Kalendarz biodynamiczny na cały rok
Kalendarz biodynamiczny zwany też kalendarzem księżycowym oparty jest na wpływie energii, która dociera z kosmosu do Ziemi. Zawiera on szereg wskazówek, dzięki którym można zaplanować prace w ogrodzie. Dzięki niemu poznajemy najlepsze terminy zbiorów, a także dni siewu roślin w konkretnych miesiącach.
Jeśli planujesz założenie ogródka warzywnego, wszelkie niezbędne informacje i artykuły zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.
Kalendarz biodynamiczny – metoda, która przyniesie najwyższą jakość plonów
Kalendarz biodynamiczny – co to takiego?
Kalendarz biodynamiczny ukazuje jak krok po kroku prowadzić pracę w ogrodzie. Uprawa biodynamiczna prowadzona według kalendarza księżycowego będzie wyróżniać się dobrymi wartościami odżywczymi, wspaniałym smakiem i aromatem roślin.
Uprawa i prace w ogrodzie na zasadzie kalendarza biodynamicznego opierają się na przestrzeganiu praw, które panują w naturalnym środowisku. Dotyczą one naturalnego nawożenia, biodynamicznej uprawy gleby, a także utrzymania równowagi mikrobiologicznej i odpowiedniej wilgotności. Kalendarz biodynamiczny jest opracowywany każdego roku, ponieważ dane w nim zawarte ciągle się zmieniają. Rok księżycowy trwa 27 dni. W tym czasie księżyc obiega Ziemię. Wraz ze zmianą jego położenia zmienia się rytm pogody i rozwój roślin.
Prowadząc działania zgodne z metodą biodynamiczną, ułatwimy sobie nie tylko pracę w ogrodzie, ale również zyskamy ochronę przed patogenami oraz pożądany wzrost roślin.
Kalendarz księżycowy podzielony jest na 12 miesięcy. Przekazuje on nam wskazówki, jakie prace wykonywać w ogrodzie w konkretnym miesiącu. Korzystanie z tego typu kalendarza jest bardzo proste, a wykonując je zgodnie ze wskazówkami, możemy osiągnąć wspaniałe efekty. Jeśli interesuje cię także sadzenie i uprawa truskawek, przeczytaj ten artykuł.
Podział kalendarza biodynamicznego
Kalendarz księżycowy podzielony jest na wszystkie dni tygodnia. Znajdziemy w nim informacje o wschodzie i zachodzie słońca. Kalendarz księżycowy opiera się również na znakach zodiaku. Determinuje on prace w ogrodzie.
Gwiazdozbiory, w których przebywa Księżyc mają przypisane do siebie żywioły. Każdy żywioł odpowiada za rozwój części roślin – kwiatu, liści, owoców czy łodygi. Przy każdym dniu podany jest symbol zodiaku, który informuje w jakim określonym gwiazdozbiorze znajduje się Księżyc.
W kalendarzu biodynamicznym znajdziemy również inne ważne informacje dotyczące np. faz księżycowych, które mają wpływ na zalecenia ogrodnicze. Kalendarz biodynamiczny podaje również informacje dotyczące określonych ram czasowych sprzyjających uprawie konkretnych części roślin. Podzielone są one na cztery grupy: liściaste, owocowe, korzeniowe i kwiatowe. Do roślin korzeniowych możemy zaliczyć np. pietruszkę, cykorie, marchew, buraka, chrzan. Rośliny liściaste to np. kalarepa, jarmuż, seler, kapusta, sałata. Do roślin owocowych zaliczymy groch, pomidora, dynię, paprykę lub kukurydzę. Natomiast rośliny kwiatowe to wszystkie rośliny ozdobne.
W kalendarzu księżycowym mamy wskazane również dni siewu. Podany czas sprzyja pracom prowadzonym w ogrodzie, a także przekłada się na wzrost i jakość roślin.
Znaki zodiaku w kalendarzu biodynamicznym i znaczenie faz księżyca
Kalendarz biodynamiczny a zodiaki
Kalendarz biodynamiczny oparty jest między innymi na zodiakach. Podzielone są one na cztery grupy, które dotyczą ziemi, powietrza, wody i ognia. Każdy zodiak nadaje charakterystyczne cechy energii, która dociera do Ziemi z Księżyca. Jeśli interesuje cię także uprawa cebuli dymki, porady znajdziesz w tym artykule.
Księżyc znajdujący się w znaku ziemi jest dobrym czasem do wykonywania prac z roślinami, których plony znajdują się w części podziemnej. Dobrze jest również w tym okresie przesadzać drzewa.
Księżyc, który znajduje się w znaku ognia, to najkorzystniejszy czas na pielęgnowanie roślin, które będą wydawać owoce czy nasiona. W tym czasie rośliny odchwaszczamy i opryskujemy preparatami biodynamicznymi. To również dobry czas na zbiór roślin liściastych i ziół.
Księżyc w grupie znaków wody jest czasem, w którym sieje się rośliny liściaste. Natomiast nie zbiera się żadnych plonów.
Ostatnia grupa dotyczy powietrza. W tym czasie pielęgnujemy i siejemy rośliny kwiatowe. Można również w tym czasie zbierać rośliny, których plonem są liście. Kwiaty ścięte w okresie, kiedy księżyc znajduje się w znakach żywiołu powietrza, wydzielają intensywny zapach i na długo zachowują świeżość.
Fazy księżyca w kalendarzu biodynamicznym
Kalendarz biodynamiczny opiera się również na fazach księżyca, które są niezwykle istotne w prowadzeniu każdego ogrodu.
Kiedy Księżyc zbliża się do pełni, wtedy najlepiej jest sadzić i zbierać owoce, które będą służyły do bezpośredniego spożycia. Prace te należy wykonywać około dwóch dni przed pełnią. Ten okres gwarantuje większe plony.
Kiedy księżyc przechodzi do nowiu, wtedy najlepiej zebrać owoce, które będą przechowywane. W tym okresie dobrze jest też dokonać cięć drzew owocowych, żywopłotów, a także drzew ozdobnych i przeprowadzać żniwa.
Kalendarz księżycowy a pory roku
Zima w kalendarzu księżycowym
Każdy miesiąc w kalendarzu księżycowym ma bardzo
ważne znaczenie. To od nich zależy, kiedy w ogrodzie prowadzić uprawę, jak
planować pracę w ogrodzie, jakie są najkorzystniejsze dni siewu i wiele innych
cennych informacji.
W styczniu rośliny w ogrodzie odpoczywają. Prace dotyczą przeważnie ochrony
przed mrozem. Ten czas warto wykorzystać na pielęgnację roślin domowych.
Najlepsze dni na wykonywanie prac według kalendarza biodynamicznego to połowa
stycznia. Zimą można podlewać rośliny pokojowe, ale również zimozielone
ogrodowe zgodnie z fazą księżyca oraz zodiaku. Część roślin można w styczniu
posadzić do pojemników, aby wydały wcześniej plon.
Luty jest miesiącem zimnym. Czasami jednak w tym okresie pojawiają się roztopy, co może przyczynić się do pobudzenia okresu wegetacyjnego. Okres między 6-18 lutego jest korzystnym okresem dni siewu lub sadzenia roślin w pojemnikach lub zabezpieczonych pomieszczeniach. W lutym podlewamy rośliny rzadko zarówno w domu jak i w ogrodzie. W ogrodzie w tym okresie powinniśmy podlać krzewy zimozielone i iglaki. Zapobiegnie to suszy fizjologicznej. W okresie lutego według kalendarza księżycowego nie powinno się nawozić roślin, które są w stanie spoczynku. Jeśli posiadamy takie rośliny można użyć nawozów mocno rozcieńczonych.
Marzec jest miesiącem, w którym tempo wzrostu roślin uzależnione jest od ilości wody, temperatury, nasłonecznienia, a także wpływu księżyca. W marcu rośliny zaczynają się rozwijać. Warto wtedy rozpocząć podlewanie roślin doniczkowych i ogrodowych biorąc pod uwagę ilość śniegu i opady atmosferyczne. Nadmiar wody może przyczynić się do wystąpienia chorób. Najlepszym terminem do nawożenia roślin jest czas, kiedy księżyc znajduje się w pełni. Nie należy stosować nawozów przed fazą pełnego księżyca. Ważny jest też odpowiednio dobrany termin siewu, który najlepiej wykonać między 5-18 marca dla roślin znajdujących się w ogólnych grupach.
Wiosna w kalendarzu biodynamicznym
Korzystny okres do wysiewu roślin dla różnych grup to pierwsze dwa tygodnie i koniec kwietnia. Bardzo dobrym okresem na wykonywanie różnych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie jest 7-8 kwietnia. W tym okresie również wykonujemy nawożenie i regularne koszenie trawników.
