Kostka brukowa w ogrodzie – dlaczego po nią sięgamy?

Kostka w ogrodzie to częsty widok. Sięgamy po nią, ponieważ jest powszechnie dostępna. Można ją kupić w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. To uniwersalny materiał, z którego zbudować można wiele rzeczy – podjazd, chodnik, drogę lub plac. Trwałość, różnorodność stylistyczna i wszechstronna możliwość zastosowania przekładają się na popularność kostki brukowej. Właśnie dlatego chętnie po nią sięgamy.

Kostka w ogrodzie najczęściej znajduje zastosowanie jako utwardzenie terenu np. pod ścieżkę. Układa się z niej również efektowne tarasy. Niektórzy tworzą z kostki wielopoziomowe konstrukcje, nadając posesji nietuzinkowy wygląd. Poza tym wykonanie tarasu na gruncie jest tańsze niż wybudowanie go z betonu. Gdy kostka się uszkodzi, prościej i szybciej można wymienić ją na nową. Układanie kostki to jednak nie takie łatwe zadanie dla każdego. W takim przypadku warto skorzystać z Fixly. Znaleźć tam można brukarzy, ogrodników i innych fachowców. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby odezwali się specjaliści z okolicy. Dzięki Fixly zatrudnić można brukarza, który zajmie się ułożeniem kostki brukowej w ogrodzie.

Ścieżka z kostki w ogrodzie – układanie kostki brukowej

Kostka brukowa w ogrodzie wykorzystywana jest do tworzenia ścieżek, ponieważ z jej pomocą można robić to w szybki i łatwy sposób. Praca z tym materiałem wymaga oczywiście pewnej wiedzy i doświadczenia. Trzeba też umieć obchodzić się z narzędziami, takimi jak łopata, zagęszczarka, betoniarka, szlifierka kątowa i inne przedmioty. Aby ścieżka ogrodowa się nie zapadała lub rozchodziła, powinno się ją ułożyć na podłożu z podsypki i podbudowy. Stabilność ścieżki zapewni minimum 15 cm warstwa. Jednak zanim na ścieżce pojawi się kostka brukowa, przeprowadzić trzeba wiele prac:

  • Należy wytyczyć ścieżkę sznurkiem lub cienkim drutem i przeprowadzić roboty ziemne.
  • Na dnie koryta układa się warstwę odsączającą, następnie ubija zagęszczarką.
  • Układa się krawężniki na fundamencie z betonu i docina szlifierką.
  • Wykonuje się podbudowę i ubija zagęszczarką. Później trzeba zrobić podsypkę.
  • Należy ułożyć kostkę, zachowując odpowiednie szczeliny i docinając, gdzie trzeba.
  • Na koniec wykonuje się spoinowanie sypkim piaskiem i zagęszcza kostkę brukową.

Kostka w ogrodzie – ciekawe zastosowania i pomysły

Kostkę brukową da się wykorzystać na mnóstwo różnych sposobów. Układanie kostki brukowej pozwala bowiem na wiele możliwości. Stworzyć z niej można ciekawe nawierzchnie i różne obiekty, dzięki którym ozdobimy ogród. Doskonale prezentuje się np. placyk z kostki brukowej, który spisze się jako kącik do wypoczynku lub miejsce na grilla. Z kostki skonstruować można schody dopełniające przestrzeń i zapewniające posesji niebanalny wygląd. Kostka brukowa genialnie sprawdzi się też jako krawężnik i obrzeże, rozdzielając np. trawnik od rabaty. Nie tylko doda przestrzeni uroku, ale i pozwoli zachować porządek w ogrodzie.

Z pomocą kostki wybudować można oczko wodne i fontannę. Wspaniale prezentują się też murki ogrodowe – pełnić mogą funkcję zarówno ozdobną, jak i oporową (np. wzmacniając i zabezpieczając skarpę). Murek z kostki może podkreślić ukształtowanie terenu, podzielić go na strefy, a nawet stać się… siedziskiem. Ciekawie wyglądają też opaski wokół domu, które stanowią swego rodzaju barierę ochronną i zabezpieczają dolną część elewacji domu przed m.in. zabrudzeniami od deszczu. Z kostki brukowej zbudować można niektóre elementy architektury ogrodowej, takie jak duże donice i rabaty. Oczywiście nie da się ich wówczas przenieść w innej miejsce. Można za to ustawić obok siebie kilka takich donic i stworzyć piętrowe nasadzenia.

Coraz więcej osób decyduje się też na budowę grilla z kostki brukowej. Murowany grill świetnie podkreśli charakter ogrodu i sprawi, że będzie można aktywnie spędzać przy nim czas. Konstrukcja jest stała, bo grilla z kostki brukowej nie da się przenieść. Warto zatem odpowiednio go zabezpieczyć, aby mógł posłużyć przez wiele lat. Zbudowanie porządnego grilla jest wymagającym i czasochłonnym zadaniem. Warto więc skorzystać z Fixly, gdzie można znaleźć brukarzy i innych fachowców. Wystarczy zatrudnić specjalistę, który skonstruuje solidny i wytrzymały grill z kostki brukowej.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej