Oczka wodne plastikowe – jak to wygląda

Forma do oczka wodnego z plastiku – rodzaje i kształty

Oczka wodne plastikowe to nic innego jak gotowe formy, które można wkopać w ziemię i wypełnić wodą. Dzięki nim łatwo i szybko możemy zrobić ogrodowy zbiornik wodny, który będzie się pięknie prezentował. Są one wykonane z grubego i dość trwałego plastiku, który świetnie poradzi sobie w kontakcie z wodą. Niektóre produkty pozwalają na hodowlę ryb ozdobnych, chociaż oczywiście tą metodą na pewno nie powstanie staw.

Gotowe oczka wodne mają dość dobre opinie. Są to pojemniki, które wyróżniają się jakością i trwałością. Na dodatek dzięki nim łatwo można zrobić oczko wodne. Trzeba jednakże uważać, by zbiornik nie wyglądał zbyt sztucznie. W sklepach można znaleźć gotowe formy w różnych kształtach i rozmiarach. Kwadratowe lub prostokątne są popularne, jednakże warto się nad tym zastanowić – to w końcu nie jest kształt typowy dla zbiorników wodnych, a chodzi nam o jak najbardziej naturalny efekt.

Dlatego o wiele lepiej sprawdzi się forma w innym kształcie. Nerkowata, okrągła lub owalna – te można spotkać najczęściej. Co ciekawe, bez problemu znajdziesz także formy do oczek o nieregularnym kształcie i brzegu, a także takie o zróżnicowanej głębokości. Forma do oczka wodnego z plastiku może być jak najbardziej naturalna, a jeśli jeszcze otoczysz ją kamieniami lub zamontujesz dodatkowe elementy, jak kaskady ogrodowe, całość będzie prezentowała się naprawdę zachwycająco.

Oczka wodne plastikowe – wady i zalety

Gotowy wkład oczka wodnego ma bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że jest to duża oszczędność czasu. Na dodatek plastikowe oczka są stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości. Do tego mają różne rozmiary, zatem świetnie sprawdzą się i do małych, i do większych ogrodów. Za takim rozwiązaniem przemawia także łatwość montażu i duża wytrzymałość. Jeśli kupisz produkt wysokiej klasy, będziesz mógł użytkować go przez całe lata, oczywiście pod warunkiem prawidłowej eksploatacji.

Oczka wodne mają różne kształty, które ciężko jest osiągnąć stosując wykopywane oczko wykładane folią. Zwłaszcza ta folia jest szczególnie kłopotliwa – trudno jest ją tak rozłożyć, by tworzyła zatoczki. Kwadratowe czy okrągłe oczka są dość oklepane. Z drugiej strony jednak gotowe formy sprawiają, że właściciel nie ma możliwości ingerowania w kształt oczka, a to jest dla wielu osób poważna wada. Wiele osób zwraca uwagę także na to, że staw ogrodowy zrobiony za pomocą plastikowej formy nie zawsze nadaje się do przechowania na zimę. Z reguły jest to dość płytka konstrukcja, dlatego woda zamarza w nich do dna i może uszkodzić powierzchnię plastiku. Wkład oczka wodnego to także stosunkowo wysoki koszt w porównaniu do zwykłej folii ogrodowej. Jeśli szukasz innych rozwiązań, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić własne oczko wodne.

Forma do oczka wodnego z plastiku – zakup

Gotowe oczka wodne – wybór

Wybierając oczko wodne trzeba przede wszystkim zastanowić się nad jego wielkością. W sprzedaży dostępne są zarówno pojemniki na kilkadziesiąt litrów, jak i ogromne, tysiąc litrów. Wielkość powinna być podyktowana wielkością ogrodu i przestrzenią możliwą do zagospodarowania. Warto także zwrócić uwagę na to, że oczko nie powinno stać w słońcu (ponieważ to zwiększa ilość glonów) ani pod drzewami, bo wtedy woda szybko się zanieczyszcza liśćmi z drzew.

Warto także zastanowić się, czy do oczka dokupić inne elementy ozdobne, na przykład kaskady ogrodowe lub sztuczne kamienie, które będą pasować do całości. Warto bowiem wiedzieć, że niektóre gotowe formy to tylko niebieski lub czarny plastik, inne zaś mogą imitować skalisty brzeg jeziora.

Budowa oczka wodnego w ogrodzie, a także oczka wodne plastikowe i forma do oczka wodnego,
Forma do oczka wodnego z plastiku, czyli oczka wodne platikowe i ich rodzaje

Wkład oczka wodnego – cena

Dobrej jakości oczka wodne niestety muszą trochę kosztować. Na uwagę zasługują przede wszystkim produkty firmy Pontec, która zajmuje się tworzeniem niecek i form do oczek wodnych różnej wielkości i szerokości – od małych kwadratowych zbiorniczków po 1000-litrowe zbiorniki o znacznej głębokości. Cena najmniejszych 80-cio litrowych zbiorników sięga 250 zł za sztukę, w przypadku tych największych o wymiarze 1,4 x 2,4 m to już koszt około 1000-1200 zł za sztukę.

Bardzo podobne ceny mają także marki takie jak Aqua Nova czy PPHU LEKS. Aqua Nova produkuje niecki i elementy do kaskad i innych ważnych części ozdobnych. Dzięki temu można stworzyć wodospad, jednakże warto mieć na uwadze to, że każdy element do wodospadu to koszt rzędu 80-250 zł.

PPHU LESK to firma specjalizująca się w przygotowywaniu gotowych form do basenów. W ich ofercie znajdują się także gotowe formy do oczek wodnych. I to w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, od 60 l do 1500 l. Ceny są porównywalne do tych oferowanych przez Pontec.

Wkład do oczka wodnego – zakładanie oczka

Zakładanie oczka za pomocą gotowej formy nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy dobrze wymierzyć formę, a następnie utworzyć otwór, w którym zmieści się gotowa plastikowa forma. Powinien być on nieco głębszy niż samo oczko, a średnica dołu chociaż o kilka centymetrów większa. Dzięki temu będzie można umieścić obok formy graniczne paliki lub utwardzić grunt żwirem. Ziemia nie powinna być za luźna, dlatego warto ją dobrze udeptać. Wszelkie nierówności należy wykonać za pomocą drewnianych klocków i piasku.

Przy granicy oczka warto poukładać kamienie lub zaimprowizować miejsce dla doniczek z kwiatami. Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie kamieni na dnie zbiornika – zasłonią plastik, a jeśli jeszcze dodasz tam trochę ziemi, będziesz mógł wsadzić rośliny pływające i rosnące w zbiornikach wodnych. To sprawi, że oczko będzie wspaniałą ozdobą, centralnym punktem całego ogrodu. Warto także pomyśleć o małej kaskadzie lub chociaż niewielkiej fontannie. Obecnie małe pompki można łatwo zamontować, a przewód bez problemu ukryjesz pod kamieniami. Fontanna doda kompozycji jeszcze większego uroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny