Szklarnie z poliwęglanu - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Szklarnie i tunele ogrodowe mogą być niezwykłą ozdobą działki. Dodatkowo oczywiście przyspieszają wegetację roślin, warto więc w swoim ogrodzie postawić chociaż małą szklarenkę. Najbardziej popularne w ostatnim czasie są szklarnie z poliwęglanu. Dowiedz się, jakie mają opinie i czy faktycznie warto!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uprawach szklarniowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szklarnie z poliwęglanu – rodzaje i zalety
Szklarnie z poliwęglanu do ogrodu
Dzięki dobrze wykonanej i zaizolowanej szklarni możemy wcześniej cieszyć się świeżymi owocami i warzywami. Ponieważ szklarnie ogrodowe utrzymują także temperaturę zimą, można przechowywać w nich rośliny, które mają wyższe wymagania cieplne. Jest to także rozwiązanie do uprawy cytrusów, na przykład drzewek cytrynowych. Dlatego warto się zastanowić nad ich zamontowaniem w ogrodzie.
Bardzo popularne w ostatnim czasie są szklarnie poliwęglanowe, które są znacznie bardziej trwałe niż inne dostępne materiały. Poliwęglan ma mnóstwo zalet. Jest stosunkowo lekki, utrzymuje dobrze temperaturę i chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to bardzo dobrze izolujący materiał, który utrzymuje temperaturę wewnątrz szklarni. Dzięki temu znacznie przyspiesza wegetację roślin.
W poliwęglanie można hodować wszystkie gatunki – swojskie ogórki czy pomidory, sałatę i rzodkiewki, jak i truskawki, krzewy owocowe czy rośliny ozdobne. Więcej – doprowadzenie ogrzewania sprawia, że w szklarniach poliwęglanowych można uprawiać cytrusy i orchidee wymagające wysokiej temperatury. Jeśli obok szklarni umieścisz zbiornik na deszczówkę, nie będzie problemu z podlewaniem najbardziej kapryśnych kwiatów, które wymagają stosowania miękkiej wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nawadnianiu szklarni?
Szklarnie z poliwęglanu – rodzaje
Szklarnie z poliwęglanu można podzielić na kilka rodzajów ze względu na materiał wykonania i wielkość. W tej pierwszej klasyfikacji wyróżniamy szklarnie z poliwęglanu komorowego i szklarnie z poliwęglanu litego. To drugie rozwiązanie jest znacznie rzadziej stosowane, ponieważ poliwęglan lity jest bardziej kruchy i jest słabszym izolatorem termicznym.
Znaczenie ma także materiał, z którego wykonany jest stelaż. Najczęściej spotykane są szklarnie aluminiowo-poliwęglanowe, ponieważ są najlżejsze. Stelaż z metalu jest już rzadziej spotykany ze względu na ryzyko korozji i ciężar.
Szklarnie mogą różnić się między sobą także wielkością. Na standardowej działce świetnie sprawdzają się małe szklarnie, które wielkością mogą przypominać tunele foliowe, w większych ogrodach częściej pojawiają się większe konstrukcje, takie, które mieszczą sporo grządek i nawet krzewy owocowe. Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu to ciekawy wybór. Poczytaj więcej o szklarni z poliwęglanu w tym artykule.
Szklarnie poliwęglanowe czy z innego materiału? Wybór
Szklarnie ogrodowe: poliwęglan, szkło czy folia?
Szklarnie poliwęglanowe są popularne, jednak nadal konkurują o palmę pierwszeństwa z takimi materiałami jak szkło czy folia. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Szkło hartowane jest trwałe podobnie jak poliwęglan, ale przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe i w chłodne dni źle izoluje ciepło. Na dodatek szklarnia szklana jest po prostu bardzo ciężka, a jeśli zamierzasz uprawiać w niej pomidory lub paprykę, powinieneś przenosić ją z miejsca na miejsce co roku. Sprawdź także ten artykuł o roślinach polecanych do uprawy w szklarni.
Szklarnie aluminiowo poliwęglanowe są właśnie bardzo lekkie. Można je samodzielnie przenieść i zamontować, nie trzeba także wysiłku do ich rozmontowywania. To zaleta, jaką mają jeszcze jedynie tunele ogrodowe. Wiele osób decyduje się na foliową szklarnię, ale takie rozwiązanie ma najwięcej wad. Tunele foliowe są po prostu mało trwałe. Wystarczy niewielkie rozdarcie, żeby nie trzymały ciepła wewnątrz, a rozdarcia zdarzają się często. Na tle innych alternatyw szklarnie z poliwęglanu prezentują się bardzo dobrze. Dlatego zapaleni miłośnicy ogrodnictwa decydują się na ich montaż, niezależnie od stosunkowo wysokiej ceny.
Szklarnie poliwęglanowe – dopasowanie rodzaju
Decydując się na budowę lub zakup szklarni z poliwęglanu, warto sporządzić jej projekt i rozważyć jej wielkość. Małe szklarnie ładnie wyglądają i są odpowiednie na maleńkich działkach, ale z drugiej strony niewiele się do nich mieści. Teoretycznie małe szklarnie można rozbudowywać, ale jest to kosztowne i czasochłonne.
Zanim wybierzesz szklarnię, określ jakie rośliny chcesz w niej uprawiać. Czy będą to nowalijki i chcesz tylko przyspieszyć ich wegetację, czy może raczej melony, orchidee czy kalafiory, wymagające większej temperatury? Od tego zależy na przykład, czy do szklarni doprowadzisz ogrzewanie i w jaki sposób ją usadowisz. Od tego zależy także wysokość szklarni. Jeśli chcesz hodować krzewy owocowe, musi być nieco wyższa. Od gabarytów zależy także, czy trudno będzie zamontować szklarnię – większe wymagają zrobienia fundamentów pod ściankami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szklarni balkonowej?
Szklarnie z poliwęglanu – zakup czy lub samodzielna budowa
Szklarnie z poliwęglanu – zakup czy budowa?
Szklarnie z poliwęglanu możesz mieć w swoim ogrodzie na dwa sposoby – możesz kupić gotowy produkt lub wybudować ją od podstaw. Arkusze poliwęglanu są dostępne w wielu sklepach i mają różne wielkości, więc z pewnością znajdziesz takie, które odpowiadają twojemu projektowi szklarni. Podobnie jak zbiornik na deszczówkę czy altana, szklarnia jest elementem małej architektury i nie wymaga pozwolenia na budowę.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że budowa od podstaw wymaga mnóstwo czasu i jest dość skomplikowana. Na dodatek koszt wcale nie jest niższy niż kupienie gotowej szklarni w częściach, którą wystarczy tylko poskładać według wytycznych producenta. O ile wybudowanie szklarni to co najmniej kilka dni pracy, o tyle postawienie średniej konstrukcji z gotowych elementów trwa zaledwie 4-5 godzin.
Cena szklarni z poliwęglanu
Szklarnie z poliwęglanu są sprzedawane w częściach. Najczęściej producenci lub sklepy oferują gotowy zestaw do postawienia konkretnego modelu i części wymienne, które można w nich zamontować – na przykład okno żaluzjowe, podwieszane półki lub inny rodzaj drzwi. Dlatego masz dużą dowolność przy tworzeniu idealnej szklarni do twoich potrzeb.
Poliwęglan to stosunkowo drogi materiał, dlatego szklarnie także potrafią sporo kosztować. Przygotuj się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Mała szklarnia o wymiarach 1,8 x 2,5 m kosztuje około 1700 zł, jednak większe są już znacznie droższe. Konstrukcja wielkości 2,5 x 2,5 metra to już cena około 3600 zł, a naprawdę duże szklarnie – 2,4 x 3,7 m potrafią kosztować nawet około 4 tysięcy.
Jeśli chcesz kupić szklarnię do swojego ogrodu, przeglądaj oferty sezonowe. Wiosną i pod koniec zimy będą najdroższe – wtedy najwięcej osób je kupuje. Jednak jesienią ceny znacznie spadają, nawet o kilkadziesiąt procent. Szklarnie należy zmontować samodzielnie, co oznacza, że produkt przychodzi spakowany w kilka pudełek. Możesz go przechować przez zimę w pomieszczeniu gospodarczym lub piwnicy i wczesną wiosną, kiedy tylko skończą się przymrozki, zbudować ją w ogrodzie. Jeśli szybko posiejesz nasionka, już w tym roku będziesz cieszyć się niezwykłym smakiem nowalijek. Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o oranżerii w ogrodzie.