Wiata na drewno w ogrodzie - rodzaje, ceny, opinie, porady przy wyborze
Właściwe przechowywanie drewna opałowego pozwala na efektywne ogrzanie pomieszczenia odpowiednio suchym drewnem, które nie wydziela szkodliwego dla zdrowia dymu. Wiata na drewno, zlokalizowana przy domu lub w jego pobliżu, umożliwia szybki dostęp do opału. Miło jest spędzić wolny czas przy kominku, w którym jasnym płomieniem pali się drewno kominkowe, co tworzy niepowtarzalny nastrój. Przeczytaj, jak wybrać najlepszy schowek na drewno opałowe.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o małej architekturze ogrodowej.
Wiata na drewno kominkowe – bezpieczne składowanie opału
Jak palić drewnem? Porady ekspertów
Drewno opałowe, aby spełniło swoje zadanie, powinno mieć właściwą wilgotność. Nie można spalać świeżego drewna, bowiem wysoka wilgotność (około 50%) jest przyczyną niskiej temperatury spalania i wydzielania się dużej ilości sadzy. Wilgotność spalanych drewnianych szczap powinna wynosić około 20%.
Czy opał jest odpowiednio suchy, stwierdzimy po wadze drewna, które jest lżejsze, niż świeży materiał i występują na nim spękania wzdłuż włókien. Poza tym mokre drewno jest zimne, podczas gdy suche sprawia wrażenie cieplejszego. Wiata na drzewo umożliwi suszenie i zabezpieczenie drewna opałowego przed opadami.
Eksperci radzą:
- Największą wartość opałową ma drewno drzew liściastych. Długo palą się szczapy bukowe, dębowe i grabowe, dając jasny i czysty płomień, bez wydzielania szkodliwych substancji.
- Szybciej spala się miękkie drewno, np. wierzbowe i drewno topoli.
- Unikajmy korzystania z drewna opałowego z żywicznych drzew iglastych – wydzielający się dym nie pozwoli cieszyć się w pełni z działania kominka, a substancje oleiste, obecne w drewnie, zanieczyszczą komin.
Mała architektura ogrodowa – niezbędne zadaszenie na drzewo
Drewno kominkowe możemy przechowywać we własnym ogrodzie. Mała architektura ogrodowa, do której możemy zaliczyć różnego typu altany z drewna, zadaszenie na drzewo lub schowek na drewno opałowe, nie musi uzyskać pozwolenia na budowę, jeśli zostaną zachowane wymagania prawa budowlanego (art.29 ust.1 pkt.2). Wiata na drewno jest obiektem budowlanym, o ażurowych lub niezabudowanych ścianach. Dach chroni takie altany z drewna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a przewiewne ściany zapewniają drewnu opałowemu doskonałą wentylację.
O najprostszą konstrukcję możemy pokusić się samodzielnie – to wyzwanie dla majsterkowiczów, którzy, w oparciu o własny projekt, zapewnią zadaszenie dla zgromadzonego drewna opałowego. Postawienie wiaty w ogrodzie ułatwi nam gotowy projekt budowlany lub zakupienie wiaty ogrodowej, którą wystarczy jedynie własnoręcznie zamontować w wybranym miejscu. Nie zapomnijmy o zaopatrzenie drewutni w podest, który będzie izolował drewno od podłoża. Niektóre gotowe schowki na drewno wyposażone są w podłogę.
Wiata na drewno kominkowe, z zadaszeniem i ażurowymi ściankami, często spełnia rolę schowka na meble ogrodowe i narzędzia. Konstrukcja drewutni dobrze komponuje się z najbliższym otoczeniem – innymi zabudowaniami oraz zielenią. Warto, by wiata na drewno znalazła się w słonecznym miejscu, co sprzyja wysychaniu drewna oraz w pobliżu miejsca z grillem, co umożliwi szybki dostęp do opału w czasie towarzyskich spotkań. Zaimpregnowana odpowiednio wiata na drzewo przez długi czas będzie spełniać swoje zadanie.
Wiata na drewno – rodzaje i cena altany z drewna
Wiata na drewno kominkowe firmy ANDREWEX – składa się z podestu, na którym zostaną ułożone szczapy drewna, ażurowych bocznych ścianek oraz spadzistego dachu, osłaniającego drewno przed opadami. Niewielkie rozmiary umożliwiają ustawienie wiaty nawet w niewielkim ogrodzie. Całość jest wykonana z suszonego zaimpregnowanego drewna sosnowego. Drewutnia może zostać ustawiona przy domu lub w pobliżu grilla, dla podkreślenia rustykalnego charakteru ogrodowego zakątka. Cena wiaty, o rozmiarach 180 cm x 180 cm i głębokości 40 cm – to 269 zł/sztukę. Za wiatę 190 cm x 190 cm i głębokości 60 cm zapłacimy 358 zł/sztukę.
Schowek na drewno opałowe STOKHOLM – wykonany został z naturalnego drewna. Jest to rodzaj altany, składającej się z narożnika ażurowych ścianek, przykrytych dachem. Schowek nie jest wyposażony w podłogę, więc nie zapomnijmy o dokupieniu podestu. Wymiary drewutni wynoszą: wysokość 220 cm, szerokość wewnętrzna 150 cm oraz głębokość wewnętrzna 266,4 cm. Schowek objęty jest dwuletnią gwarancją. Jego cena to 1549 zł/sztukę.
Domek narzędziowy z dobudowaną wiatą SOLEO BIS – jest propozycją dla posiadaczy większych działek i ogrodów. W obszernym domku narzędziowym można przechowywać w czasie zimy meble ogrodowe, a nawet schronić się przed deszczem. Dobudowana wiata umożliwi przechowanie drewna opałowego. Dwuspadowy dach domku kryje także wiatę, wspartą na dwóch słupach. Konstrukcja nie wymaga zastosowania pozwolenia na budowę. Za domek z wiatą, o wymiarach całkowitych: szerokość 330 cm, wysokość 225 cm oraz głębokość 230 cm – zapłacimy 3098 zł/sztukę.
Drewutnia ze schowkiem na narzędzia – wykonana z impregnowanego drewna sosnowego, wyposażona jest w dach, ażurowe boczne ścianki oraz w ażurową ścianę tylną oraz w zamykany schowek na narzędzia. Drewno opałowe układamy na podłodze z desek, o grubości około 16 mm. W komplecie klient otrzyma także papę, do pokrycia dachu. Wiata ma objętość 2,8 m3. Cena produktu to 1300 zł/sztukę. Za podobne konstrukcje, bez schowka narzędziowego, zapłacimy od 400 zł/sztukę do około 1100 zł/sztukę.
Drewutnia na drewno kominkowe BECZKA – to dekoracyjna drewutnia, wykonana z drewna sosnowego. Składa się z podłogi, giętych ażurowych boków, ścianki tylnej, którą stanowi ozdobna kratka oraz z giętego dachu. Efektowna wiata jest impregnowana i oferowana na wybrany przez klienta kolor. Dach pokrywamy papą. Wymiary - wysokość 2,3 m, na podstawie 2 m x 1,1 m. Za wiatę - beczkę zapłacimy 1650 zł/sztukę.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele drewnianych modeli wiat na drewno kominkowe. Możemy wybrać najlepszy schowek, który pozwoli sezonować drewno, chroniąc je przed opadami. Gotowe drewutnie są estetyczne i funkcjonalne. Zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewni długotrwałe użytkowanie i dopełnienie stylistyczne naszego ogrodu.Więcej na temat wiat na drewno przeczytasz tu.