Ścieżki w ogrodzie – jak je wykonać tanio i dobrze
Ogrody wymagają pielęgnacji i nieustannej pracy, w zamian jednak oddają nam swój niepowtarzalny urok. Ciepłym, słonecznym latem cieszy nas możliwość stąpania gołymi stopami po przystrzyżonej i zielonej trawie pomiędzy ozdobnymi krzewami, w porze deszczowej nie jest jednak już tak pięknie. Wszechogarniające błoto potrafi być naprawdę uciążliwe i skutecznie utrudnić nam życie, odbierając przy tym płynącą z ogrodu przyjemność spaceru. To jednak wizja ogródka pozbawionego ścieżek, czyli koniecznego elementu przydomowego krajobrazu. Projekty ogrodów zawsze powinny przewidzieć ścieżki.
Jeżeli chcesz dokładnie obliczyć koszty wykonania ścieżek w Twoim ogrodzie, zapraszamy do odwiedzenia kalkulatora kosztów aranżacji ogrodu dostępnego na https://kb.pl/przy-domu/
Krok pierwszy – planowanie ścieżek w ogrodzie
Wytyczanie ścieżek należy zacząć od starannie przygotowanego planu. Nie może być ich zbyt mało, bo po prostu nie będą spełniały swojej funkcji. Pamiętajmy jednak, że ułatwiając sobie spacery po ogrodzie jednocześnie pozbywamy się trawiastego podłoża, które przecież jest istotą każdego ogrodu. Tak więc cały układ ścieżek powinien być zaplanowany racjonalnie i brać pod uwagę różne czynniki i lokalne uwarounkowania.
Kolejnym ważnym aspektem jest dopasowanie wielkości ścieżek do powierzchni ogrodu. Jeśli nie jest on największych rozmiarów (mniej niż 10 arów), to ścieżek powinno być niewiele, a przy tym muszą być odpowiednio wąskie. Z pomocą przychodzą nam w tym momencie uniwersalne wyliczenia, które sugerują, że szerokość ścieżki po której będą się poruszały dwie osoby to od 120-150 cm i relatywnie dwa razy mniej w przypadku zaledwie jednego użytkownika.
Nie bez znaczenia będzie rodzaj roślin i krzewów, jakie zamierzamy posadzić dookoła ścieżek. Zbyt rozłożyste zakryją drogę fundując nam rodzaj toru przeszkód, a nie poczucie komfortu. Należy pamiętać też o bliskości drzew, które poprzez system szerokiego ukorzenienia naruszają powierzchnię ścieżek. Można również wybrać rośliny, które i tak planujemy w przyszłości przycinać. Wtedy należy się jednak liczyć z tym, że utrzymanie ogrodu będzie wymagało od nas dużo więcej pracy.
Z jakiego materiału zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Najprostszym rozwiązaniem jest postawienie na jak największą funkcjonalność. Zawsze jednak powinno się myśleć również o estetyce - ogród ma być w końcu powodem do dumy, a nie wstydu. Stosunkowo niewiele pracy wymaga ułożenie płyt chodnikowych pod wycięte uprzednio płaty trawy. Taki rodzaj ścieżki można układać w dowolny sposób, a dla lepszego efektu posypać żwirem. Tego rodzaju dróżka jest bardzo łatwa w utrzymaniu i niezwykle praktyczna.
Jeśli natomiast pragniemy nieco bardziej twórczych rozwiązań, to doskonałą propozycją będzie drewniana kostka sprzedawana jako bruk drewniany. Nawierzchnię usypujemy żwirem lub grubym piaskiem. Ubytki między klockami także uzupełnia się piaskiem. Taki rodzaj ścieżki wygląda bardzo estetycznie, ale wymaga też częstej konserwacji, w przeciwnym wypadku ścieżka będzie cyklicznie wymywana przez wodę. Najczęściej korzysta się zatem z cegły klinkierowej lub polbruku. To dużo bardziej wygodne rozwiązanie.
Poszukując więcej oryginalnych rozwiązań, warto rozpatrzyć ścieżki ze żwiru lub kory. Nie obejdzie się przy tym jednak bez mini krawężnika, który utrzyma nasz materiał w jednym miejscu. Powierzchnię należy wcześniej utwardzić i opatrzyć w agrowłókninę, a następnie obsypać mieszaniną piasku i żwiru.