpieczeństwo. Ważne jest to, by dobrze doświetlone były schody, wszystkie krawędzie i wejście do domu. Dzięki temu oświetlenie tarasu będzie nie tylko ładne, lecz także po prostu funkcjonalne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także ten artykuł o oświetleniu ogrodu.

Oświetlenie podłogowe na tarasie

Bardzo popularne lampy na taras to te, które można ustawić na podłodze lub wbudować w jej strukturę. Jeśli będą odpowiednio skierowane na stół lub zestaw wypoczynkowy, zapewnią bezpieczeństwo i rozświetlą całą przestrzeń.

Oświetlenie podłogowe na tarasie może być bardzo efektowne. Niesłusznie może kojarzyć się z niezbyt efektownymi reflektorkami. Obecnie możesz zamontować po prostu halogeny lub lampy LED o ciekawych kształtach. Świetnie wyglądają także lampki wpuszczone w podłogę, na przykład między płytkami lub kamiennymi kostkami. Więcej inspiracji znajdziesz w zebranych w tym miejscu artykułach o oświetleniu ogrodu.

Jest mnóstwo możliwości na ciekawe oświetlenie tarasu. Większość lamp LED świetnie się sprawdza, a lampki solarne dają niezwykły urok
Oświetlenie tarasu - polecane lampy LED i inne sprawdzone rozwiązania

Lampy tarasowe – przegląd możliwości

Pomysły na oświetlenie zewnątrz są bardzo liczne. Masz naprawdę bardzo wiele możliwości. Dobrym pomysłem jest oczywiście zamontowanie lampy sufitowej – umieszczona nad stołem, sprawdzi się na większych wieczornych przyjęciach. Jednak powinieneś pomyśleć także o tym, by oświetlenie balkonu i tarasu było bardziej przytulne. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się kinkiet, a najlepiej kilka kinkietów rozstawionych w różnych miejscach. Ciekawym pomysłem jest zainstalowanie kinkietu na filarach podtrzymujących zadaszenie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zabudowie w ogrodzie.

Lampy tarasowe są ważnym elementem aranżacji tarasu. Nadają mu charakter i powinny wpisywać się w styl nie tylko tego miejsca, lecz także całego ogrodu. Warto je dopasować także do tych, którymi oświetlasz ogród. Lampy na taras, które pojawiają się w sklepach, mają bardzo różne style i kształty. Możesz sięgnąć po lampy przypominające stare latarenki naftowe. Są stylizowane na antyki i bardzo ładnie się prezentują na klasycznym tarasie. Możesz jednak zdecydować się na nowoczesne lampy tarasowe, zrobione z mlecznego szkła, z ozdobnymi metalowymi elementami. Możesz znaleźć tutaj naprawdę nowatorskie, designerskie rozwiązania, idealnie dopasowane do nowoczesnych, najmodniejszych metalowych mebli ogrodowych. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także ten artykuł o budowie altanki w ogrodzie.

Ekologiczne lampy solarne

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp solarnych. Ich ustawienie ma bardzo wiele plusów – przede wszystkim lampy solarne są ekologiczne. Po drugie, są także ekonomiczne – nie musisz płacić za zużytą energię ani przeciągać podłączenia energii elektrycznej. Nie musisz rozbierać płytek ani rozkopywać trawnika – wystarczy, że wetkniesz lampę w ziemię. Ich wadą jest jednak to, że dają stosunkowo mało światła.

Aby dobrze doświetlić taras będziesz potrzebować kilka lamp, najlepiej takich o większych rozmiarach, które będą rzucać większy krąg światła. Jeśli szukasz inspiracji do ogrodu, sprawdź także ten artykuł o budowie oczka wodnego.

Nie zapomnij także o tym, żeby postawić kilka świeczek lub lamp naftowych na stole. Koniecznie wybierz takie, które zapachem odstraszają komary. Wtedy będziesz mógł spokojnie poodpoczywać na tarasie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny