Ogrodzeniowa siatka cieniująca – przeznaczenie i cena

Siatka cieniująca - jakie zadanie mają siatki ogrodzeniowe

Siatka cieniująca znana jest również jako siatka zacieniająca, siatka osłonowa i siatka maskująca. Te trzy nazwy stosowane są zamiennie i wszystkie dotyczą tego samego produktu. Zanim przejdziemy do tego, jakie są rodzaje siatek maskujących, powinniśmy dowiedzieć się, czemu służą tego typu ogrodowe produkty.

Siatki zacieniające, jak sama nazwa wskazuje, służą do tego, by chronić przed nadmiernym słońcem. Co więcej, taka ogrodnicza siatka osłonowa ochroni nas również przed kurzem i silnym wiatrem, oczywiście, jeśli jest ona prawidłowo przytwierdzona do ogrodzenia.

Nie możemy także zapominać o tym, że taka siatka to osłona, która oddzieli nas od sąsiadów, przez co zyskamy własną i komfortową przestrzeń. Za pomocą tej osłony na płot, bez problemu możemy odgrodzić mniej atrakcyjne miejsca w ogrodzie np. obszar niedokończony, w trakcie budowy.

Jaka cena za siatki na płot

Siatka maskująca, doniczki wiszące, figury ogrodowe, zraszacze, maty i inne ogrodowe dodatki, dostępne są w sklepach ogrodniczych. Zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Oczywiście ich ceny są zróżnicowane i zależą od wielu czynników.

Pierwszym z nich jest to, gdzie kupiona zostanie ta osłona. Bardzo często w sklepach internetowych mamy możliwość zakupienia tańszych siatek cieniujących, natomiast musimy pamiętać o tym, by taka osłona na ogrodzenie była od dobrego producenta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy sam sklep internetowy posiada dobre opinie. Wielką zaletą sklepów internetowych jest również to, że możemy zrobić zakupy bez wychodzenia z domu. Jednak w przypadku sklepów internetowych nie mamy możliwości przekonania się na własne oczy, jakiej jakości faktycznie jest siatka cieniująca.

Jeśli chodzi natomiast o ceny za siatki cieniujące, musimy wiedzieć, że są one w granicach od 50 do 150 zł, w zależności od wielkości. Ważną sprawą są tutaj metry. Wiadomo, że im więcej metrów siatki chcemy kupić, tym wyższy będzie koszt całkowity za siatkę zacieniającą.

Zakup siatki cieniującej - na co zwrócić uwagę

Jeśli interesujemy się zakupem siatki zacieniającej na płoty do naszego ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Zacznijmy od wielkość siatki jaka będzie na potrzebna. Tutaj musimy wziąć pod uwagę zarówno wysokość, jak i długość. Przy doborze wysokości powinniśmy wiedzieć, że siatki cieniujące występują w kilku podstawowych rozmiarach, mianowicie 1 m, 1,2 m, 1,5 m, 1,7 m oraz 2 m. Dostępne są również wyższe osłony. W przypadku długości możemy zakupić rolki osłon o długości 10 m, 20 m, 50 m i 100 m. Podczas doboru wysokości i długości musimy pamiętać, by te metry dobrać pod to, jak wysokie jest nasze ogrodzenie i jaka jest długość ogrodzenia, do którego chcemy przymocować siatkę ogrodniczą.

Kolejnym istotnym elementem jest gęstość siatki. Gęstość siatki jest równoznaczna z procentem zacienienia, który możemy osiągnąć, umieszczając siatkę na ogrodzeniu. Wyróżnia się dwa główne stopnie zacienienia, a dokładniej 55% i 95%. Oczywiście im większy procent, tym większy stopień zacienienia daje siatka cieniująca. Co więcej, możemy zastosować jedną lub dwie warstwy siatki na płocie, przez co zyskamy jeszcze większy stopień zacienienia. Siatki dostępne są także w różnych barwach. Najpopularniejsze to kolor zielony, brązowy i czarne. Oczywiście barwę siatki dobieramy do naszego ogrodu lub elementów dekoracyjnych, do których zalicza się np. figurę ogrodową, doniczkę wiszącą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ogrodzeniu z siatki drucianej?

Siatka ogrodzeniowa - jakie są jej rodzaje

Rodzaje siatek cieniujących - która będzie najlepsza

Siatki cieniujące możemy podzielić na trzy główne rodzaje: siatki ogrodzeniowe, siatki cieniujące do osłony obiektów sportowych, siatki cieniujące do ochrony upraw. Siatki cieniujące do ochrony upraw nie muszą mieć specjalnych walorów dekoracyjnych, ponieważ służą jedynie temu, by uchronić nasze uprawy przed zimnym wiatrem, który może połamać i uszkodzić rośliny.

Jeśli chodzi natomiast o siatki cieniujące, które służą do osłony obiektów sportowych, warto wiedzieć, że z reguły są one w kolorze zielonym. Mają różne gęstości. Wykorzystywane są one przede wszystkim przy kortach tenisowych, gdzie również chronią przed wiatrem i pozwalają na uzyskanie pewnego rodzaju intymności.

Zdecydowanie najczęściej kupowane są siatki cieniujące ogrodzeniowe, które wykorzystujemy w naszych ogrodach z różnych przyczyn. Takie siatki różnią się splotem, barwą, gramaturą oraz rodzajem. Ogrodzeniowe siatki cieniujące są bardzo proste w użyciu i montuje się je przy pomocy specjalnych opasek zaciskowych. Siatki mają wycięte specjalne oczka, przez które przekłada się właśnie te opaski i bez problemu możemy je przymocować do płotu.

Siatka ogrodnicza - jakie są jej alternatywy

Kiedy decydujemy się na zakup zacieniających siatek ogrodniczych na płoty, powinniśmy wiedzieć, że jeśli chcemy uzyskać większe aspekty dekoracyjne, możemy skorzystać także z innych alternatywnych produktów. Są one jednak droższe. Do tych produktów zalicza się np. mata osłonowa raffia, mata z bambusowych listew lub mata z technorattanu.

Zacznijmy od maty raffi, która dostępna jest zwykle w kolorze czarnym, zielonym, brązowym i beżowym. Taki rodzaj osłony charakteryzuje się dużo większą dekoracyjnością od siatek cieniujących. Dodatkowo maty z listew bambusowych charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością tak jak i maty z technorattanu.

W przypadku technorattanowych mat mamy możliwość wyboru różnych barw i faktur. Taki rodzaj mat wykorzystywany jest nie tylko do osłonięcia ogrodów, ale również do zastosowania na balkonie czy tarasie. Jeśli decydujemy się na przymocowanie osłony na nasz płot, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi możliwymi rozwiązaniami i wybrać najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

ikona podziel się Przekaż dalej