Kalendarz biodynamiczny na maj wskazuje termin od 1 do około 11 maja jako najlepszy do wykonania siewu i sadzenia szerokiej grupy roślin. Przy siewie zwracamy uwagę na rozstaw i sąsiedztwo roślin. Rośliny jadalne wymagają w tym czasie nawożenia. W tym miesiącu pojawiają się już intensywnie chwasty. Należy je usuwać głównie w uprawach rolnych. W maju wykonujemy regularne koszenie trawinka. Sprawdź także porady eksperta na temat: zakładanie i pielęgnacja trawnika.
W czerwcu korzystne terminy do wysiewu i sadzenia roślin przypadają na pierwszy i ostatni tydzień czerwca. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać jest o poranku lub wieczorem, ze względu na najwyższą wilgotność gleby. Pielęgnacja trawnika w czerwcu powinna odbywać się regularnie co 7-10 dni. Zmniejsza to występowanie mchu i ubytków zielonej masy. Chwasty według kalendarza biodynamicznego należy likwidować w połowie czerwca oraz pod koniec miesiąca. W czerwcu pamiętajmy również o intensywnym nawadnianiu i nawożeniu. Dobry czas na wykonywanie prac w ogrodzie to 1 i 2 czerwca, a także ostatnie dwa dni. W czerwcu możemy zacząć wyrabiać przetwory i mrozić owoce.
Lato a kalendarz księżycowy
Lipiec jest miesiącem zbiorów oraz uzupełniania zasiewów. Według kalendarza biodynamicznego w dniu liścia możemy wysiać sałatę, rukolę czy kapustę pekińską. W tym czasie można też suszyć zioła. Systematycznie zbieramy owoce np. pomidory, cukinie, co przełoży się na dojrzewanie kolejnych. Podczas dni korzeniowych zbieramy np. cebulę. Po pełni księżyca chronimy rośliny przed szkodnikami.
Sierpień jest miesiącem, który upływa pod znakiem zbiorów. Dni w kalendarzu z symbolem liścia sprzyjają ścinaniu bylinowych ziół. W dniach owocu zrywamy kabaczki, cukinie i ogórki. W dniach korzenia zbieramy czosnek. W czasie pełni dobrze jest podlewać rośliny. W dni owocowe po pełni księżyca rozpoczynamy przerzedzane zawiązków. Zebrane w tym okresie owoce nie nadają do produkcji przetworów. W sierpniu sadzimy byliny piwonii i irysów. W dni liściowe wysiewamy rukolę, szpinak, sadzimy rozsadę z sałaty. Ostatnie dni miesiąca przeznaczamy na przetwory z warzyw i owoców.
Prace ogrodowe we wrześniu to przede wszystkim pielęgnacja i zbiór roślin jadalnych. Pamiętamy o nawadnianiu, odchwaszczaniu i ochronie przed szkodnikami. Przygotowujemy również ogród do jesieni. We wrześniu możemy nawozić rośliny, ale tylko nawozami organicznymi lub mineralnymi. A może zainteresują cię także warzywa ciepłolubne?
Jesień a kalendarz biodynamiczny
Październik to korzystny czas na siew roślin, solidne podlewanie i ostatnie nawożenie. Nawożenie przeprowadzamy w pierwszej dekadzie października, używając do tego przede wszystkim nawozów organicznych. Magazynowanie owoców powinno odbywać się w ostatnim tygodniu października.
W listopadzie wykonujemy w ogrodzie prace porządkowe. Spulchniamy i nawozimy ziemię. Jeśli okres jesieni był suchy, podlewamy ją. Chore liście zagrabiamy i palimy. Zdrowe wykorzystujemy do przykrycia roślin. Wrażliwe krzewy i małe drzewa osłaniamy słomą, mniejsze możemy obsypać kopczykami.
W grudniu możemy wysiać na żyznych glebach wczesne odmiany marchewki, pietruszki lub koperku, zanim ziemia zamarznie. Dołujemy też pory do przechowywania na zagonie. W tym czasie przeglądamy wszystkie warzywa, usuwając zgniłe i zwiędnięte. Drzewka owocowe owijamy i zabezpieczamy przed zimą. Jeśli nie ma mrozów podlewamy drzewa i krzewy ozdobne. Zagony kwiatów cebulowych, a także rabaty z roślinami dwuletnimi okrywamy.
Przy korzystaniu z kalendarza biodynamicznego i wykonywaniu zabiegów zgodnie z jego zaleceniami, nie można zapomnieć o nawożeniu naturalnymi nawozami, ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. Praca z kalendarzem księżycowym może spowodować, że jakość zebranych plonów, ich smak i wartość odżywcza będzie wyższa niż tych ekologicznych. Dzięki temu metoda biodynamiczna jest ceniona przez osoby dbające o zdrowie.